Înmatriculări în județul Constanța, ianuarie 2026

Noi221-15,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare608+12,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.637+40,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri460

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2002: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 31 rulate, prima înmatriculare2011: 30 rulate, prima înmatriculare2012: 37 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 1 noi2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 50 rulate, prima înmatriculare2016: 40 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 36 rulate, prima înmatriculare2020: 44 rulate, prima înmatriculare2021: 53 rulate, prima înmatriculare2022: 27 rulate, prima înmatriculare2023: 18 rulate, prima înmatriculare2024: 5 noi2024: 14 rulate, prima înmatriculare2025: 214 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare2026: 1 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002010
200203
200303
200405
200504
2006015
2007017
2008017
2009023
2010031
2011030
2012037
2013023
2014141
2015050
2016040
2017032
2018030
2019036
2020044
2021053
2022027
2023018
2024514
20252145
202610

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10012,1%
BMW799,5%
SKODA647,7%
MERCEDES-BENZ617,4%
RENAULT536,4%
HYUNDAI526,3%
AUDI495,9%
DACIA465,5%
FORD394,7%
TOYOTA364,3%
Toate (44)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN334,0%
VOLVO263,1%
PEUGEOT232,8%
SEAT202,4%
SUZUKI172,1%
OPEL161,9%
CITROEN151,8%
MAZDA141,7%
BYD131,6%
TESLA101,2%
KIA91,1%
MITSUBISHI81,0%
PORSCHE50,6%
MINI40,5%
DS30,4%
FIAT30,4%
JAGUAR30,4%
JEEP30,4%
LAND ROVER30,4%
LEXUS30,4%
MG30,4%
CHERY20,2%
CHEVROLET20,2%
HONDA20,2%
CUPRA10,1%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
GENESIS10,1%
HYUNDAI, GENESIS10,1%
LEAPMOTOR10,1%
LYNK&CO10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF334,0%
VOLKSWAGEN PASSAT283,4%
HYUNDAI TUCSON273,3%
SKODA OCTAVIA222,7%
NISSAN JUKE182,2%
BMW SERIA 5151,8%
DACIA LOGAN151,8%
BMW SERIA 1141,7%
PEUGEOT 3008131,6%
SUZUKI VITARA131,6%
Toate (222)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3121,5%
BMW X3121,5%
DACIA DUSTER121,5%
AUDI A6111,3%
FORD KUGA111,3%
SKODA SUPERB111,3%
AUDI A4101,2%
FORD FOCUS101,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,2%
NISSAN QASHQAI101,2%
RENAULT CLIO101,2%
SEAT LEON101,2%
SKODA FABIA101,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,1%
TESLA MODEL 391,1%
TOYOTA RAV491,1%
FORD PUMA81,0%
HYUNDAI KONA81,0%
AUDI A370,9%
HYUNDAI I3070,9%
MERCEDES-BENZ CLA70,9%
RENAULT RAFALE70,9%
TOYOTA COROLLA70,9%
TOYOTA YARIS CROSS70,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN70,9%
VOLKSWAGEN TOURAN70,9%
VOLVO XC6070,9%
AUDI A560,7%
BMW X160,7%
BYD DOLPHIN SURF60,7%
MERCEDES-BENZ GLC60,7%
MERCEDES-BENZ GLE60,7%
RENAULT KADJAR60,7%
RENAULT MEGANE60,7%
SKODA KODIAQ60,7%
BMW SERIA 450,6%
DACIA BIGSTER50,6%
DACIA SANDERO50,6%
DACIA SPRING50,6%
RENAULT TALISMAN50,6%
SKODA KAROQ50,6%
TOYOTA YARIS50,6%
VOLVO XC9050,6%
AUDI Q540,5%
BYD SEAL U40,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MAZDA 340,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ VITO40,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
SEAT ALHAMBRA40,5%
SEAT IBIZA40,5%
VOLKSWAGEN POLO40,5%
AUDI Q330,4%
BMW SERIA 730,4%
BMW X430,4%
BMW X530,4%
BMW X630,4%
CITROEN C430,4%
DS DS730,4%
FORD C-MAX30,4%
MERCEDES-BENZ GLA30,4%
MINI COOPER30,4%
OPEL CORSA30,4%
PEUGEOT 30830,4%
PEUGEOT 50830,4%
PORSCHE CAYENNE30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
SKODA RAPID30,4%
SUZUKI S-CROSS30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO XC4030,4%
AUDI A820,2%
CHERY TIGGO420,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C4 SPACETOURER20,2%
DACIA DOKKER20,2%
FORD EXPLORER20,2%
FORD FIESTA20,2%
HONDA HR-V20,2%
HYUNDAI INSTER20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JAGUAR XF20,2%
JEEP COMPASS20,2%
KIA XCEED20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ SL20,2%
MG ZS20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL ASTRA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT SYMBIOZ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA SCALA20,2%
SKODA YETI20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO V6020,2%
AUDI 8010,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S810,1%
BMW IX10,1%
BMW M210,1%
BMW X710,1%
BYD ATTO 210,1%
BYD ATTO 310,1%
BYD SEALION 710,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN E-C410,1%
CITROEN XSARA10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV33540,4%
Compacte (C)16620,0%
Medii (D)10813,0%
Mici (B)829,9%
Monovolume (MPV)546,5%
Mari și de lux (E)506,0%
Neclasificate111,3%
Sport111,3%
Mini (A)101,2%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare60873,3%
Noi22126,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină32539,2%
Hibrid22627,3%
Benzină21826,3%
Electric414,9%
GPL192,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică68883,0%
Companie14117,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31137,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19223,2%
Berlină cu hayon17421,0%
Berlină13516,3%
Cupeu121,4%
Cabriolet50,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11513,9%
75-109 kW30636,9%
110-149 kW28133,9%
150-219 kW607,2%
220 kW și peste263,1%
Necompletat414,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc587,0%
1000-1399 cmc12314,8%
1400-1599 cmc22026,5%
1600-1999 cmc28934,9%
2000-2999 cmc9211,1%
3000 cmc și peste60,7%
Necompletat414,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN53420,3%
BMW2419,1%
AUDI2248,5%
DACIA2248,5%
SKODA2118,0%
MERCEDES-BENZ1776,7%
FORD1425,4%
RENAULT1375,2%
OPEL1304,9%
HYUNDAI833,1%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA702,7%
SEAT612,3%
PEUGEOT572,2%
LAND ROVER291,1%
VOLVO291,1%
FIAT281,1%
MAZDA281,1%
KIA271,0%
NISSAN250,9%
CITROEN220,8%
SUZUKI220,8%
MINI180,7%
DAEWOO170,6%
HONDA140,5%
PORSCHE130,5%
CHEVROLET120,5%
MITSUBISHI120,5%
ALFA ROMEO80,3%
SMART70,3%
TESLA50,2%
JEEP40,2%
MG40,2%
SSANGYONG40,2%
SUBARU40,2%
CUPRA30,1%
LEXUS30,1%
CHRYSLER20,1%
CADILLAC10,0%
DODGE10,0%
DS10,0%
LADA10,0%
LAMBORGHINI10,0%
ROVER10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare40788,5%
Export5311,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7416,1%
OPEL6013,0%
FORD449,6%
DACIA378,0%
RENAULT327,0%
MERCEDES-BENZ316,7%
DAEWOO306,5%
AUDI245,2%
PEUGEOT183,9%
SKODA183,9%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW173,7%
FIAT143,0%
SEAT122,6%
CITROEN81,7%
HYUNDAI81,7%
CHEVROLET51,1%
NISSAN40,9%
HONDA30,7%
MAZDA30,7%
TOYOTA30,7%
ALFA ROMEO20,4%
JAGUAR20,4%
LAND ROVER20,4%
ROVER20,4%
SMART20,4%
SUZUKI20,4%
CUPRA10,2%
KIA10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.