Înmatriculări în județul Argeș, ianuarie 2026

Noi244-37,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare997-6,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.112-10,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri219

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 18 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 66 rulate, prima înmatriculare2012: 78 rulate, prima înmatriculare2013: 83 rulate, prima înmatriculare2014: 82 rulate, prima înmatriculare2015: 77 rulate, prima înmatriculare2016: 89 rulate, prima înmatriculare2017: 70 rulate, prima înmatriculare2018: 65 rulate, prima înmatriculare2019: 58 rulate, prima înmatriculare2020: 56 rulate, prima înmatriculare2021: 33 rulate, prima înmatriculare2022: 47 rulate, prima înmatriculare2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 21 rulate, prima înmatriculare2025: 240 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200100
200203
200305
2004011
2005010
2006010
2007024
2008018
2009030
2010043
2011066
2012078
2013083
2014082
2015077
2016089
2017070
2018065
2019058
2020056
2021033
2022047
2023013
2024421
20252402

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA23719,1%
RENAULT21817,6%
VOLKSWAGEN15612,6%
BMW12510,1%
AUDI735,9%
SKODA604,8%
MERCEDES-BENZ584,7%
NISSAN433,5%
TOYOTA393,1%
PEUGEOT312,5%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD302,4%
OPEL191,5%
CITROEN181,5%
HYUNDAI171,4%
VOLVO161,3%
SEAT121,0%
MAZDA90,7%
SUZUKI80,6%
KIA70,6%
BYD60,5%
DS60,5%
LAND ROVER50,4%
MG50,4%
TESLA50,4%
FIAT40,3%
HONDA40,3%
MINI40,3%
CUPRA30,2%
JAGUAR30,2%
MITSUBISHI30,2%
SSANGYONG30,2%
ALFA ROMEO20,2%
BENTLEY20,2%
CHEVROLET20,2%
JEEP20,2%
CADILLAC10,1%
CHERY10,1%
FERRARI10,1%
GEELY10,1%
JAGUAR LAND ROVER10,1%
LANCIA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER897,2%
RENAULT MEGANE806,5%
DACIA LOGAN604,9%
DACIA SANDERO534,3%
VOLKSWAGEN POLO514,1%
RENAULT CLIO342,8%
VOLKSWAGEN GOLF342,8%
BMW SERIA 5322,6%
RENAULT CAPTUR292,4%
NISSAN QASHQAI282,3%
Toate (215)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA282,3%
VOLKSWAGEN PASSAT282,3%
RENAULT KADJAR262,1%
AUDI A3241,9%
DACIA BIGSTER201,6%
BMW SERIA 3191,5%
TOYOTA COROLLA171,4%
AUDI A4151,2%
BMW X3151,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,2%
AUDI A5141,1%
BMW X5131,1%
RENAULT TALISMAN131,1%
PEUGEOT 3008121,0%
BMW SERIA 1110,9%
FORD FOCUS100,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E100,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,7%
OPEL ASTRA90,7%
SKODA FABIA90,7%
RENAULT SCENIC80,6%
SKODA KODIAQ80,6%
AUDI A670,6%
BMW SERIA 470,6%
BMW X670,6%
DACIA DOKKER70,6%
DACIA LODGY70,6%
HYUNDAI TUCSON70,6%
MERCEDES-BENZ GLE70,6%
NISSAN JUKE70,6%
RENAULT KOLEOS70,6%
VOLKSWAGEN CC70,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,6%
BMW X160,5%
MERCEDES-BENZ GLC60,5%
RENAULT 560,5%
SKODA SUPERB60,5%
TOYOTA YARIS CROSS60,5%
AUDI Q550,4%
BMW X450,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MERCEDES-BENZ VITO50,4%
PEUGEOT 30850,4%
SUZUKI GRAND VITARA50,4%
TOYOTA C-HR50,4%
VOLVO XC4050,4%
FORD PUMA40,3%
MERCEDES-BENZ GLA40,3%
NISSAN X-TRAIL40,3%
OPEL CORSA40,3%
PEUGEOT 200840,3%
PEUGEOT 50840,3%
RENAULT ESPACE40,3%
RENAULT LAGUNA40,3%
SEAT IBIZA40,3%
SEAT LEON40,3%
TOYOTA AURIS40,3%
VOLVO XC6040,3%
AUDI Q330,2%
BMW SERIA 730,2%
BYD DOLPHIN SURF30,2%
CITROEN C3 AIRCROSS30,2%
CITROEN C430,2%
CITROEN C5 AIRCROSS30,2%
CUPRA FORMENTOR30,2%
DS DS730,2%
FORD KUGA30,2%
HONDA CR-V30,2%
KIA SPORTAGE30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,2%
MERCEDES-BENZ CLA30,2%
MG ZS30,2%
MINI COOPER30,2%
RENAULT ARKANA30,2%
SKODA RAPID30,2%
TESLA MODEL 330,2%
TOYOTA RAV430,2%
VOLKSWAGEN TOURAN30,2%
BMW SERIA 220,2%
BYD SEAL U20,2%
CHEVROLET CRUZE20,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN JUMPY20,2%
DS DS420,2%
FIAT 50020,2%
FORD B-MAX20,2%
FORD FIESTA20,2%
FORD MONDEO20,2%
HYUNDAI I3020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
KIA OPTIMA20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MAZDA CX-520,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
PEUGEOT 500820,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SSANGYONG TORRES20,2%
TOYOTA CAMRY20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI RS Q810,1%
AUDI S310,1%
AUDI SQ510,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BENTLEY FLYING SPUR10,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X SDRIVE 20D10,1%
BMW X210,1%
BYD SEAL10,1%
CADILLAC BROUGHAM10,1%
CHERY TIGGO410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C5 X10,1%
CITROEN DS510,1%
DACIA JOGGER10,1%
DS DS310,1%
FERRARI SF9010,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT10,1%
GEELY CITYRAY10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI INSTER10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV45836,9%
Compacte (C)27021,8%
Mici (B)24419,7%
Medii (D)13410,8%
Mari și de lux (E)584,7%
Monovolume (MPV)584,7%
Neclasificate100,8%
Sport40,3%
Mini (A)30,2%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare99780,3%
Noi24419,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină60048,3%
Benzină32926,5%
Hibrid22117,8%
GPL665,3%
Electric252,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică88371,2%
Companie35828,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break54143,6%
Berlină cu hayon36029,0%
Berlină16913,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15212,2%
Cabriolet110,9%
Cupeu80,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW31625,5%
75-109 kW50540,7%
110-149 kW30624,7%
150-219 kW685,5%
220 kW și peste221,8%
Necompletat241,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc17213,9%
1000-1399 cmc15212,2%
1400-1599 cmc39631,9%
1600-1999 cmc38631,1%
2000-2999 cmc1008,1%
3000 cmc și peste100,8%
Necompletat252,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA45721,6%
VOLKSWAGEN34216,2%
BMW24111,4%
RENAULT1657,8%
SKODA1336,3%
AUDI1215,7%
OPEL1215,7%
MERCEDES-BENZ944,5%
FORD934,4%
PEUGEOT391,8%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT361,7%
SUZUKI291,4%
TOYOTA261,2%
NISSAN241,1%
HYUNDAI190,9%
VOLVO180,9%
FIAT170,8%
MAZDA140,7%
KIA130,6%
CITROEN120,6%
MITSUBISHI120,6%
DAEWOO110,5%
SMART110,5%
CHEVROLET100,5%
LAND ROVER70,3%
MINI60,3%
ALFA ROMEO50,2%
DS50,2%
HONDA50,2%
PORSCHE50,2%
ARO30,1%
JAGUAR30,1%
JEEP30,1%
SAAB20,1%
TESLA20,1%
ASTON MARTIN10,0%
BENTLEY10,0%
DAIHATSU10,0%
INFINITI10,0%
LEXUS10,0%
MASERATI10,0%
SANTANA10,0%
SSANGYONG10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16173,5%
Export5826,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA9141,6%
RENAULT2411,0%
OPEL209,1%
FORD146,4%
VOLKSWAGEN125,5%
SKODA104,6%
PEUGEOT94,1%
DAEWOO62,7%
FIAT52,3%
AUDI41,8%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW20,9%
CHEVROLET20,9%
CHRYSLER20,9%
CITROEN20,9%
HYUNDAI20,9%
KIA20,9%
MAZDA20,9%
ALFA ROMEO10,5%
LAND ROVER10,5%
MERCEDES-BENZ10,5%
OLTCIT10,5%
SAAB10,5%
SMART10,5%
SSANGYONG10,5%
TOYOTA10,5%
VAUXHALL10,5%
VOLVO10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.