Înmatriculări în județul Bacău, ianuarie 2026

Noi83-17,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare749+1,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.722+9,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri116

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 72 rulate, prima înmatriculare2012: 67 rulate, prima înmatriculare2013: 53 rulate, prima înmatriculare2014: 52 rulate, prima înmatriculare2015: 56 rulate, prima înmatriculare2016: 50 rulate, prima înmatriculare2017: 57 rulate, prima înmatriculare2018: 41 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 27 rulate, prima înmatriculare2022: 15 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 6 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 77 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200106
200100
200205
200304
2004011
2005012
2006015
2007037
2008034
2009026
2010049
2011072
2012067
2013053
2014052
2015056
2016050
2017057
2018041
2019019
2020025
2021027
2022015
202307
202467
2025772

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12314,8%
BMW8710,5%
AUDI8610,3%
RENAULT748,9%
DACIA647,7%
FORD556,6%
MERCEDES-BENZ526,2%
SKODA344,1%
NISSAN313,7%
TOYOTA303,6%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI293,5%
OPEL293,5%
PEUGEOT212,5%
KIA202,4%
SEAT202,4%
VOLVO141,7%
FIAT81,0%
SUZUKI81,0%
MAZDA60,7%
CITROEN50,6%
MINI50,6%
MG40,5%
LAND ROVER30,4%
LEXUS30,4%
MITSUBISHI30,4%
CHERY20,2%
CHEVROLET20,2%
DAIHATSU20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
PORSCHE20,2%
BYD10,1%
GEELY10,1%
SERES10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER404,8%
AUDI A4293,5%
VOLKSWAGEN PASSAT273,2%
VOLKSWAGEN GOLF253,0%
BMW SERIA 3202,4%
FORD FOCUS202,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,3%
AUDI Q5172,0%
BMW SERIA 5172,0%
NISSAN QASHQAI172,0%
Toate (211)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE172,0%
HYUNDAI TUCSON141,7%
AUDI A6131,6%
BMW X3131,6%
SKODA OCTAVIA131,6%
RENAULT SCENIC121,4%
OPEL ASTRA111,3%
DACIA LOGAN101,2%
KIA SPORTAGE101,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,2%
TOYOTA C-HR101,2%
AUDI A391,1%
BMW SERIA 191,1%
BMW X191,1%
FORD FIESTA91,1%
VOLKSWAGEN TOURAN91,1%
RENAULT CLIO81,0%
RENAULT ESPACE81,0%
RENAULT KADJAR81,0%
RENAULT KOLEOS81,0%
DACIA SANDERO70,8%
PEUGEOT 300870,8%
SEAT LEON70,8%
VOLKSWAGEN CC70,8%
VOLKSWAGEN POLO70,8%
HYUNDAI IX3560,7%
AUDI A550,6%
BMW X450,6%
FORD MONDEO50,6%
HYUNDAI I3050,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
NISSAN JUKE50,6%
NISSAN QASHQAI+250,6%
OPEL MOKKA50,6%
SEAT ALTEA50,6%
SEAT IBIZA50,6%
SKODA FABIA50,6%
SKODA SUPERB50,6%
TOYOTA COROLLA50,6%
VOLKSWAGEN CADDY50,6%
AUDI Q340,5%
BMW SERIA 440,5%
DACIA SPRING40,5%
FORD KUGA40,5%
MERCEDES-BENZ CLA40,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
OPEL CORSA40,5%
PEUGEOT 200840,5%
PEUGEOT 50840,5%
SKODA KODIAQ40,5%
TOYOTA AYGO40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
VOLKSWAGEN TAIGO40,5%
VOLVO XC6040,5%
AUDI Q730,4%
BMW X630,4%
KIA CEED30,4%
LEXUS NX30,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,4%
PEUGEOT 20830,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO XC9030,4%
BMW SERIA 720,2%
BMW X220,2%
CHERY TIGGO820,2%
CITROEN DS420,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT PANDA20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FIAT TIPO20,2%
FORD B-MAX20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA PICANTO20,2%
KIA PROCEED20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG HS20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SKODA YETI20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLVO S4020,2%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X510,1%
BYD SEAL U10,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN DS510,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAIHATSU CUORE10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT IDEA10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD CAPRI10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD KA10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT10,1%
GEELY CITYRAY10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I4010,1%
JAGUAR S-TYPE10,1%
JAGUAR XF10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31638,0%
Compacte (C)16219,5%
Medii (D)12314,8%
Monovolume (MPV)769,1%
Mici (B)748,9%
Mari și de lux (E)526,2%
Mini (A)202,4%
Utilitare40,5%
Neclasificate30,4%
Sport20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare74990,0%
Noi8310,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină48758,5%
Benzină21325,6%
Hibrid10412,5%
GPL151,8%
Electric121,4%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică73688,5%
Companie9611,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break36944,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16519,8%
Berlină cu hayon16419,7%
Berlină12615,1%
Cupeu70,8%
Cabriolet10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13916,7%
75-109 kW39046,9%
110-149 kW22326,8%
150-219 kW546,5%
220 kW și peste141,7%
Necompletat121,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc475,6%
1000-1399 cmc12114,5%
1400-1599 cmc22927,5%
1600-1999 cmc33940,7%
2000-2999 cmc799,5%
3000 cmc și peste50,6%
Necompletat121,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN36221,0%
DACIA18210,6%
BMW1548,9%
AUDI1518,8%
FORD1277,4%
RENAULT1005,8%
OPEL995,7%
SKODA935,4%
MERCEDES-BENZ814,7%
HYUNDAI392,3%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT382,2%
TOYOTA342,0%
FIAT331,9%
SUZUKI281,6%
PEUGEOT261,5%
NISSAN241,4%
VOLVO201,2%
MAZDA171,0%
LAND ROVER150,9%
MITSUBISHI130,8%
CHEVROLET120,7%
CITROEN120,7%
KIA120,7%
HONDA90,5%
PORSCHE70,4%
ALFA ROMEO50,3%
TESLA40,2%
MINI30,2%
SMART30,2%
SSANGYONG30,2%
DAIHATSU20,1%
DODGE20,1%
JEEP20,1%
LANCIA20,1%
SUBARU20,1%
VAUXHALL20,1%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
JAGUAR10,1%
ROVER10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9581,9%
Export2118,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1714,7%
VOLKSWAGEN1512,9%
DACIA1311,2%
FORD108,6%
RENAULT97,8%
BMW86,9%
FIAT65,2%
PEUGEOT65,2%
DAEWOO54,3%
MERCEDES-BENZ54,3%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA54,3%
AUDI43,4%
SEAT32,6%
TOYOTA21,7%
VOLVO21,7%
HONDA10,9%
JEEP10,9%
LANCIA10,9%
LAND ROVER10,9%
MAZDA10,9%
MITSUBISHI10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.