Înmatriculări în județul Vrancea, ianuarie 2026

Noi38-55,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare451+0,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.012+10,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri47

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 37 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 25 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 38 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200102
200203
200304
200408
200505
2006013
2007018
2008022
2009017
2010032
2011041
2012037
2013025
2014037
2015028
2016033
2017032
2018016
2019025
2020012
2021015
2022014
202304
202404
2025382

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7515,3%
AUDI5010,2%
BMW479,6%
RENAULT428,6%
MERCEDES-BENZ347,0%
DACIA326,5%
FORD275,5%
SKODA265,3%
HYUNDAI224,5%
NISSAN224,5%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA193,9%
PEUGEOT173,5%
OPEL142,9%
VOLVO122,5%
FIAT81,6%
SEAT61,2%
SUZUKI61,2%
CITROEN40,8%
KIA30,6%
TESLA30,6%
BYD20,4%
CHEVROLET20,4%
LAND ROVER20,4%
MAZDA20,4%
MG20,4%
MINI20,4%
SMART20,4%
CHERY10,2%
CHRYSLER10,2%
GEELY10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
MITSUBISHI10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF204,1%
AUDI A4193,9%
BMW SERIA 3193,9%
VOLKSWAGEN PASSAT183,7%
NISSAN QASHQAI153,1%
RENAULT MEGANE153,1%
AUDI A6142,9%
DACIA DUSTER142,9%
SKODA OCTAVIA142,9%
DACIA LOGAN112,3%
Toate (151)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5102,0%
FORD FOCUS102,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN102,0%
TOYOTA COROLLA91,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,6%
RENAULT CLIO71,4%
VOLKSWAGEN TOURAN71,4%
BMW X361,2%
HYUNDAI TUCSON61,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,2%
OPEL ASTRA61,2%
AUDI A351,0%
FORD FIESTA51,0%
HYUNDAI IX3551,0%
PEUGEOT 300851,0%
RENAULT KADJAR51,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS51,0%
VOLVO XC6051,0%
AUDI A540,8%
AUDI Q540,8%
DACIA SANDERO40,8%
FORD KUGA40,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,8%
PEUGEOT 200840,8%
PEUGEOT 50840,8%
SUZUKI GRAND VITARA40,8%
TOYOTA YARIS CROSS40,8%
VOLKSWAGEN POLO40,8%
VOLVO V4040,8%
BMW X430,6%
HYUNDAI KONA30,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
MERCEDES-BENZ VITO30,6%
NISSAN QASHQAI+230,6%
NISSAN X-TRAIL30,6%
OPEL INSIGNIA30,6%
RENAULT TALISMAN30,6%
SEAT IBIZA30,6%
SKODA FABIA30,6%
SKODA KODIAQ30,6%
SKODA SUPERB30,6%
VOLKSWAGEN CADDY30,6%
AUDI Q320,4%
BMW SERIA 120,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW X120,4%
BMW X520,4%
CITROEN C320,4%
FIAT 50020,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD ECOSPORT20,4%
FORD MONDEO20,4%
HYUNDAI I2020,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI SANTA FE20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MG ZS20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
RENAULT ARKANA20,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT ESPACE20,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA KAROQ20,4%
TESLA MODEL Y20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
AUDI A810,2%
BMW SERIA 710,2%
BYD ATTO 310,2%
BYD SEALION 710,2%
CHERY TIGGO810,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHRYSLER SEBRING10,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN C810,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DACIA SPRING10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
GEELY CITYRAY10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI INSTER10,2%
HYUNDAI IONIQ510,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA OPTIMA10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA CX-310,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
NISSAN LEAF10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SMART EQ FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SWACE10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA RAV410,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN GOLF GTE10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN SHARAN10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16132,9%
Compacte (C)11423,3%
Medii (D)8317,0%
Mici (B)5110,4%
Monovolume (MPV)377,6%
Mari și de lux (E)347,0%
Mini (A)71,4%
Neclasificate10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45192,2%
Noi387,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29760,7%
Benzină12525,6%
Hibrid5110,4%
Electric132,7%
GPL30,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică41785,3%
Companie7214,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22946,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10020,4%
Berlină8818,0%
Berlină cu hayon6713,7%
Cupeu30,6%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8317,0%
75-109 kW22746,4%
110-149 kW13126,8%
150-219 kW306,1%
220 kW și peste51,0%
Necompletat132,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc112,2%
1000-1399 cmc7615,5%
1400-1599 cmc13427,4%
1600-1999 cmc20942,7%
2000-2999 cmc459,2%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat132,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20119,9%
DACIA11111,0%
FORD858,4%
BMW838,2%
OPEL787,7%
AUDI777,6%
MERCEDES-BENZ605,9%
SKODA515,0%
RENAULT434,2%
PEUGEOT313,1%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI292,9%
FIAT232,3%
TOYOTA222,2%
VOLVO161,6%
SEAT131,3%
CITROEN101,0%
NISSAN101,0%
LAND ROVER80,8%
SUZUKI80,8%
KIA70,7%
DAEWOO60,6%
ALFA ROMEO50,5%
CHEVROLET50,5%
MAZDA50,5%
MITSUBISHI50,5%
MINI40,4%
PORSCHE40,4%
DAIHATSU20,2%
HONDA20,2%
SAAB20,2%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
MG10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4187,2%
Export612,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL919,1%
DACIA817,0%
RENAULT612,8%
DAEWOO48,5%
MERCEDES-BENZ48,5%
VOLKSWAGEN48,5%
FORD24,3%
HYUNDAI24,3%
LAMBORGHINI24,3%
AUDI12,1%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW12,1%
FIAT12,1%
PEUGEOT12,1%
ROVER12,1%
SKODA12,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.