Înmatriculări în județul Sibiu, ianuarie 2026

Noi78-40,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare779+6,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.191-2,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri140

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 131 noinov 24: 803 rulate, prima înmatricularedec 24: 113 noidec 24: 813 rulate, prima înmatriculareian 25: 131 noiian 25: 730 rulate, prima înmatricularefeb 25: 104 noifeb 25: 913 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 885 rulate, prima înmatriculareapr 25: 87 noiapr 25: 884 rulate, prima înmatricularemai 25: 94 noimai 25: 868 rulate, prima înmatriculareiun 25: 103 noiiun 25: 829 rulate, prima înmatriculareiul 25: 188 noiiul 25: 926 rulate, prima înmatriculareaug 25: 217 noiaug 25: 726 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 872 rulate, prima înmatriculareoct 25: 142 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 165 noinov 25: 937 rulate, prima înmatricularedec 25: 253 noidec 25: 822 rulate, prima înmatriculareian 26: 78 noiian 26: 779 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 931 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 905 rulate, prima înmatriculareapr 26: 120 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 746 rulate, prima înmatriculareiun 26: 186 noiiun 26: 783 rulate, prima înmatriculareiul 26: 107 noiiul 26: 739 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 noiaug 26: 710 rulate, prima înmatricularesep 26: 144 noisep 26: 712 rulate, prima înmatriculareoct 26: 189 noioct 26: 746 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24131803
dec 24113813
ian 25131730
feb 25104913
mar 2583885
apr 2587884
mai 2594868
iun 25103829
iul 25188926
aug 25217726
sep 25220872
oct 25142955
nov 25165937
dec 25253822
ian 2678779
feb 2698931
mar 26109905
apr 26120764
mai 26132746
iun 26186783
iul 26107739
aug 26108710
sep 26144712
oct 26189746

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 11 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 54 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 58 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 50 rulate, prima înmatriculare2014: 50 rulate, prima înmatriculare2015: 42 rulate, prima înmatriculare2016: 50 rulate, prima înmatriculare2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 35 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 37 rulate, prima înmatriculare2022: 27 rulate, prima înmatriculare2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 74 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001011
200103
200206
2003017
2004014
2005018
2006029
2007027
2008037
2009054
2010042
2011058
2012045
2013050
2014050
2015042
2016050
2017043
2018036
2019035
2020025
2021037
2022027
2023012
202447
2025744

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13515,8%
BMW9310,9%
AUDI738,5%
DACIA728,4%
MERCEDES-BENZ617,1%
FORD516,0%
RENAULT485,6%
HYUNDAI354,1%
SKODA354,1%
TOYOTA323,7%
Toate (44)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL303,5%
NISSAN293,4%
PEUGEOT192,2%
SUZUKI172,0%
SEAT161,9%
VOLVO141,6%
MAZDA121,4%
FIAT80,9%
KIA80,9%
LAND ROVER80,9%
MITSUBISHI70,8%
TESLA70,8%
CITROEN60,7%
JEEP50,6%
BYD30,4%
CHERY30,4%
CUPRA30,4%
MINI30,4%
NIO30,4%
PORSCHE30,4%
JAGUAR20,2%
LADA20,2%
LEAPMOTOR20,2%
SMART20,2%
ALPINA10,1%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
LINCOLN10,1%
LYNK&CO10,1%
MG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF323,8%
DACIA DUSTER303,5%
AUDI A4293,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN293,4%
BMW SERIA 3273,2%
DACIA SANDERO202,3%
BMW X3192,2%
VOLKSWAGEN PASSAT182,1%
NISSAN QASHQAI161,9%
BMW SERIA 5141,6%
Toate (232)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA131,5%
AUDI A6121,4%
FORD FOCUS121,4%
HYUNDAI TUCSON121,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,4%
OPEL ASTRA111,3%
RENAULT MEGANE111,3%
VOLKSWAGEN POLO111,3%
VOLKSWAGEN TOURAN111,3%
FORD FIESTA101,2%
FORD KUGA101,2%
OPEL CORSA101,2%
AUDI A391,1%
AUDI A591,1%
BMW X191,1%
DACIA LODGY91,1%
SKODA FABIA91,1%
BMW SERIA 180,9%
DACIA LOGAN80,9%
MERCEDES-BENZ GLC80,9%
SEAT IBIZA70,8%
TOYOTA COROLLA70,8%
TOYOTA YARIS70,8%
AUDI Q560,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,7%
RENAULT KADJAR60,7%
SKODA SUPERB60,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,7%
HYUNDAI I3050,6%
HYUNDAI KONA50,6%
MERCEDES-BENZ GLE50,6%
RENAULT CAPTUR50,6%
RENAULT CLIO50,6%
RENAULT TALISMAN50,6%
SUZUKI JIMNY50,6%
TOYOTA C-HR50,6%
TOYOTA RAV450,6%
TOYOTA YARIS CROSS50,6%
VOLVO XC6050,6%
BMW X540,5%
FORD EXPLORER40,5%
FORD MONDEO40,5%
HYUNDAI I2040,5%
MAZDA 340,5%
MERCEDES-BENZ CLA40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,5%
PEUGEOT 200840,5%
PEUGEOT 300840,5%
RENAULT KANGOO40,5%
RENAULT SCENIC40,5%
SEAT LEON40,5%
SUZUKI S-CROSS40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLKSWAGEN ID 340,5%
BMW X630,4%
BYD DOLPHIN SURF30,4%
CHERY TIGGO730,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD PUMA30,4%
KIA CEED30,4%
LAND ROVER FREELANDER30,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
PEUGEOT 30830,4%
SUZUKI SWIFT30,4%
TESLA MODEL 330,4%
TESLA MODEL Y30,4%
VOLVO XC9030,4%
AUDI Q320,2%
BMW X720,2%
DACIA BIGSTER20,2%
DACIA DOKKER20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HYUNDAI INSTER20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
JAGUAR XE20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
JEEP RENEGADE20,2%
KIA SPORTAGE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
LEAPMOTOR T0320,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MINI COOPER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN LEAF20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 50820,2%
PEUGEOT PARTNER20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
ALPINA BMW ALPINA B3 S BITURBO TOURING ALLRAD10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI S310,1%
BMW I310,1%
BMW IX110,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
CUPRA TAVASCAN10,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT 60010,1%
FIAT BARCHETTA10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31937,2%
Compacte (C)15518,1%
Medii (D)11813,8%
Mici (B)11513,4%
Monovolume (MPV)758,8%
Mari și de lux (E)475,5%
Mini (A)111,3%
Neclasificate101,2%
Sport40,5%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare77990,9%
Noi789,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44652,0%
Benzină25930,2%
Hibrid10211,9%
Electric435,0%
GPL60,7%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică72985,1%
Companie12814,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41748,7%
Berlină cu hayon17019,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17019,8%
Berlină8810,3%
Cabriolet60,7%
Cupeu60,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16819,6%
75-109 kW34840,6%
110-149 kW22626,4%
150-219 kW546,3%
220 kW și peste202,3%
Necompletat414,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc323,7%
1000-1399 cmc14617,0%
1400-1599 cmc21525,1%
1600-1999 cmc33038,5%
2000-2999 cmc9010,5%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat435,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23419,6%
BMW12310,3%
AUDI1109,2%
DACIA1079,0%
OPEL816,8%
MERCEDES-BENZ746,2%
FORD726,0%
SKODA716,0%
RENAULT564,7%
HYUNDAI292,4%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT272,3%
SUZUKI242,0%
SEAT231,9%
MAZDA191,6%
VOLVO191,6%
FIAT161,3%
TOYOTA151,3%
NISSAN131,1%
CITROEN100,8%
MITSUBISHI100,8%
LAND ROVER90,8%
SMART80,7%
JEEP70,6%
CHEVROLET60,5%
HONDA60,5%
KIA60,5%
JAGUAR30,3%
PORSCHE30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CUPRA10,1%
GEO10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12085,7%
Export2014,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3726,4%
FORD1510,7%
OPEL1510,7%
RENAULT128,6%
MERCEDES-BENZ96,4%
DACIA75,0%
FIAT75,0%
AUDI64,3%
BMW64,3%
PEUGEOT53,6%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA42,9%
SEAT32,1%
CHEVROLET21,4%
DAEWOO21,4%
HYUNDAI21,4%
MAZDA21,4%
CITROEN10,7%
HONDA10,7%
KIA10,7%
MITSUBISHI10,7%
SUZUKI10,7%
TOYOTA10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.