Înmatriculări în județul Arad, ianuarie 2026

Noi57-36,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare680-16,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.068-11,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri102

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 32 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 50 rulate, prima înmatriculare2010: 62 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 59 rulate, prima înmatriculare2013: 40 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 41 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 10 rulate, prima înmatriculare2025: 54 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001010
200105
200207
2003011
2004017
2005032
2006031
2007037
2008042
2009050
2010062
2011041
2012059
2013040
2014041
2015041
2016027
2017042
2018021
2019016
2020012
2021013
202205
202306
2024310
2025542

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15521,0%
AUDI8111,0%
BMW729,8%
MERCEDES-BENZ648,7%
OPEL385,2%
DACIA375,0%
FORD344,6%
SKODA253,4%
RENAULT243,3%
HYUNDAI212,8%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT182,4%
NISSAN162,2%
PEUGEOT162,2%
KIA152,0%
MAZDA152,0%
TESLA141,9%
SUZUKI131,8%
TOYOTA101,4%
CITROEN91,2%
VOLVO70,9%
BYD40,5%
CHERY40,5%
FIAT40,5%
JEEP40,5%
PORSCHE40,5%
SUBARU40,5%
CHEVROLET30,4%
HONDA30,4%
JAGUAR30,4%
LAND ROVER30,4%
SMART30,4%
SSANGYONG30,4%
LEAPMOTOR20,3%
MITSUBISHI20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
GEELY10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
MG10,1%
MINI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF425,8%
AUDI A4304,1%
VOLKSWAGEN PASSAT263,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN223,0%
BMW SERIA 3192,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E172,3%
OPEL ASTRA141,9%
AUDI A6131,8%
BMW SERIA 5131,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,8%
Toate (205)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO121,6%
VOLKSWAGEN SHARAN121,6%
BMW SERIA 1111,5%
DACIA LOGAN111,5%
FORD FOCUS111,5%
VOLKSWAGEN TOURAN111,5%
DACIA DUSTER101,4%
AUDI Q591,2%
DACIA SANDERO91,2%
NISSAN QASHQAI91,2%
SKODA OCTAVIA91,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG91,2%
AUDI A381,1%
HYUNDAI TUCSON81,1%
SEAT IBIZA81,1%
SKODA FABIA81,1%
KIA SPORTAGE71,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A71,0%
RENAULT MEGANE71,0%
BMW X360,8%
TESLA MODEL 360,8%
TESLA MODEL Y60,8%
VOLVO XC6060,8%
AUDI A850,7%
AUDI Q350,7%
BMW SERIA 750,7%
BMW X550,7%
FORD FIESTA50,7%
MAZDA 350,7%
MERCEDES-BENZ ML50,7%
OPEL MOKKA50,7%
PEUGEOT 50850,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,7%
AUDI A540,5%
BMW X140,5%
CITROEN C4 PICASSO40,5%
FORD GALAXY40,5%
FORD KUGA40,5%
KIA CEED40,5%
MAZDA 640,5%
OPEL GRANDLAND40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
SUZUKI GRAND VITARA40,5%
AUDI Q730,4%
BMW SERIA 230,4%
DACIA BIGSTER30,4%
DACIA LODGY30,4%
FORD MONDEO30,4%
HYUNDAI SANTA FE30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL CORSA30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 20730,4%
PEUGEOT 300830,4%
PORSCHE CAYENNE30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
SEAT ALHAMBRA30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
BMW SERIA 420,3%
BMW X620,3%
BYD DOLPHIN SURF20,3%
CHERY TIGGO820,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
HONDA ACCORD20,3%
HYUNDAI GETZ20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
KIA SORENTO20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LEAPMOTOR T0320,3%
MAZDA 520,3%
MAZDA CX-3020,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA R20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
NISSAN JUKE20,3%
PEUGEOT 20620,3%
RENAULT CLIO20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SKODA YETI20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TESLA MODEL X20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI 8010,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI SQ810,1%
BYD SEAL U10,1%
BYD SEALION 710,1%
CHERY TIGGO710,1%
CHERY TIGGO910,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 X10,1%
CITROEN C610,1%
DACIA DOKKER10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT10,1%
GEELY COOLRAY10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JAGUAR E-PACE10,1%
JAGUAR XE10,1%
JAGUAR XJ10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA CERATO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22130,0%
Compacte (C)15020,4%
Medii (D)12116,4%
Monovolume (MPV)7910,7%
Mici (B)7710,4%
Mari și de lux (E)598,0%
Mini (A)141,9%
Neclasificate101,4%
Utilitare40,5%
Sport20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare68092,3%
Noi577,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47264,0%
Benzină18725,4%
Hibrid506,8%
Electric212,8%
GPL70,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică66990,8%
Companie689,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34947,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14019,0%
Berlină cu hayon12316,7%
Berlină11515,6%
Cupeu81,1%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13117,8%
75-109 kW32343,8%
110-149 kW17724,0%
150-219 kW679,1%
220 kW și peste192,6%
Necompletat202,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc293,9%
1000-1399 cmc8811,9%
1400-1599 cmc16121,8%
1600-1999 cmc31442,6%
2000-2999 cmc11515,6%
3000 cmc și peste91,2%
Necompletat212,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22921,4%
BMW11210,5%
AUDI1019,5%
OPEL958,9%
DACIA807,5%
MERCEDES-BENZ797,4%
FORD696,5%
RENAULT454,2%
SKODA454,2%
PEUGEOT212,0%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO201,9%
MAZDA161,5%
SEAT161,5%
HYUNDAI151,4%
NISSAN131,2%
TOYOTA131,2%
FIAT100,9%
LAND ROVER100,9%
CHEVROLET80,7%
CITROEN70,7%
KIA70,7%
MITSUBISHI70,7%
JEEP60,6%
SMART50,5%
ALFA ROMEO40,4%
HONDA40,4%
PORSCHE40,4%
SUBARU40,4%
SUZUKI40,4%
DAEWOO30,3%
DODGE20,2%
JAGUAR20,2%
MG20,2%
MINI20,2%
TESLA20,2%
BAIC10,1%
DAIHATSU10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MCLAREN10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7876,5%
Export2322,5%
Înmatriculat pentru export11,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2322,5%
OPEL109,8%
FORD98,8%
BMW87,8%
RENAULT87,8%
DACIA76,9%
AUDI65,9%
MERCEDES-BENZ65,9%
DAEWOO43,9%
FIAT32,9%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA32,9%
SKODA32,9%
SEAT22,0%
BENTLEY11,0%
CHEVROLET11,0%
DAIHATSU11,0%
HONDA11,0%
LAND ROVER11,0%
MINI11,0%
MITSUBISHI11,0%
NISSAN11,0%
PEUGEOT11,0%
SUBARU11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.