Noi 9 +50,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 93 +32,9% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 178 +9,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 47 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 nov 24: 13 noi nov 24: 74 rulate, prima înmatriculare dec 24: 13 noi dec 24: 102 rulate, prima înmatriculare ian 25: 18 noi ian 25: 79 rulate, prima înmatriculare feb 25: 27 noi feb 25: 88 rulate, prima înmatriculare mar 25: 5 noi mar 25: 96 rulate, prima înmatriculare apr 25: 18 noi apr 25: 70 rulate, prima înmatriculare mai 25: 19 noi mai 25: 98 rulate, prima înmatriculare iun 25: 9 noi iun 25: 91 rulate, prima înmatriculare iul 25: 16 noi iul 25: 97 rulate, prima înmatriculare aug 25: 22 noi aug 25: 73 rulate, prima înmatriculare sep 25: 22 noi sep 25: 71 rulate, prima înmatriculare oct 25: 13 noi oct 25: 98 rulate, prima înmatriculare nov 25: 13 noi nov 25: 64 rulate, prima înmatriculare dec 25: 47 noi dec 25: 79 rulate, prima înmatriculare ian 26: 6 noi ian 26: 49 rulate, prima înmatriculare feb 26: 3 noi feb 26: 66 rulate, prima înmatriculare mar 26: 14 noi mar 26: 67 rulate, prima înmatriculare apr 26: 5 noi apr 26: 73 rulate, prima înmatriculare mai 26: 1 noi mai 26: 73 rulate, prima înmatriculare iun 26: 18 noi iun 26: 46 rulate, prima înmatriculare iul 26: 4 noi iul 26: 67 rulate, prima înmatriculare aug 26: 16 noi aug 26: 51 rulate, prima înmatriculare sep 26: 2 noi sep 26: 58 rulate, prima înmatriculare oct 26: 2 noi oct 26: 48 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 13 74 dec 24 13 102 ian 25 18 79 feb 25 27 88 mar 25 5 96 apr 25 18 70 mai 25 19 98 iun 25 9 91 iul 25 16 97 aug 25 22 73 sep 25 22 71 oct 25 13 98 nov 25 13 64 dec 25 47 79 ian 26 6 49 feb 26 3 66 mar 26 14 67 apr 26 5 73 mai 26 1 73 iun 26 18 46 iul 26 4 67 aug 26 16 51 sep 26 2 58 oct 26 2 48
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 5 10 15 20 < 1999: 2 rulate, prima înmatriculare 2002: 1 rulate, prima înmatriculare 2003: 3 rulate, prima înmatriculare 2004: 2 rulate, prima înmatriculare 2005: 3 rulate, prima înmatriculare 2006: 7 rulate, prima înmatriculare 2007: 17 rulate, prima înmatriculare 2008: 5 rulate, prima înmatriculare 2009: 9 rulate, prima înmatriculare 2010: 5 rulate, prima înmatriculare 2011: 6 rulate, prima înmatriculare 2012: 4 rulate, prima înmatriculare 2013: 1 rulate, prima înmatriculare 2014: 1 rulate, prima înmatriculare 2015: 1 rulate, prima înmatriculare 2017: 6 rulate, prima înmatriculare 2018: 3 rulate, prima înmatriculare 2019: 7 rulate, prima înmatriculare 2020: 7 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 noi 2022: 2 rulate, prima înmatriculare 2023: 8 noi 2023: 1 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 2 1999 0 0 2000 0 0 2001 0 0 2002 0 1 2003 0 3 2004 0 2 2005 0 3 2006 0 7 2007 0 17 2008 0 5 2009 0 9 2010 0 5 2011 0 6 2012 0 4 2013 0 1 2014 0 1 2015 0 1 2016 0 0 2017 0 6 2018 0 3 2019 0 7 2020 0 7 2021 0 0 2022 1 2 2023 8 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă 159 24 23,5% STELVIO 21 20,6% MITO 13 12,7% 147 10 9,8% GIULIA 10 9,8% GIULIETTA 8 7,8% 156 5 4,9% TONALE 3 2,9% 166 2 2,0% BRERA 2 2,0%
Toate (13) Modele: valoare, vehicule, cotă GT 2 2,0% CROSSWAGON 1 1,0% Model necompletat 1 1,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 41 40,2% SUV 24 23,5% Compacte (C) 18 17,6% Mici (B) 13 12,7% Sport 4 3,9% Neclasificate 2 2,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 21 20,6% Timiș 7 6,9% Arad 5 4,9% Brașov 5 4,9% Cluj 5 4,9% Ilfov 5 4,9% Iași 4 3,9% Bihor 3 2,9% Caraș-Severin 3 2,9% Dâmbovița 3 2,9%
Toate (33) Județe: valoare, vehicule, cotă Dolj 3 2,9% Gorj 3 2,9% Mureș 3 2,9% Neamț 3 2,9% Prahova 3 2,9% Sibiu 3 2,9% Argeș 2 2,0% Bistrița-Năsăud 2 2,0% Constanța 2 2,0% Hunedoara 2 2,0% Satu Mare 2 2,0% Suceava 2 2,0% Alba 1 1,0% Botoșani 1 1,0% Brăila 1 1,0% Covasna 1 1,0% Galați 1 1,0% Giurgiu 1 1,0% Mehedinți 1 1,0% Sălaj 1 1,0% Teleorman 1 1,0% Vaslui 1 1,0% Vrancea 1 1,0%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 93 91,2% Noi 9 8,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 58 56,9% Benzină 40 39,2% Hibrid 3 2,9% GPL 1 1,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 78 76,5% Companie 24 23,5%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 37 36,3% Berlină 26 25,5% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 24 23,5% Berlină cu hayon 10 9,8% Cupeu 4 3,9% Cabriolet 1 1,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 9 8,8% 75-109 kW 28 27,5% 110-149 kW 44 43,1% 150-219 kW 19 18,6% 220 kW și peste 2 2,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 15 14,7% 1400-1599 cmc 15 14,7% 1600-1999 cmc 52 51,0% 2000-2999 cmc 20 19,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.