Înmatriculări în județul Bihor, ianuarie 2026

Noi117-26,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare935-12,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.459-12,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri248

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 141 noinov 24: 1.046 rulate, prima înmatricularedec 24: 128 noidec 24: 1.132 rulate, prima înmatriculareian 25: 159 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 185 noifeb 25: 1.291 rulate, prima înmatricularemar 25: 140 noimar 25: 1.404 rulate, prima înmatriculareapr 25: 102 noiapr 25: 1.430 rulate, prima înmatricularemai 25: 100 noimai 25: 1.450 rulate, prima înmatriculareiun 25: 106 noiiun 25: 1.243 rulate, prima înmatriculareiul 25: 253 noiiul 25: 1.513 rulate, prima înmatriculareaug 25: 255 noiaug 25: 1.185 rulate, prima înmatricularesep 25: 185 noisep 25: 1.258 rulate, prima înmatriculareoct 25: 193 noioct 25: 1.295 rulate, prima înmatricularenov 25: 254 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 271 noidec 25: 927 rulate, prima înmatriculareian 26: 117 noiian 26: 935 rulate, prima înmatricularefeb 26: 130 noifeb 26: 1.235 rulate, prima înmatricularemar 26: 147 noimar 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareapr 26: 151 noiapr 26: 1.126 rulate, prima înmatricularemai 26: 131 noimai 26: 913 rulate, prima înmatriculareiun 26: 195 noiiun 26: 1.051 rulate, prima înmatriculareiul 26: 146 noiiul 26: 1.116 rulate, prima înmatriculareaug 26: 132 noiaug 26: 978 rulate, prima înmatricularesep 26: 162 noisep 26: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 26: 237 noioct 26: 1.033 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241411.046
dec 241281.132
ian 251591.063
feb 251851.291
mar 251401.404
apr 251021.430
mai 251001.450
iun 251061.243
iul 252531.513
aug 252551.185
sep 251851.258
oct 251931.295
nov 252541.164
dec 25271927
ian 26117935
feb 261301.235
mar 261471.285
apr 261511.126
mai 26131913
iun 261951.051
iul 261461.116
aug 26132978
sep 261621.047
oct 262371.033

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 41 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 65 rulate, prima înmatriculare2011: 83 rulate, prima înmatriculare2012: 77 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 60 rulate, prima înmatriculare2015: 62 rulate, prima înmatriculare2016: 47 rulate, prima înmatriculare2017: 49 rulate, prima înmatriculare2018: 46 rulate, prima înmatriculare2019: 41 rulate, prima înmatriculare2020: 41 rulate, prima înmatriculare2021: 31 rulate, prima înmatriculare2022: 30 rulate, prima înmatriculare2023: 15 rulate, prima înmatriculare2024: 13 noi2024: 16 rulate, prima înmatriculare2025: 103 noi2025: 10 rulate, prima înmatriculare2026: 1 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200209
2002014
200308
2004015
2005021
2006025
2007041
2008041
2009044
2010065
2011083
2012077
2013044
2014060
2015062
2016047
2017049
2018046
2019041
2020041
2021031
2022030
2023015
20241316
202510310
202610

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19018,1%
AUDI11310,7%
BMW11210,6%
MERCEDES-BENZ817,7%
DACIA706,7%
SKODA565,3%
FORD555,2%
RENAULT494,7%
OPEL434,1%
HYUNDAI323,0%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT282,7%
TOYOTA272,6%
VOLVO252,4%
NISSAN212,0%
SEAT181,7%
MAZDA121,1%
SUZUKI111,0%
FIAT101,0%
LAND ROVER101,0%
KIA90,9%
PORSCHE90,9%
CHERY80,8%
MITSUBISHI80,8%
MG60,6%
BYD50,5%
MINI50,5%
TESLA50,5%
CITROEN40,4%
GEELY40,4%
LEAPMOTOR40,4%
LEXUS40,4%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
CHEVROLET20,2%
CUPRA20,2%
SUBARU20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
JAGUAR10,1%
OMODA10,1%
SSANGYONG10,1%
TRABANT10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF555,3%
AUDI A4454,3%
VOLKSWAGEN PASSAT343,3%
BMW SERIA 3282,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN272,6%
DACIA DUSTER262,5%
FORD FOCUS232,2%
OPEL ASTRA222,1%
AUDI A6201,9%
BMW SERIA 5201,9%
Toate (232)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA201,9%
DACIA LOGAN181,7%
DACIA SANDERO181,7%
RENAULT MEGANE171,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C141,3%
NISSAN QASHQAI141,3%
SKODA FABIA141,3%
AUDI A3131,2%
BMW X1131,2%
BMW X3131,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E131,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG131,2%
AUDI Q3111,1%
HYUNDAI TUCSON111,1%
TOYOTA RAV4111,1%
VOLKSWAGEN CC111,1%
AUDI Q5101,0%
VOLKSWAGEN TOURAN101,0%
BMW X690,9%
MERCEDES-BENZ GLC90,9%
VOLVO XC6090,9%
PEUGEOT 300880,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,8%
HYUNDAI KONA70,7%
MERCEDES-BENZ CLA70,7%
MERCEDES-BENZ ML70,7%
OPEL CORSA70,7%
RENAULT KADJAR70,7%
RENAULT SCENIC70,7%
SEAT ALHAMBRA70,7%
TOYOTA COROLLA70,7%
VOLVO XC4070,7%
FORD KUGA60,6%
FORD MONDEO60,6%
KIA SPORTAGE60,6%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,6%
PORSCHE CAYENNE60,6%
RENAULT CLIO60,6%
AUDI A550,5%
BMW SERIA 150,5%
BMW X550,5%
FIAT PANDA50,5%
FORD FIESTA50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V50,5%
MITSUBISHI OUTLANDER50,5%
SUZUKI VITARA50,5%
VOLKSWAGEN CADDY50,5%
VOLKSWAGEN POLO50,5%
BYD SEAL U40,4%
CHERY TIGGO840,4%
FORD PUMA40,4%
HYUNDAI I3040,4%
LEAPMOTOR T0340,4%
MAZDA CX-540,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
PEUGEOT 20840,4%
PEUGEOT 50840,4%
SKODA KAMIQ40,4%
SKODA KODIAQ40,4%
SKODA RAPID40,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
VOLKSWAGEN T-ROC40,4%
AUDI Q730,3%
BMW SERIA 230,3%
BMW SERIA 430,3%
CHERY TIGGO430,3%
DACIA LODGY30,3%
DACIA SPRING30,3%
HYUNDAI I4030,3%
HYUNDAI IX3530,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MG ZS30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL ZAFIRA TOURER30,3%
PEUGEOT 20730,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SEAT LEON30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SKODA YETI30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
VOLKSWAGEN ARTEON30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI Q220,2%
BMW X420,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TOURNEO COURIER20,2%
GEELY COOLRAY20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MG HS20,2%
MINI CLUBMAN20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT PARTNER20,2%
PORSCHE PANAMERA20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA SCALA20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A710,1%
AUDI S610,1%
AUDI SQ810,1%
BMW IX210,1%
BMW M310,1%
BMW M410,1%
BMW M810,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X710,1%
BYD DOLPHIN SURF10,1%
CHERY TIGGO710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV38536,6%
Compacte (C)21620,5%
Medii (D)16015,2%
Mici (B)10810,3%
Monovolume (MPV)908,6%
Mari și de lux (E)615,8%
Mini (A)151,4%
Neclasificate80,8%
Sport70,7%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare93588,9%
Noi11711,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină64361,1%
Benzină22421,3%
Hibrid13612,9%
Electric292,8%
GPL201,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică89284,8%
Companie16015,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break56553,7%
Berlină cu hayon17016,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16515,7%
Berlină14013,3%
Cabriolet60,6%
Cupeu60,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16916,1%
75-109 kW40738,7%
110-149 kW32731,1%
150-219 kW948,9%
220 kW și peste272,6%
Necompletat282,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc403,8%
1000-1399 cmc11010,5%
1400-1599 cmc25023,8%
1600-1999 cmc46644,3%
2000-2999 cmc15114,4%
3000 cmc și peste60,6%
Necompletat292,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN36625,1%
AUDI14710,1%
BMW1218,3%
MERCEDES-BENZ1127,7%
DACIA1047,1%
OPEL1016,9%
FORD835,7%
SKODA745,1%
RENAULT654,5%
PEUGEOT362,5%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT261,8%
TOYOTA231,6%
MAZDA191,3%
SUZUKI191,3%
VOLVO191,3%
HYUNDAI171,2%
NISSAN161,1%
CITROEN151,0%
MITSUBISHI120,8%
FIAT100,7%
LAND ROVER80,5%
KIA70,5%
ALFA ROMEO60,4%
CHEVROLET60,4%
HONDA60,4%
PORSCHE60,4%
SMART60,4%
JAGUAR50,3%
DAEWOO40,3%
JEEP40,3%
MINI40,3%
SUBARU30,2%
LEXUS20,1%
SSANGYONG20,1%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
SANTANA10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21988,3%
Export249,7%
Înmatriculat pentru export52,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL5421,8%
VOLKSWAGEN4618,5%
FORD2510,1%
DACIA239,3%
AUDI187,3%
RENAULT156,0%
SKODA114,4%
FIAT62,4%
MERCEDES-BENZ62,4%
SEAT52,0%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW41,6%
CITROEN41,6%
DAEWOO41,6%
PEUGEOT41,6%
ALFA ROMEO31,2%
CHEVROLET31,2%
TOYOTA31,2%
HONDA20,8%
HYUNDAI20,8%
LAND ROVER20,8%
NISSAN20,8%
PORSCHE20,8%
CHRYSLER10,4%
KIA10,4%
MAZDA10,4%
MITSUBISHI10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.