Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, ianuarie 2026

Noi27-68,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare654+4,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări617-26,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri83

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 15 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 63 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 61 rulate, prima înmatriculare2015: 33 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 28 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 24 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001015
200102
200208
2003010
2004019
2005021
2006033
2007033
2008043
2009034
2010047
2011063
2012041
2013027
2014061
2015033
2016038
2017028
2018021
2019020
2020021
2021019
202209
202301
202434
2025243

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12518,4%
BMW10315,1%
AUDI9013,2%
MERCEDES-BENZ476,9%
FORD436,3%
SKODA314,6%
VOLVO284,1%
DACIA274,0%
RENAULT253,7%
SUZUKI233,4%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL152,2%
SEAT152,2%
NISSAN142,1%
MITSUBISHI131,9%
KIA101,5%
HYUNDAI91,3%
LAND ROVER91,3%
PEUGEOT91,3%
MAZDA71,0%
FIAT60,9%
TOYOTA60,9%
CITROEN50,7%
HONDA50,7%
CHERY30,4%
GEELY20,3%
PORSCHE20,3%
TESLA20,3%
BYD10,1%
CAMI10,1%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
JEEP10,1%
LYNK&CO10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4436,3%
VOLKSWAGEN GOLF395,7%
BMW SERIA 3253,7%
VOLKSWAGEN PASSAT213,1%
BMW SERIA 5202,9%
DACIA DUSTER202,9%
SKODA OCTAVIA192,8%
BMW X3162,3%
AUDI A6152,2%
FORD FOCUS152,2%
Toate (178)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN152,2%
VOLVO XC60152,2%
AUDI A3142,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,9%
BMW SERIA 1121,8%
VOLKSWAGEN POLO121,8%
BMW X1111,6%
BMW X591,3%
SUZUKI GRAND VITARA91,3%
FORD KUGA81,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,2%
NISSAN QASHQAI81,2%
VOLKSWAGEN CADDY81,2%
AUDI Q571,0%
VOLKSWAGEN TOURAN71,0%
MERCEDES-BENZ GLE60,9%
MITSUBISHI ASX60,9%
RENAULT MEGANE60,9%
SEAT IBIZA60,9%
VOLKSWAGEN SHARAN60,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,7%
BMW X440,6%
FORD GALAXY40,6%
HYUNDAI TUCSON40,6%
KIA SPORTAGE40,6%
LAND ROVER FREELANDER40,6%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,6%
MERCEDES-BENZ GLC40,6%
MERCEDES-BENZ ML40,6%
RENAULT CLIO40,6%
SEAT LEON40,6%
SKODA SCALA40,6%
SUZUKI JIMNY40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
AUDI A530,4%
DACIA LOGAN30,4%
DACIA SANDERO30,4%
FORD FIESTA30,4%
FORD S-MAX30,4%
HONDA CIVIC30,4%
KIA SORENTO30,4%
MAZDA 330,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
OPEL ANTARA30,4%
OPEL ASTRA30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 300830,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
VOLVO XC9030,4%
AUDI Q320,3%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 620,3%
BMW X620,3%
FIAT TIPO20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD TOURNEO CONNECT20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI KONA20,3%
KIA NIRO20,3%
MERCEDES-BENZ CITAN20,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 30820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA RAPID20,3%
SUZUKI SAMURAI20,3%
SUZUKI SX420,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO V6020,3%
VOLVO V9020,3%
VOLVO XC4020,3%
AUDI A110,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI E-TRON GT10,1%
AUDI S810,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X REIHE10,1%
BYD SEAL U10,1%
CAMI GRAND VITARA10,1%
CHERY TIGGO410,1%
CHERY TIGGO810,1%
CHERY TIGGO910,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C4 SPACETOURER10,1%
CITROEN C510,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DACIA SPRING10,1%
DODGE CHALLENGER10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT IDEA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FORD BRONCO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD PUMA10,1%
GEELY CITYRAY10,1%
GEELY COOLRAY10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA OPTIMA10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
LYNK&CO 0810,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-710,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MITSUBISHI LANCER10,1%
MITSUBISHI PAJERO10,1%
NISSAN PATROL10,1%
NISSAN TERRANO10,1%
OPEL COMBO10,1%
OPEL GRANDLAND10,1%
OPEL MOKKA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25337,2%
Compacte (C)14421,1%
Medii (D)11617,0%
Monovolume (MPV)619,0%
Mari și de lux (E)497,2%
Mici (B)466,8%
Utilitare50,7%
Neclasificate30,4%
Mini (A)20,3%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare65496,0%
Noi274,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51575,6%
Benzină11016,2%
Hibrid497,2%
Electric50,7%
GPL20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică61790,6%
Companie649,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37655,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11516,9%
Berlină9113,4%
Berlină cu hayon8812,9%
Cupeu60,9%
Cabriolet50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8913,1%
75-109 kW29242,9%
110-149 kW23133,9%
150-219 kW537,8%
220 kW și peste111,6%
Necompletat50,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc121,8%
1000-1399 cmc629,1%
1400-1599 cmc12017,6%
1600-1999 cmc38055,8%
2000-2999 cmc9914,5%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat50,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14623,7%
BMW8013,0%
AUDI7712,5%
FORD457,3%
MERCEDES-BENZ457,3%
DACIA355,7%
OPEL254,1%
SKODA233,7%
SUZUKI203,2%
RENAULT152,4%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA152,4%
PEUGEOT91,5%
VOLVO91,5%
CITROEN81,3%
MAZDA71,1%
NISSAN71,1%
HYUNDAI61,0%
SEAT61,0%
JEEP50,8%
LAND ROVER50,8%
KIA40,6%
MITSUBISHI40,6%
PORSCHE40,6%
SMART40,6%
ALFA ROMEO20,3%
LEXUS20,3%
ASIA10,2%
CHEVROLET10,2%
FIAT10,2%
GEELY10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
LANCIA10,2%
ROVER10,2%
SUBARU10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7084,3%
Export1315,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1821,7%
FORD1518,1%
OPEL1113,3%
BMW78,4%
RENAULT67,2%
AUDI56,0%
MERCEDES-BENZ44,8%
SEAT33,6%
SKODA33,6%
DACIA22,4%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT22,4%
SMART22,4%
CITROEN11,2%
JEEP11,2%
MAZDA11,2%
NISSAN11,2%
VOLVO11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.