Înmatriculări în județul Ilfov, ianuarie 2026

Noi349-30,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare726+11,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.457+24,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri155

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 9 rulate, prima înmatriculare2008: 16 rulate, prima înmatriculare2009: 11 rulate, prima înmatriculare2010: 21 rulate, prima înmatriculare2011: 31 rulate, prima înmatriculare2012: 33 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 44 rulate, prima înmatriculare2016: 39 rulate, prima înmatriculare2017: 46 rulate, prima înmatriculare2018: 48 rulate, prima înmatriculare2019: 62 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 74 rulate, prima înmatriculare2021: 87 rulate, prima înmatriculare2022: 61 rulate, prima înmatriculare2023: 18 rulate, prima înmatriculare2024: 8 noi2024: 20 rulate, prima înmatriculare2025: 340 noi2025: 9 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200102
200201
200302
200406
200505
200605
200709
2008016
2009011
2010021
2011031
2012033
2013036
2014038
2015044
2016039
2017046
2018048
2019062
2020174
2021087
2022061
2023018
2024820
20253409

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW11010,2%
VOLKSWAGEN10710,0%
MERCEDES-BENZ928,6%
DACIA878,1%
TOYOTA817,5%
SKODA777,2%
RENAULT625,8%
AUDI595,5%
FORD575,3%
PEUGEOT403,7%
Toate (49)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI373,4%
CUPRA302,8%
OPEL282,6%
TESLA242,2%
BYD212,0%
KIA191,8%
MAZDA161,5%
VOLVO161,5%
CITROEN111,0%
CHERY100,9%
SEAT100,9%
NISSAN90,8%
LAND ROVER80,7%
FIAT70,7%
PORSCHE60,6%
LEXUS50,5%
SSANGYONG50,5%
SUZUKI50,5%
JEEP30,3%
LEAPMOTOR30,3%
MG30,3%
SUBARU30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DS20,2%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
LAMBORGHINI20,2%
MASERATI20,2%
SMART20,2%
BENTLEY10,1%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
FERRARI10,1%
GEELY10,1%
MINI10,1%
MITSUBISHI10,1%
POLESTAR10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SKYWELL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER514,8%
SKODA OCTAVIA444,1%
TOYOTA COROLLA424,0%
VOLKSWAGEN GOLF242,3%
VOLKSWAGEN PASSAT232,2%
BMW SERIA 3212,0%
BMW X3201,9%
CUPRA FORMENTOR201,9%
HYUNDAI TUCSON181,7%
BMW SERIA 5171,6%
Toate (256)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE171,6%
DACIA LOGAN161,5%
SKODA SUPERB161,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E151,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,4%
OPEL ASTRA141,3%
BMW X1131,2%
FORD PUMA131,2%
TESLA MODEL Y131,2%
BYD DOLPHIN SURF121,1%
AUDI A4111,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A111,0%
TESLA MODEL 3111,0%
AUDI A6100,9%
FORD KUGA100,9%
PEUGEOT 308100,9%
BMW SERIA 190,8%
BMW X590,8%
CUPRA TERRAMAR90,8%
KIA SPORTAGE90,8%
MERCEDES-BENZ GLC90,8%
PEUGEOT 300890,8%
RENAULT CAPTUR90,8%
TOYOTA RAV490,8%
AUDI A380,8%
FORD FOCUS80,8%
MAZDA 380,8%
MERCEDES-BENZ CLA80,8%
RENAULT CLIO80,8%
TOYOTA AURIS80,8%
VOLKSWAGEN POLO80,8%
DACIA SANDERO70,7%
HYUNDAI KONA70,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B70,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,7%
OPEL INSIGNIA70,7%
PEUGEOT 50870,7%
SKODA KODIAQ70,7%
TOYOTA C-HR70,7%
AUDI A560,6%
AUDI Q360,6%
RENAULT SCENIC60,6%
VOLKSWAGEN TOURAN60,6%
DACIA LODGY50,5%
FORD MONDEO50,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
NISSAN QASHQAI50,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,5%
AUDI E-TRON40,4%
BMW SERIA 440,4%
BYD SEAL U40,4%
CHERY TIGGO740,4%
FORD CAPRI40,4%
FORD EXPLORER40,4%
FORD TRANSIT CUSTOM40,4%
MERCEDES-BENZ CLE40,4%
PEUGEOT 200840,4%
RENAULT ARKANA40,4%
RENAULT KADJAR40,4%
RENAULT TALISMAN40,4%
SKODA KAMIQ40,4%
TOYOTA CAMRY40,4%
TOYOTA PRIUS40,4%
VOLKSWAGEN T-ROC40,4%
VOLVO XC4040,4%
BYD ATTO 230,3%
CITROEN C5 AIRCROSS30,3%
FORD EDGE30,3%
HYUNDAI INSTER30,3%
HYUNDAI IONIQ30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
KIA NIRO30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER30,3%
LEAPMOTOR T0330,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G30,3%
MERCEDES-BENZ EQA30,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
PEUGEOT 20830,3%
SEAT IBIZA30,3%
SEAT LEON30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLVO XC6030,3%
AUDI A820,2%
AUDI Q520,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X220,2%
BMW X620,2%
BYD SEAL 620,2%
CHERY TIGGO420,2%
CHERY TIGGO820,2%
CHERY TIGGO920,2%
CITROEN C420,2%
DACIA BIGSTER20,2%
DACIA DOKKER20,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA SPRING20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD MUSTANG MACH-E20,2%
KIA CEED20,2%
KIA EV320,2%
KIA STONIC20,2%
LAMBORGHINI URUS20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LEXUS NX20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA 6E20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ EQS20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE 91120,2%
RENAULT 520,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT SYMBIOZ20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA FABIA20,2%
SKODA RAPID20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN BEETLE20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO JUNIOR10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV45742,5%
Compacte (C)24522,8%
Medii (D)13912,9%
Mici (B)746,9%
Mari și de lux (E)585,4%
Monovolume (MPV)494,6%
Neclasificate181,7%
Mini (A)161,5%
Sport151,4%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare72667,5%
Noi34932,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid39136,4%
Motorină33731,3%
Benzină23421,8%
Electric868,0%
GPL272,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică65060,5%
Companie42539,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43540,5%
Berlină cu hayon21319,8%
Berlină21219,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19017,7%
Cupeu151,4%
Cabriolet100,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17616,4%
75-109 kW33431,1%
110-149 kW33631,3%
150-219 kW938,7%
220 kW și peste504,7%
Necompletat868,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc605,6%
1000-1399 cmc13112,2%
1400-1599 cmc27325,4%
1600-1999 cmc40337,5%
2000-2999 cmc989,1%
3000 cmc și peste242,2%
Necompletat868,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA35314,4%
VOLKSWAGEN29512,0%
BMW26510,8%
MERCEDES-BENZ1877,6%
SKODA1676,8%
OPEL1566,3%
FORD1506,1%
RENAULT1465,9%
AUDI1365,5%
TOYOTA803,3%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI743,0%
PEUGEOT532,2%
KIA482,0%
VOLVO371,5%
SEAT361,5%
CITROEN291,2%
FIAT291,2%
LAND ROVER200,8%
MAZDA200,8%
MINI200,8%
NISSAN160,7%
SUZUKI150,6%
MITSUBISHI140,6%
CHEVROLET130,5%
HONDA120,5%
JEEP120,5%
PORSCHE120,5%
SMART110,4%
TESLA100,4%
ALFA ROMEO80,3%
JAGUAR70,3%
LEXUS70,3%
SSANGYONG40,2%
CUPRA20,1%
DAEWOO20,1%
LANCIA20,1%
MG20,1%
BENTLEY10,0%
CADILLAC10,0%
DAIHATSU10,0%
DS10,0%
FERRARI10,0%
FORTHING10,0%
ROLLS-ROYCE10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10567,7%
Export4629,7%
Înmatriculat pentru export42,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2717,4%
DACIA1711,0%
VOLKSWAGEN1610,3%
FORD127,7%
DAEWOO106,5%
MERCEDES-BENZ106,5%
BMW95,8%
RENAULT95,8%
AUDI85,2%
PEUGEOT74,5%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT63,9%
SKODA63,9%
PORSCHE31,9%
JEEP21,3%
KIA21,3%
LAND ROVER21,3%
TOYOTA21,3%
ALFA ROMEO10,6%
HONDA10,6%
HYUNDAI10,6%
LAMBORGHINI10,6%
LEXUS10,6%
MINI10,6%
NISSAN10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.