Noi 656 -21,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 4.505 -14,6% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 11.311 -0,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.137 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 nov 24: 823 noi nov 24: 5.660 rulate, prima înmatriculare dec 24: 892 noi dec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculare ian 25: 838 noi ian 25: 5.278 rulate, prima înmatriculare feb 25: 843 noi feb 25: 6.387 rulate, prima înmatriculare mar 25: 857 noi mar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculare apr 25: 657 noi apr 25: 6.522 rulate, prima înmatriculare mai 25: 817 noi mai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculare iun 25: 758 noi iun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculare iul 25: 989 noi iul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculare aug 25: 767 noi aug 25: 5.428 rulate, prima înmatriculare sep 25: 683 noi sep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculare oct 25: 780 noi oct 25: 6.427 rulate, prima înmatriculare nov 25: 730 noi nov 25: 5.602 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.064 noi dec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculare ian 26: 656 noi ian 26: 4.505 rulate, prima înmatriculare feb 26: 631 noi feb 26: 5.292 rulate, prima înmatriculare mar 26: 945 noi mar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculare apr 26: 943 noi apr 26: 4.740 rulate, prima înmatriculare mai 26: 828 noi mai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.064 noi iun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculare iul 26: 804 noi iul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculare aug 26: 708 noi aug 26: 4.383 rulate, prima înmatriculare sep 26: 644 noi sep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculare oct 26: 481 noi oct 26: 4.502 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 823 5.660 dec 24 892 5.546 ian 25 838 5.278 feb 25 843 6.387 mar 25 857 6.671 apr 25 657 6.522 mai 25 817 6.052 iun 25 758 5.624 iul 25 989 6.436 aug 25 767 5.428 sep 25 683 5.781 oct 25 780 6.427 nov 25 730 5.602 dec 25 1.064 5.049 ian 26 656 4.505 feb 26 631 5.292 mar 26 945 5.453 apr 26 943 4.740 mai 26 828 4.434 iun 26 1.064 4.455 iul 26 804 4.705 aug 26 708 4.383 sep 26 644 4.622 oct 26 481 4.502
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 < 2001: 42 rulate, prima înmatriculare 2001: 21 rulate, prima înmatriculare 2002: 31 rulate, prima înmatriculare 2003: 55 rulate, prima înmatriculare 2004: 105 rulate, prima înmatriculare 2005: 122 rulate, prima înmatriculare 2006: 230 rulate, prima înmatriculare 2007: 268 rulate, prima înmatriculare 2008: 346 rulate, prima înmatriculare 2009: 375 rulate, prima înmatriculare 2010: 399 rulate, prima înmatriculare 2011: 455 rulate, prima înmatriculare 2012: 363 rulate, prima înmatriculare 2013: 250 rulate, prima înmatriculare 2014: 292 rulate, prima înmatriculare 2015: 260 rulate, prima înmatriculare 2016: 170 rulate, prima înmatriculare 2017: 168 rulate, prima înmatriculare 2018: 126 rulate, prima înmatriculare 2019: 119 rulate, prima înmatriculare 2020: 110 rulate, prima înmatriculare 2021: 77 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 noi 2022: 83 rulate, prima înmatriculare 2023: 17 rulate, prima înmatriculare 2024: 3 noi 2024: 14 rulate, prima înmatriculare 2025: 652 noi 2025: 7 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 42 2001 0 21 2002 0 31 2003 0 55 2004 0 105 2005 0 122 2006 0 230 2007 0 268 2008 0 346 2009 0 375 2010 0 399 2011 0 455 2012 0 363 2013 0 250 2014 0 292 2015 0 260 2016 0 170 2017 0 168 2018 0 126 2019 0 119 2020 0 110 2021 0 77 2022 1 83 2023 0 17 2024 3 14 2025 652 7
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă GOLF 1.285 24,9% PASSAT 1.007 19,5% TIGUAN 685 13,3% POLO 419 8,1% TOURAN 301 5,8% TOUAREG 260 5,0% GOLF PLUS 165 3,2% SHARAN 156 3,0% CADDY 145 2,8% CC 124 2,4%
Toate (38) Modele: valoare, vehicule, cotă TRANSPORTER 84 1,6% TAIGO 75 1,5% T-ROC 56 1,1% T-CROSS 48 0,9% JETTA 46 0,9% MULTIVAN 40 0,8% ID 4 38 0,7% ARTEON 31 0,6% CARAVELLE 28 0,5% SCIROCCO 26 0,5% GOLF SPORTSVAN 23 0,4% EOS 19 0,4% ID 3 18 0,3% TAYRON 18 0,3% UP 9 0,2% Model necompletat 8 0,2% BORA 7 0,1% CRAFTER 7 0,1% BEETLE 6 0,1% NEW BEETLE 6 0,1% FOX 4 0,1% PHAETON 4 0,1% GOLF GTE 3 0,1% ID 7 3 0,1% LUPO 3 0,1% CALIFORNIA 2 0,0% GOLF VARIANT 1 0,0% ID 5 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 1.360 26,4% SUV 1.181 22,9% Medii (D) 1.165 22,6% Monovolume (MPV) 944 18,3% Mici (B) 419 8,1% Sport 57 1,1% Mini (A) 16 0,3% Neclasificate 8 0,2% Utilitare 7 0,1% Mari și de lux (E) 4 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 564 10,9% Suceava 285 5,5% Mureș 217 4,2% Cluj 200 3,9% Bihor 190 3,7% Timiș 183 3,5% Prahova 166 3,2% Argeș 156 3,0% Arad 155 3,0% Iași 148 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Alba 138 2,7% Sibiu 135 2,6% Sălaj 127 2,5% Maramureș 126 2,4% Bistrița-Năsăud 125 2,4% Botoșani 125 2,4% Dolj 125 2,4% Vâlcea 124 2,4% Bacău 123 2,4% Dâmbovița 116 2,2% Galați 111 2,2% Neamț 111 2,2% Ilfov 107 2,1% Brașov 106 2,1% Gorj 105 2,0% Constanța 100 1,9% Satu Mare 99 1,9% Mehedinți 91 1,8% Vaslui 88 1,7% Hunedoara 87 1,7% Caraș-Severin 84 1,6% Olt 84 1,6% Vrancea 75 1,5% Buzău 71 1,4% Covasna 62 1,2% Harghita 55 1,1% Brăila 46 0,9% Ialomița 39 0,8% Giurgiu 37 0,7% Teleorman 31 0,6% Călărași 26 0,5% Tulcea 18 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 4.505 87,3% Noi 656 12,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 3.511 68,0% Benzină 1.279 24,8% Hibrid 305 5,9% Electric 62 1,2% GPL 3 0,1% GNC/GNL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 4.316 83,6% Companie 843 16,3% Persoană străină 2 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 3.615 70,0% Berlină cu hayon 637 12,3% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 515 10,0% Berlină 342 6,6% Cabriolet 26 0,5% Cupeu 26 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 705 13,7% 75-109 kW 2.633 51,0% 110-149 kW 1.441 27,9% 150-219 kW 294 5,7% 220 kW și peste 26 0,5% Necompletat 62 1,2%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 215 4,2% 1000-1399 cmc 830 16,1% 1400-1599 cmc 1.025 19,9% 1600-1999 cmc 2.729 52,9% 2000-2999 cmc 292 5,7% 3000 cmc și peste 8 0,2% Necompletat 62 1,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.