Noi 319 +82,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.338 -10,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.744 +10,3% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 402 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 < 1999: 27 rulate, prima înmatriculare 1999: 10 rulate, prima înmatriculare 2000: 16 rulate, prima înmatriculare 2001: 18 rulate, prima înmatriculare 2002: 23 rulate, prima înmatriculare 2003: 26 rulate, prima înmatriculare 2004: 59 rulate, prima înmatriculare 2005: 138 rulate, prima înmatriculare 2006: 152 rulate, prima înmatriculare 2007: 122 rulate, prima înmatriculare 2008: 117 rulate, prima înmatriculare 2009: 130 rulate, prima înmatriculare 2010: 161 rulate, prima înmatriculare 2011: 155 rulate, prima înmatriculare 2012: 162 rulate, prima înmatriculare 2013: 127 rulate, prima înmatriculare 2014: 108 rulate, prima înmatriculare 2015: 88 rulate, prima înmatriculare 2016: 74 rulate, prima înmatriculare 2017: 109 rulate, prima înmatriculare 2018: 123 rulate, prima înmatriculare 2019: 155 rulate, prima înmatriculare 2020: 55 rulate, prima înmatriculare 2021: 1 noi 2021: 115 rulate, prima înmatriculare 2022: 134 noi 2022: 62 rulate, prima înmatriculare 2023: 184 noi 2023: 6 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 27 1999 0 10 2000 0 16 2001 0 18 2002 0 23 2003 0 26 2004 0 59 2005 0 138 2006 0 152 2007 0 122 2008 0 117 2009 0 130 2010 0 161 2011 0 155 2012 0 162 2013 0 127 2014 0 108 2015 0 88 2016 0 74 2017 0 109 2018 0 123 2019 0 155 2020 0 55 2021 1 115 2022 134 62 2023 184 6
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 713 26,8% SERIA 5 551 20,7% X3 351 13,2% SERIA 1 218 8,2% X5 206 7,8% X1 157 5,9% X6 93 3,5% SERIA 7 70 2,6% X4 68 2,6% SERIA 4 55 2,1%
Toate (36) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 41 1,5% X2 18 0,7% SERIA 6 17 0,6% SERIA 8 17 0,6% IX 13 0,5% X7 11 0,4% IX3 7 0,3% Model necompletat 7 0,3% Z4 7 0,3% M4 6 0,2% I7 5 0,2% XDRIVE20D 4 0,2% I4 3 0,1% X DRIVE 23D 3 0,1% I3 2 0,1% M5 2 0,1% M8 2 0,1% X REIHE 2 0,1% 5ER 1 0,0% IX1 1 0,0% M2 1 0,0% M3 1 0,0% M6 1 0,0% XDRIVE23D 1 0,0% XDRIVE30D 1 0,0% XM 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 926 34,9% Medii (D) 771 29,0% Mari și de lux (E) 660 24,8% Compacte (C) 259 9,7% Sport 20 0,8% Neclasificate 19 0,7% Mici (B) 2 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 608 22,9% Cluj 135 5,1% Timiș 116 4,4% Argeș 103 3,9% Bihor 94 3,5% Dolj 85 3,2% Prahova 76 2,9% Ilfov 74 2,8% Suceava 71 2,7% Mureș 69 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Constanța 60 2,3% Iași 60 2,3% Sibiu 60 2,3% Dâmbovița 59 2,2% Gorj 56 2,1% Maramureș 56 2,1% Galați 54 2,0% Bacău 52 2,0% Brașov 52 2,0% Satu Mare 50 1,9% Vâlcea 50 1,9% Bistrița-Năsăud 48 1,8% Olt 48 1,8% Arad 47 1,8% Alba 39 1,5% Mehedinți 39 1,5% Botoșani 37 1,4% Sălaj 36 1,4% Hunedoara 32 1,2% Buzău 30 1,1% Neamț 30 1,1% Brăila 29 1,1% Caraș-Severin 27 1,0% Giurgiu 26 1,0% Vaslui 25 0,9% Ialomița 24 0,9% Harghita 22 0,8% Călărași 21 0,8% Vrancea 20 0,8% Teleorman 18 0,7% Tulcea 12 0,5% Covasna 7 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.338 88,0% Noi 319 12,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.824 68,6% Hibrid 427 16,1% Benzină 375 14,1% Electric 31 1,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.926 72,5% Companie 731 27,5%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.266 47,6% Berlină 1.227 46,2% Berlină cu hayon 77 2,9% Cupeu 53 2,0% Cabriolet 33 1,2% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1 0,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 2 0,1% 75-109 kW 478 18,0% 110-149 kW 1.422 53,5% 150-219 kW 461 17,4% 220 kW și peste 264 9,9% Necompletat 30 1,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 1 0,0% 1400-1599 cmc 96 3,6% 1600-1999 cmc 1.830 68,9% 2000-2999 cmc 664 25,0% 3000 cmc și peste 35 1,3% Necompletat 31 1,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.