Înmatriculări în județul Vâlcea, ianuarie 2026

Noi94-30,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare504-16,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.195-2,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri136

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 48 rulate, prima înmatriculare2012: 39 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 37 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 10 rulate, prima înmatriculare2025: 89 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200102
200202
200307
200407
2005012
2006015
2007025
2008031
2009018
2010036
2011048
2012039
2013032
2014036
2015037
2016029
2017030
2018020
2019018
202007
2021019
2022213
202306
2024310
2025892

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12420,7%
BMW8013,4%
AUDI6811,4%
DACIA508,4%
MERCEDES-BENZ376,2%
SKODA325,4%
RENAULT305,0%
FORD203,3%
NISSAN183,0%
OPEL183,0%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA183,0%
SUZUKI172,8%
PEUGEOT152,5%
SEAT142,3%
HYUNDAI91,5%
VOLVO71,2%
FIAT61,0%
KIA40,7%
CITROEN30,5%
LAND ROVER30,5%
MAZDA30,5%
MINI30,5%
PORSCHE30,5%
CHERY20,3%
CHEVROLET20,3%
CUPRA20,3%
JEEP20,3%
ALFA ROMEO10,2%
BENTLEY10,2%
BYD10,2%
DS10,2%
LADA10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF294,9%
VOLKSWAGEN POLO294,9%
DACIA DUSTER233,9%
BMW SERIA 5213,6%
BMW SERIA 3183,0%
SKODA OCTAVIA172,9%
AUDI Q5162,7%
AUDI A4152,5%
BMW X3152,5%
VOLKSWAGEN PASSAT152,5%
Toate (164)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN152,5%
OPEL ASTRA122,0%
DACIA LOGAN111,9%
DACIA SANDERO111,9%
RENAULT MEGANE111,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,7%
NISSAN QASHQAI101,7%
AUDI A691,5%
AUDI A381,4%
SEAT LEON81,4%
SUZUKI VITARA81,4%
AUDI Q371,2%
RENAULT KADJAR71,2%
AUDI A561,0%
BMW SERIA 161,0%
SKODA FABIA61,0%
VOLKSWAGEN SHARAN61,0%
HYUNDAI TUCSON50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
RENAULT CLIO50,8%
VOLKSWAGEN JETTA50,8%
BMW X140,7%
BMW X440,7%
FORD FIESTA40,7%
NISSAN QASHQAI+240,7%
SUZUKI GRAND VITARA40,7%
SUZUKI S-CROSS40,7%
TOYOTA COROLLA40,7%
VOLKSWAGEN CADDY40,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,7%
DACIA DOKKER30,5%
FIAT PUNTO30,5%
FORD FOCUS30,5%
FORD MONDEO30,5%
FORD TRANSIT30,5%
MERCEDES-BENZ CLS30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
PEUGEOT 300830,5%
PEUGEOT 30830,5%
SEAT IBIZA30,5%
SKODA SUPERB30,5%
TOYOTA YARIS CROSS30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN TOURAN30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
AUDI A720,3%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X620,3%
CITROEN C5 AIRCROSS20,3%
DACIA BIGSTER20,3%
FORD C-MAX20,3%
JEEP COMPASS20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 20820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA AYGO20,3%
TOYOTA RAV420,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC4020,3%
VOLVO XC6020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A110,2%
AUDI A810,2%
AUDI TT10,2%
BENTLEY CONTINENTAL10,2%
BMW I310,2%
BMW M410,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW X510,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
CHERY TIGGO410,2%
CHERY TIGGO810,2%
CHEVROLET MATIZ10,2%
CHEVROLET NUBIRA10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
CUPRA TAVASCAN10,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA SOUL10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LADA 4X410,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 310,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLC10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MINI MINI10,2%
NISSAN JUKE10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT RCZ10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SKODA KAMIQ10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20133,6%
Compacte (C)12621,1%
Mici (B)8814,7%
Medii (D)7212,0%
Mari și de lux (E)477,9%
Monovolume (MPV)406,7%
Neclasificate71,2%
Mini (A)71,2%
Sport50,8%
Utilitare50,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare50484,3%
Noi9415,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină33956,7%
Benzină14724,6%
Hibrid9816,4%
GPL91,5%
Electric50,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50384,1%
Companie9515,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24941,6%
Berlină cu hayon14023,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10116,9%
Berlină9515,9%
Cupeu81,3%
Cabriolet50,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11819,7%
75-109 kW24541,0%
110-149 kW16427,4%
150-219 kW508,4%
220 kW și peste162,7%
Necompletat50,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc437,2%
1000-1399 cmc8614,4%
1400-1599 cmc14424,1%
1600-1999 cmc25142,0%
2000-2999 cmc6310,5%
3000 cmc și peste61,0%
Necompletat50,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27523,0%
BMW13811,5%
DACIA11910,0%
AUDI957,9%
SKODA715,9%
FORD675,6%
OPEL675,6%
RENAULT645,4%
MERCEDES-BENZ625,2%
SUZUKI342,8%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA252,1%
HYUNDAI181,5%
FIAT171,4%
LAND ROVER171,4%
PEUGEOT171,4%
SEAT161,3%
CITROEN141,2%
NISSAN121,0%
VOLVO90,8%
KIA80,7%
MITSUBISHI80,7%
MAZDA70,6%
SMART60,5%
JEEP40,3%
MINI40,3%
PORSCHE40,3%
ALFA ROMEO30,3%
CHEVROLET20,2%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
MASERATI20,2%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
DS10,1%
SCHMITZ CARGOBULL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9469,1%
Export4230,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4633,8%
FORD2115,4%
DACIA1511,0%
RENAULT118,1%
MERCEDES-BENZ75,1%
PEUGEOT64,4%
OPEL53,7%
BMW42,9%
CITROEN32,2%
DAEWOO32,2%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA32,2%
ALFA ROMEO21,5%
FIAT21,5%
SEAT21,5%
AUDI10,7%
HYUNDAI10,7%
KIA10,7%
ROVER10,7%
TOYOTA10,7%
VOLVO10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.