Înmatriculări KIA, aprilie 2023

Noi189+7,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare268-1,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări481+39,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri50

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 321 noinov 24: 384 rulate, prima înmatricularedec 24: 445 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 212 noiian 25: 339 rulate, prima înmatricularefeb 25: 196 noifeb 25: 411 rulate, prima înmatricularemar 25: 334 noimar 25: 405 rulate, prima înmatriculareapr 25: 318 noiapr 25: 416 rulate, prima înmatricularemai 25: 210 noimai 25: 457 rulate, prima înmatriculareiun 25: 194 noiiun 25: 436 rulate, prima înmatriculareiul 25: 379 noiiul 25: 445 rulate, prima înmatriculareaug 25: 416 noiaug 25: 412 rulate, prima înmatricularesep 25: 271 noisep 25: 443 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 501 rulate, prima înmatricularenov 25: 181 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 243 noidec 25: 418 rulate, prima înmatriculareian 26: 143 noiian 26: 369 rulate, prima înmatricularefeb 26: 130 noifeb 26: 472 rulate, prima înmatricularemar 26: 259 noimar 26: 506 rulate, prima înmatriculareapr 26: 201 noiapr 26: 486 rulate, prima înmatricularemai 26: 344 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 581 noiiun 26: 435 rulate, prima înmatriculareiul 26: 114 noiiul 26: 450 rulate, prima înmatriculareaug 26: 88 noiaug 26: 387 rulate, prima înmatricularesep 26: 126 noisep 26: 428 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24321384
dec 24445395
ian 25212339
feb 25196411
mar 25334405
apr 25318416
mai 25210457
iun 25194436
iul 25379445
aug 25416412
sep 25271443
oct 25240501
nov 25181430
dec 25243418
ian 26143369
feb 26130472
mar 26259506
apr 26201486
mai 26344414
iun 26581435
iul 26114450
aug 2688387
sep 26126428
oct 26168424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 7 rulate, prima înmatriculare2009: 9 rulate, prima înmatriculare2010: 15 rulate, prima înmatriculare2011: 28 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 18 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 13 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2022: 115 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 73 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199901
200000
200101
200200
200300
200404
200509
2006020
2007011
200807
200909
2010015
2011028
2012041
2013018
2014020
2015013
2016015
2017019
2018014
2019011
202003
202110
20221157
2023730

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SPORTAGE21947,9%
CEED6113,3%
XCEED378,1%
STONIC327,0%
SORENTO265,7%
RIO204,4%
PICANTO143,1%
NIRO132,8%
OPTIMA81,8%
CARENS71,5%
Toate (18)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SOUL71,5%
VENGA30,7%
CARNIVAL20,4%
CERATO20,4%
PROCEED20,4%
STINGER20,4%
EV610,2%
MAGENTIS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV33573,3%
Compacte (C)6514,2%
Mici (B)204,4%
Mini (A)143,1%
Monovolume (MPV)122,6%
Medii (D)92,0%
Mari și de lux (E)20,4%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București13730,0%
Cluj214,6%
Timiș204,4%
Bacău183,9%
Ilfov173,7%
Brașov153,3%
Constanța143,1%
Bihor132,8%
Neamț132,8%
Prahova132,8%
Toate (41)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj112,4%
Arad102,2%
Maramureș102,2%
Suceava102,2%
Brăila92,0%
Sibiu92,0%
Botoșani81,8%
Hunedoara81,8%
Iași71,5%
Mureș71,5%
Alba61,3%
Bistrița-Năsăud61,3%
Olt61,3%
Sălaj61,3%
Vaslui61,3%
Argeș51,1%
Caraș-Severin51,1%
Covasna51,1%
Satu Mare51,1%
Tulcea51,1%
Vrancea51,1%
Buzău40,9%
Gorj40,9%
Ialomița40,9%
Mehedinți40,9%
Galați30,7%
Harghita30,7%
Dâmbovița20,4%
Călărași10,2%
Teleorman10,2%
Vâlcea10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare26858,6%
Noi18941,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină19642,9%
Benzină16235,4%
Hibrid9220,1%
Electric40,9%
GPL30,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică35577,7%
Companie10222,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)28963,2%
Berlină cu hayon8017,5%
Break7917,3%
Berlină81,8%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8518,6%
75-109 kW16235,4%
110-149 kW20344,4%
150-219 kW20,4%
220 kW și peste10,2%
Necompletat40,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc122,6%
1000-1399 cmc6514,2%
1400-1599 cmc21747,5%
1600-1999 cmc13529,5%
2000-2999 cmc235,0%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat40,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București17436,2%
Ilfov245,0%
Brașov163,3%
Constanța163,3%
Timiș163,3%
Galați142,9%
Cluj132,7%
Arad122,5%
Dâmbovița122,5%
Hunedoara112,3%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Iași112,3%
Prahova112,3%
Vâlcea112,3%
Maramureș102,1%
Argeș91,9%
Bihor91,9%
Dolj91,9%
Teleorman71,5%
Alba61,2%
Bacău61,2%
Buzău61,2%
Covasna61,2%
Mureș61,2%
Botoșani51,0%
Călărași51,0%
Harghita51,0%
Ialomița51,0%
Sibiu51,0%
Vrancea51,0%
Brăila40,8%
Giurgiu40,8%
Suceava40,8%
Vaslui40,8%
Caraș-Severin30,6%
Gorj30,6%
Neamț30,6%
Sălaj30,6%
Tulcea30,6%
Bistrița-Năsăud20,4%
Mehedinți10,2%
Olt10,2%
Satu Mare10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4080,0%
Export918,0%
Înmatriculat pentru export12,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.