Înmatriculări în județul Brașov, ianuarie 2026

Noi150-51,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare703-6,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.686+20,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri153

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 noi2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 48 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 45 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 43 rulate, prima înmatriculare2017: 44 rulate, prima înmatriculare2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 39 rulate, prima înmatriculare2020: 57 rulate, prima înmatriculare2021: 45 rulate, prima înmatriculare2022: 45 rulate, prima înmatriculare2023: 15 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 10 rulate, prima înmatriculare2025: 145 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200102
200212
200304
2004013
200505
2006016
2007014
2008027
2009035
2010040
2011048
2012031
2013045
2014037
2015040
2016043
2017044
2018035
2019039
2020057
2021045
2022045
2023015
2024410
20251452

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10612,4%
DACIA738,6%
BMW728,4%
TOYOTA657,6%
SKODA637,4%
AUDI627,3%
RENAULT556,4%
MERCEDES-BENZ465,4%
FORD445,2%
NISSAN354,1%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI283,3%
OPEL232,7%
SUZUKI232,7%
PEUGEOT222,6%
VOLVO212,5%
SEAT202,3%
KIA151,8%
BYD101,2%
CUPRA101,2%
FIAT70,8%
MITSUBISHI70,8%
HONDA60,7%
LEXUS60,7%
MAZDA60,7%
CITROEN40,5%
TESLA40,5%
JAGUAR30,4%
JEEP30,4%
DS20,2%
GEELY20,2%
LAND ROVER20,2%
MINI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
LANCIA10,1%
MG10,1%
POLESTAR10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF273,2%
SKODA OCTAVIA263,1%
AUDI A4242,8%
DACIA DUSTER242,8%
NISSAN QASHQAI242,8%
TOYOTA COROLLA232,7%
BMW SERIA 3202,4%
DACIA LOGAN182,1%
VOLKSWAGEN PASSAT172,0%
HYUNDAI TUCSON151,8%
Toate (225)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA151,8%
RENAULT MEGANE141,6%
DACIA SANDERO131,5%
FORD FOCUS131,5%
RENAULT CLIO131,5%
BMW SERIA 5121,4%
SKODA FABIA121,4%
TOYOTA YARIS CROSS121,4%
VOLKSWAGEN POLO111,3%
AUDI A3101,2%
BMW X1101,2%
BMW X3101,2%
TOYOTA RAV4101,2%
AUDI A691,1%
SUZUKI VITARA91,1%
AUDI Q580,9%
BMW SERIA 180,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,9%
RENAULT KADJAR80,9%
SKODA SUPERB80,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN80,9%
CUPRA FORMENTOR70,8%
FORD PUMA70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,8%
VOLVO XC4070,8%
HYUNDAI I3060,7%
KIA NIRO60,7%
NISSAN X-TRAIL60,7%
SKODA KAROQ60,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,7%
VOLKSWAGEN TOURAN60,7%
VOLVO XC6060,7%
AUDI Q350,6%
BYD SEAL U50,6%
DACIA BIGSTER50,6%
DACIA LODGY50,6%
FORD KUGA50,6%
FORD TRANSIT50,6%
PEUGEOT 200850,6%
PEUGEOT 300850,6%
SEAT ATECA50,6%
SEAT LEON50,6%
SUZUKI GRAND VITARA50,6%
SUZUKI S-CROSS50,6%
TOYOTA YARIS50,6%
KIA SPORTAGE40,5%
MAZDA CX-3040,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,5%
RENAULT SCENIC40,5%
TOYOTA AURIS40,5%
TOYOTA C-HR40,5%
VOLKSWAGEN MULTIVAN40,5%
BMW X530,4%
CUPRA LEON30,4%
DACIA DOKKER30,4%
DACIA JOGGER30,4%
FIAT PANDA30,4%
LEXUS NX30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
PEUGEOT 20730,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SKODA SCALA30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN TAIGO30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
VOLVO XC9030,4%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
BYD ATTO 220,2%
DACIA SPRING20,2%
FIAT 50020,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD FIESTA20,2%
FORD MUSTANG MACH-E20,2%
FORD TOURNEO CONNECT20,2%
GEELY CITYRAY20,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
KIA CEED20,2%
KIA OPTIMA20,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ SL20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA ELROQ20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA CAMRY20,2%
VOLKSWAGEN BEETLE20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN ID 320,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO V7020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI S E-TRON GT10,1%
AUDI TT10,1%
AUDI V810,1%
BMW I310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW SERIA 810,1%
BYD DOLPHIN SURF10,1%
BYD SEAL 510,1%
BYD SEALION 710,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN DS410,1%
DS DS310,1%
DS DS410,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD EDGE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV33439,2%
Compacte (C)19422,7%
Mici (B)9911,6%
Medii (D)9210,8%
Monovolume (MPV)688,0%
Mari și de lux (E)303,5%
Mini (A)121,4%
Utilitare91,1%
Neclasificate80,9%
Sport70,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare70382,4%
Noi15017,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35842,0%
Benzină22226,0%
Hibrid21825,6%
Electric344,0%
GPL212,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică70883,0%
Companie14517,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40747,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17120,0%
Berlină cu hayon15818,5%
Berlină10212,0%
Cupeu101,2%
Cabriolet50,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17220,2%
75-109 kW33739,5%
110-149 kW25029,3%
150-219 kW465,4%
220 kW și peste141,6%
Necompletat344,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc526,1%
1000-1399 cmc12915,1%
1400-1599 cmc23227,2%
1600-1999 cmc32438,0%
2000-2999 cmc789,1%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat344,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30017,8%
DACIA1649,7%
SKODA1347,9%
AUDI1327,8%
BMW1287,6%
FORD1066,3%
OPEL1016,0%
MERCEDES-BENZ925,5%
RENAULT845,0%
TOYOTA613,6%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT382,3%
HYUNDAI321,9%
SEAT311,8%
VOLVO311,8%
MAZDA251,5%
SUZUKI251,5%
KIA221,3%
NISSAN181,1%
LAND ROVER160,9%
MITSUBISHI160,9%
CITROEN150,9%
CHEVROLET140,8%
HONDA140,8%
FIAT110,7%
JEEP80,5%
MINI80,5%
SMART80,5%
TESLA80,5%
SSANGYONG60,4%
SUBARU60,4%
ALFA ROMEO40,2%
DAEWOO40,2%
DAIHATSU40,2%
JAGUAR40,2%
PORSCHE40,2%
CUPRA30,2%
LEXUS30,2%
LADA20,1%
LANCIA20,1%
DS10,1%
MG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12380,4%
Export3019,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2214,4%
DACIA1912,4%
FORD159,8%
OPEL117,2%
RENAULT117,2%
AUDI106,5%
SKODA106,5%
MERCEDES-BENZ95,9%
PEUGEOT74,6%
DAEWOO63,9%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT53,3%
BMW42,6%
SEAT42,6%
TOYOTA42,6%
CITROEN32,0%
CHEVROLET21,3%
HONDA21,3%
MAZDA21,3%
ALFA ROMEO10,7%
HYUNDAI10,7%
KIA10,7%
LAND ROVER10,7%
NISSAN10,7%
PORSCHE10,7%
VOLVO10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.