Înmatriculări în județul Tulcea, ianuarie 2026

Noi26-48,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare113-11,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări366+13,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri94

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 64 noinov 24: 202 rulate, prima înmatricularedec 24: 51 noidec 24: 143 rulate, prima înmatriculareian 25: 50 noiian 25: 128 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 198 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 213 rulate, prima înmatriculareapr 25: 35 noiapr 25: 242 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 180 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 155 rulate, prima înmatriculareiul 25: 74 noiiul 25: 153 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 212 rulate, prima înmatricularesep 25: 74 noisep 25: 182 rulate, prima înmatriculareoct 25: 71 noioct 25: 193 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 178 rulate, prima înmatricularedec 25: 105 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 26 noiian 26: 113 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 163 rulate, prima înmatricularemar 26: 36 noimar 26: 147 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 127 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 124 rulate, prima înmatriculareiun 26: 62 noiiun 26: 119 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 182 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 noiaug 26: 156 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 noisep 26: 141 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 117 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2464202
dec 2451143
ian 2550128
feb 2557198
mar 2532213
apr 2535242
mai 2527180
iun 2533155
iul 2574153
aug 2586212
sep 2574182
oct 2571193
nov 2562178
dec 25105186
ian 2626113
feb 2632163
mar 2636147
apr 2645127
mai 2631124
iun 2662119
iul 2642182
aug 2618156
sep 2643141
oct 2639117

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520252001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 4 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 5 rulate, prima înmatriculare2010: 7 rulate, prima înmatriculare2011: 7 rulate, prima înmatriculare2012: 11 rulate, prima înmatriculare2013: 9 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 23 noi2001200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200200
200301
200400
200505
200603
200704
200806
200905
201007
201107
2012011
201309
201408
201507
201608
201704
201805
201904
202002
202109
202202
202304
202431
2025230

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1812,9%
AUDI1510,8%
BMW128,6%
SKODA128,6%
CITROEN85,8%
FORD85,8%
RENAULT85,8%
OPEL75,0%
DACIA64,3%
KIA64,3%
Toate (27)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI53,6%
MERCEDES-BENZ53,6%
NISSAN42,9%
MITSUBISHI32,2%
SUZUKI32,2%
VOLVO32,2%
BYD21,4%
CHERY21,4%
PEUGEOT21,4%
SEAT21,4%
TESLA21,4%
CHEVROLET10,7%
FIAT10,7%
HONDA10,7%
LEXUS10,7%
MINI10,7%
TOYOTA10,7%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF85,8%
BMW X364,3%
SKODA OCTAVIA64,3%
OPEL ASTRA53,6%
VOLKSWAGEN PASSAT53,6%
AUDI A442,9%
CITROEN C4 PICASSO42,9%
FORD FOCUS42,9%
KIA SPORTAGE42,9%
AUDI Q332,2%
Toate (78)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 332,2%
MITSUBISHI OUTLANDER32,2%
NISSAN QASHQAI32,2%
RENAULT MEGANE32,2%
SUZUKI VITARA32,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN32,2%
AUDI A521,4%
AUDI Q521,4%
BMW SERIA 521,4%
CITROEN C521,4%
DACIA LOGAN21,4%
DACIA SPRING21,4%
HYUNDAI TUCSON21,4%
RENAULT CAPTUR21,4%
SKODA FABIA21,4%
SKODA SUPERB21,4%
AUDI A310,7%
AUDI A610,7%
AUDI A710,7%
AUDI E-TRON GT10,7%
BMW X110,7%
BYD DOLPHIN SURF10,7%
BYD SEAL U10,7%
CHERY TIGGO410,7%
CHERY TIGGO810,7%
CHEVROLET CRUZE10,7%
CITROEN C410,7%
CITROEN C4 CACTUS10,7%
DACIA DUSTER10,7%
DACIA LODGY10,7%
FIAT 500X10,7%
FORD KUGA10,7%
FORD MONDEO10,7%
FORD PUMA10,7%
FORD TOURNEO CUSTOM10,7%
HONDA HR-V10,7%
HYUNDAI GETZ10,7%
HYUNDAI IX3510,7%
HYUNDAI KONA10,7%
KIA SORENTO10,7%
KIA VENGA10,7%
LEXUS RX10,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,7%
MERCEDES-BENZ CLS10,7%
MERCEDES-BENZ GLE10,7%
MINI COOPER10,7%
NISSAN JUKE10,7%
OPEL CORSA10,7%
OPEL VIVARO10,7%
PEUGEOT 200810,7%
PEUGEOT 300810,7%
RENAULT AUSTRAL10,7%
RENAULT LAGUNA10,7%
RENAULT SCENIC10,7%
SEAT ALTEA10,7%
SEAT LEON10,7%
SKODA KODIAQ10,7%
SKODA SCALA10,7%
TESLA MODEL 310,7%
TESLA MODEL Y10,7%
TOYOTA AYGO10,7%
VOLKSWAGEN CC10,7%
VOLKSWAGEN POLO10,7%
VOLVO V6010,7%
VOLVO XC6010,7%
VOLVO XC9010,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV5438,8%
Compacte (C)3223,0%
Medii (D)2316,5%
Mici (B)107,2%
Monovolume (MPV)107,2%
Mari și de lux (E)64,3%
Mini (A)32,2%
Sport10,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare11381,3%
Noi2618,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină7050,4%
Benzină3323,7%
Hibrid2719,4%
Electric85,8%
GPL10,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică12489,2%
Companie1510,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break5640,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3223,0%
Berlină cu hayon3021,6%
Berlină1913,7%
Cupeu21,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1510,8%
75-109 kW6345,3%
110-149 kW4330,9%
150-219 kW96,5%
220 kW și peste10,7%
Necompletat85,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc53,6%
1000-1399 cmc2215,8%
1400-1599 cmc3323,7%
1600-1999 cmc6143,9%
2000-2999 cmc107,2%
Necompletat85,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8021,9%
DACIA4311,7%
SKODA328,7%
BMW318,5%
AUDI308,2%
OPEL226,0%
MERCEDES-BENZ205,5%
FORD164,4%
RENAULT143,8%
HYUNDAI102,7%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN82,2%
PEUGEOT71,9%
KIA61,6%
TOYOTA51,4%
CITROEN41,1%
DAEWOO41,1%
LAND ROVER41,1%
MAZDA41,1%
VOLVO41,1%
CHEVROLET30,8%
FIAT30,8%
PORSCHE30,8%
SUZUKI30,8%
SSANGYONG20,5%
ALFA ROMEO10,3%
GWM10,3%
HONDA10,3%
JEEP10,3%
LEXUS10,3%
MG10,3%
MITSUBISHI10,3%
SMART10,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8691,5%
Export88,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2324,5%
OPEL1718,1%
VOLKSWAGEN99,6%
RENAULT77,4%
DAEWOO66,4%
BMW44,3%
FIAT44,3%
FORD44,3%
HYUNDAI44,3%
SKODA44,3%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI22,1%
MERCEDES-BENZ22,1%
CHEVROLET11,1%
CITROEN11,1%
JAGUAR11,1%
JEEP11,1%
KIA11,1%
MAZDA11,1%
PEUGEOT11,1%
SEAT11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.