Înmatriculări în județul Iași, ianuarie 2026

Noi195-18,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare790-0,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.904+7,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri226

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2001: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 29 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 37 rulate, prima înmatriculare2011: 64 rulate, prima înmatriculare2012: 66 rulate, prima înmatriculare2013: 52 rulate, prima înmatriculare2014: 47 rulate, prima înmatriculare2015: 53 rulate, prima înmatriculare2016: 41 rulate, prima înmatriculare2017: 57 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 38 rulate, prima înmatriculare2020: 37 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 54 rulate, prima înmatriculare2022: 30 rulate, prima înmatriculare2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 14 noi2024: 14 rulate, prima înmatriculare2025: 180 noi2025: 6 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200104
200101
200202
200302
200405
2005013
2006022
2007034
2008029
2009033
2010037
2011064
2012066
2013052
2014047
2015053
2016041
2017057
2018036
2019038
2020037
2021154
2022030
2023013
20241414
20251806

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14815,0%
BMW10510,7%
AUDI777,8%
TOYOTA727,3%
MERCEDES-BENZ626,3%
RENAULT565,7%
FORD545,5%
DACIA535,4%
HYUNDAI424,3%
SKODA424,3%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO242,4%
OPEL222,2%
KIA191,9%
PEUGEOT191,9%
MAZDA181,8%
SUZUKI181,8%
LEXUS171,7%
SEAT171,7%
NISSAN161,6%
CITROEN101,0%
MITSUBISHI101,0%
TESLA101,0%
HONDA90,9%
MG80,8%
SMART70,7%
BYD60,6%
FIAT60,6%
LAND ROVER60,6%
PORSCHE60,6%
ALFA ROMEO40,4%
CHEVROLET30,3%
GEELY30,3%
LEAPMOTOR30,3%
CHERY20,2%
JEEP20,2%
LYNK&CO20,2%
CHRYSLER10,1%
DFSK10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
JAGUAR LAND ROVER LIMITED10,1%
MINI10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN313,2%
VOLKSWAGEN GOLF293,0%
VOLKSWAGEN PASSAT252,6%
BMW X3232,4%
AUDI A4222,2%
BMW SERIA 3222,2%
DACIA DUSTER202,0%
FORD FOCUS181,8%
AUDI A3151,5%
BMW SERIA 5141,4%
Toate (247)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6131,3%
FORD KUGA131,3%
HYUNDAI TUCSON131,3%
RENAULT MEGANE131,3%
SKODA OCTAVIA131,3%
TOYOTA C-HR131,3%
TOYOTA COROLLA131,3%
VOLKSWAGEN POLO131,3%
DACIA SANDERO121,2%
MERCEDES-BENZ GLE121,2%
TOYOTA RAV4121,2%
DACIA BIGSTER101,0%
NISSAN QASHQAI101,0%
SUZUKI VITARA101,0%
BMW SERIA 190,9%
BMW X190,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A90,9%
SKODA FABIA90,9%
SKODA SUPERB90,9%
TOYOTA YARIS CROSS90,9%
DACIA LOGAN80,8%
HYUNDAI IONIQ80,8%
TESLA MODEL 380,8%
VOLKSWAGEN TOURAN80,8%
AUDI A570,7%
AUDI Q370,7%
BMW X570,7%
HYUNDAI KONA70,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,7%
RENAULT CLIO70,7%
TOYOTA YARIS70,7%
VOLVO XC6070,7%
AUDI Q560,6%
KIA SPORTAGE60,6%
MAZDA 360,6%
MERCEDES-BENZ GLC60,6%
OPEL ASTRA60,6%
RENAULT CAPTUR60,6%
SEAT LEON60,6%
VOLKSWAGEN SHARAN60,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,6%
FORD PUMA50,5%
KIA XCEED50,5%
LEXUS UX50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V50,5%
PEUGEOT 200850,5%
PEUGEOT 50850,5%
RENAULT KOLEOS50,5%
RENAULT SCENIC50,5%
SEAT IBIZA50,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,5%
VOLKSWAGEN TAIGO50,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,5%
VOLVO V4050,5%
BMW X640,4%
BYD DOLPHIN SURF40,4%
HYUNDAI I3040,4%
KIA NIRO40,4%
LEXUS NX40,4%
LEXUS RX40,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ GLS40,4%
MG MG440,4%
OPEL INSIGNIA40,4%
RENAULT 540,4%
RENAULT TALISMAN40,4%
SKODA KODIAQ40,4%
SUZUKI S-CROSS40,4%
TOYOTA AURIS40,4%
TOYOTA AVENSIS40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
VOLVO XC9040,4%
BMW SERIA 630,3%
BMW X230,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD FIESTA30,3%
FORD MONDEO30,3%
FORD TRANSIT30,3%
GEELY COOLRAY30,3%
HONDA CR-V30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT30,3%
LEAPMOTOR T0330,3%
MAZDA CX-3030,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
OPEL CORSA30,3%
PEUGEOT 300830,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT ZOE30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SMART FORTWO30,3%
TOYOTA PROACE30,3%
VOLVO EX3030,3%
AUDI A820,2%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X420,2%
CHEVROLET CRUZE20,2%
CITROEN DS420,2%
DACIA SPRING20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD EXPLORER20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HONDA INSIGHT20,2%
HONDA JAZZ20,2%
HYUNDAI INSTER20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
LEXUS CT20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MG ZS20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL VIVARO20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 30820,2%
PORSCHE 91120,2%
RENAULT ARKANA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SMART EQ FORFOUR20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN ID 320,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO JUNIOR10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI S510,1%
AUDI S610,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV41341,9%
Compacte (C)20020,3%
Medii (D)13013,2%
Mici (B)878,8%
Monovolume (MPV)686,9%
Mari și de lux (E)444,5%
Mini (A)212,1%
Sport101,0%
Neclasificate80,8%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare79080,2%
Noi19519,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46447,1%
Hibrid23223,6%
Benzină20420,7%
Electric666,7%
GPL191,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică78579,7%
Companie20020,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break42643,2%
Berlină cu hayon23724,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19319,6%
Berlină11111,3%
Cabriolet90,9%
Cupeu90,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17117,4%
75-109 kW36637,2%
110-149 kW27628,0%
150-219 kW636,4%
220 kW și peste444,5%
Necompletat656,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc495,0%
1000-1399 cmc11011,2%
1400-1599 cmc22823,1%
1600-1999 cmc38739,3%
2000-2999 cmc13713,9%
3000 cmc și peste80,8%
Necompletat666,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN43522,8%
BMW1869,8%
DACIA1749,1%
AUDI1598,4%
SKODA1045,5%
FORD1035,4%
RENAULT1025,4%
MERCEDES-BENZ955,0%
OPEL864,5%
TOYOTA733,8%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI442,3%
SEAT442,3%
PEUGEOT402,1%
NISSAN382,0%
MAZDA221,2%
VOLVO221,2%
KIA201,1%
SUZUKI170,9%
FIAT160,8%
HONDA160,8%
CITROEN150,8%
LAND ROVER150,8%
CHEVROLET130,7%
SMART130,7%
MITSUBISHI120,6%
LEXUS60,3%
JEEP50,3%
DAEWOO40,2%
MINI40,2%
PORSCHE40,2%
ALFA ROMEO20,1%
CUPRA20,1%
DAIHATSU20,1%
DODGE20,1%
SUBARU20,1%
TESLA20,1%
DS10,1%
LANCIA10,1%
MG10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16773,9%
Export5825,7%
Înmatriculat pentru export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3816,8%
VOLKSWAGEN3013,3%
FORD2310,2%
OPEL188,0%
BMW146,2%
DAEWOO125,3%
FIAT125,3%
PEUGEOT125,3%
MERCEDES-BENZ114,9%
RENAULT94,0%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI73,1%
TOYOTA62,7%
SKODA52,2%
SUZUKI41,8%
CHEVROLET31,3%
LAND ROVER31,3%
SEAT31,3%
VOLVO31,3%
CITROEN20,9%
MAZDA20,9%
NISSAN20,9%
CHRYSLER10,4%
HONDA10,4%
HYUNDAI10,4%
KIA10,4%
MITSUBISHI10,4%
ROVER10,4%
SUBARU10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.