Înmatriculări în județul Harghita, ianuarie 2026

Noi47-57,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare376+15,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări879+24,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri113

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 16 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 23 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 27 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 17 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 43 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001016
200100
200203
200306
200404
200508
200607
2007016
2008020
2009031
2010023
2011034
2012027
2013026
2014032
2015017
2016021
2017017
2018015
2019010
2020013
2021015
2022111
202302
202431
2025431

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA8620,3%
VOLKSWAGEN5513,0%
SKODA368,5%
AUDI348,0%
RENAULT276,4%
HYUNDAI235,4%
FORD225,2%
SUZUKI184,3%
MERCEDES-BENZ143,3%
TOYOTA143,3%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW133,1%
NISSAN133,1%
OPEL133,1%
MAZDA71,7%
BYD61,4%
SEAT51,2%
KIA40,9%
PEUGEOT40,9%
LAND ROVER30,7%
MITSUBISHI30,7%
TESLA30,7%
FIAT20,5%
HONDA20,5%
JEEP20,5%
LEAPMOTOR20,5%
MG20,5%
VOLVO20,5%
CADILLAC10,2%
CHERY10,2%
CHRYSLER10,2%
DAIHATSU10,2%
DFSK10,2%
MINI10,2%
ROVER10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER389,0%
DACIA SANDERO266,2%
VOLKSWAGEN GOLF225,2%
SKODA OCTAVIA215,0%
AUDI A4174,0%
DACIA LOGAN163,8%
HYUNDAI TUCSON92,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN92,1%
NISSAN QASHQAI81,9%
OPEL ASTRA81,9%
Toate (148)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI VITARA71,7%
FORD FOCUS61,4%
VOLKSWAGEN PASSAT61,4%
BMW SERIA 351,2%
HYUNDAI KONA51,2%
AUDI A340,9%
BYD DOLPHIN SURF40,9%
FORD KUGA40,9%
RENAULT CLIO40,9%
RENAULT TRAFIC40,9%
SEAT LEON40,9%
SKODA FABIA40,9%
SKODA KODIAQ40,9%
SUZUKI GRAND VITARA40,9%
TOYOTA COROLLA40,9%
TOYOTA RAV440,9%
AUDI Q530,7%
FORD FIESTA30,7%
HYUNDAI I3030,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,7%
OPEL CORSA30,7%
RENAULT KOLEOS30,7%
SUZUKI JIMNY30,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,7%
VOLKSWAGEN POLO30,7%
VOLKSWAGEN SHARAN30,7%
AUDI A520,5%
AUDI A620,5%
AUDI Q720,5%
BMW SERIA 520,5%
DACIA BIGSTER20,5%
DACIA LODGY20,5%
FORD PUMA20,5%
FORD TRANSIT20,5%
HYUNDAI I1020,5%
HYUNDAI I2020,5%
KIA SPORTAGE20,5%
LEAPMOTOR T0320,5%
MAZDA 320,5%
MAZDA CX-520,5%
MERCEDES-BENZ GLE20,5%
NISSAN X-TRAIL20,5%
OPEL CROSSLAND20,5%
PEUGEOT 200820,5%
RENAULT AUSTRAL20,5%
RENAULT ESPACE20,5%
RENAULT KADJAR20,5%
RENAULT LAGUNA20,5%
RENAULT MEGANE20,5%
RENAULT SCENIC20,5%
RENAULT SYMBIOZ20,5%
SKODA KAMIQ20,5%
SKODA SCALA20,5%
SKODA SUPERB20,5%
SUZUKI SX420,5%
TESLA MODEL 320,5%
TOYOTA C-HR20,5%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,5%
VOLKSWAGEN TOURAN20,5%
AUDI A710,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q410,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X110,2%
BMW X210,2%
BMW X310,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
BYD ATTO 210,2%
BYD SEAL U10,2%
CHERY TIGGO710,2%
CHRYSLER SEBRING10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
DFSK SERES 310,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI INSTER10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA CEED10,2%
KIA PICANTO10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-710,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ 19010,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MG EHS10,2%
MG MG310,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30810,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
ROVER MGF10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SKODA YETI10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA CARINA-E LIFTBACK10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN ID 410,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17240,7%
Compacte (C)8620,3%
Mici (B)7417,5%
Medii (D)419,7%
Monovolume (MPV)276,4%
Mini (A)71,7%
Mari și de lux (E)61,4%
Sport40,9%
Neclasificate30,7%
Utilitare30,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare37688,9%
Noi4711,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină19846,8%
Benzină16338,5%
Hibrid419,7%
Electric174,0%
GPL40,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică38691,3%
Companie378,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21250,1%
Berlină cu hayon9823,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8119,1%
Berlină255,9%
Cabriolet51,2%
Cupeu20,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9622,7%
75-109 kW20047,3%
110-149 kW9422,2%
150-219 kW122,8%
220 kW și peste40,9%
Necompletat174,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc225,2%
1000-1399 cmc8018,9%
1400-1599 cmc13632,2%
1600-1999 cmc13832,6%
2000-2999 cmc296,9%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat174,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16819,1%
OPEL10111,5%
DACIA9310,6%
AUDI788,9%
SKODA647,3%
SUZUKI485,5%
FORD475,3%
BMW364,1%
RENAULT323,6%
TOYOTA293,3%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ202,3%
MITSUBISHI171,9%
NISSAN161,8%
SEAT161,8%
HYUNDAI141,6%
VOLVO131,5%
MAZDA101,1%
PEUGEOT91,0%
LAND ROVER80,9%
FIAT70,8%
JEEP70,8%
SUBARU70,8%
CITROEN60,7%
KIA60,7%
DAIHATSU50,6%
CHEVROLET30,3%
DAEWOO30,3%
LADA30,3%
MINI30,3%
LEXUS20,2%
SMART20,2%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
MCC10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export8070,8%
Dezmembrare3329,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5246,0%
VOLKSWAGEN1513,3%
OPEL119,7%
AUDI43,5%
FORD43,5%
MERCEDES-BENZ43,5%
RENAULT43,5%
BMW32,7%
SKODA32,7%
FIAT21,8%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN21,8%
TOYOTA21,8%
CHRYSLER10,9%
DAEWOO10,9%
HYUNDAI10,9%
JEEP10,9%
PEUGEOT10,9%
TESLA10,9%
VOLVO10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.