Înmatriculări în județul Mehedinți, ianuarie 2026

Noi11-74,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare390-7,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări605-5,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri43

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 30 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 18 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 10 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200106
200104
200205
200303
2004013
2005017
2006023
2007032
2008030
2009024
2010027
2011041
2012029
2013018
2014024
2015023
2016024
2017010
2018011
201906
202006
202102
202207
202302
202413
2025100

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9122,7%
BMW6817,0%
AUDI4711,7%
MERCEDES-BENZ215,2%
OPEL205,0%
DACIA194,7%
RENAULT184,5%
NISSAN174,2%
FORD153,7%
PEUGEOT123,0%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT123,0%
SKODA123,0%
MAZDA71,7%
CITROEN61,5%
HYUNDAI61,5%
KIA51,2%
TOYOTA41,0%
MITSUBISHI30,7%
SUZUKI30,7%
BYD20,5%
FIAT20,5%
JAGUAR20,5%
VOLVO20,5%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
MCC10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4307,6%
VOLKSWAGEN GOLF297,3%
VOLKSWAGEN PASSAT184,5%
BMW SERIA 3174,3%
BMW SERIA 5133,3%
DACIA DUSTER133,3%
BMW X3112,8%
NISSAN QASHQAI112,8%
VOLKSWAGEN POLO82,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,8%
Toate (142)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 161,5%
BMW X561,5%
OPEL ASTRA61,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,5%
VOLKSWAGEN SHARAN61,5%
VOLKSWAGEN TOURAN61,5%
AUDI A651,3%
OPEL CORSA51,3%
SEAT ALHAMBRA51,3%
SKODA OCTAVIA51,3%
AUDI A541,0%
BMW X141,0%
KIA SPORTAGE41,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C41,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E41,0%
RENAULT CLIO41,0%
SKODA SUPERB41,0%
FORD KUGA30,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,8%
PEUGEOT 30830,8%
AUDI A320,5%
AUDI Q220,5%
BMW SERIA 420,5%
BMW SERIA 720,5%
BYD SEAL U20,5%
DACIA LODGY20,5%
DACIA LOGAN20,5%
FORD FIESTA20,5%
FORD FOCUS20,5%
FORD GALAXY20,5%
FORD S-MAX20,5%
MAZDA 620,5%
MAZDA CX-520,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,5%
MERCEDES-BENZ GLC20,5%
NISSAN JUKE20,5%
NISSAN QASHQAI+220,5%
OPEL MERIVA20,5%
PEUGEOT 20720,5%
PEUGEOT 300820,5%
PEUGEOT 500820,5%
RENAULT CAPTUR20,5%
RENAULT ESPACE20,5%
RENAULT KADJAR20,5%
RENAULT LAGUNA20,5%
RENAULT TRAFIC20,5%
SEAT ALTEA20,5%
SEAT IBIZA20,5%
SEAT LEON20,5%
SKODA FABIA20,5%
TOYOTA RAV420,5%
VOLKSWAGEN CADDY20,5%
VOLKSWAGEN T-ROC20,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,5%
VOLVO XC6020,5%
ALFA ROMEO 14710,3%
AUDI Q310,3%
AUDI Q510,3%
AUDI Q710,3%
BMW SERIA 210,3%
BMW X410,3%
BMW X610,3%
BMW XDRIVE20D10,3%
BMW XM10,3%
CHEVROLET CAPTIVA10,3%
CITROEN C310,3%
CITROEN C410,3%
CITROEN C4 CACTUS10,3%
CITROEN C4 PICASSO10,3%
CITROEN C510,3%
CITROEN JUMPY10,3%
DACIA DOKKER10,3%
DACIA SANDERO10,3%
FIAT BRAVO10,3%
FIAT FREEMONT10,3%
FORD B-MAX10,3%
FORD C-MAX10,3%
FORD GRAND C-MAX10,3%
FORD MONDEO10,3%
HYUNDAI GENESIS COUPE10,3%
HYUNDAI I2010,3%
HYUNDAI INSTER10,3%
HYUNDAI IX2010,3%
HYUNDAI IX3510,3%
HYUNDAI SANTA FE10,3%
JAGUAR XE10,3%
JAGUAR XF10,3%
KIA VENGA10,3%
LANCIA YPSILON10,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,3%
LEXUS GS10,3%
MAZDA 310,3%
MAZDA 510,3%
MAZDA CX-310,3%
MCC SMART10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,3%
MERCEDES-BENZ GLA10,3%
MERCEDES-BENZ ML10,3%
MERCEDES-BENZ SLK10,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,3%
MERCEDES-BENZ VITO10,3%
MITSUBISHI COLT10,3%
MITSUBISHI GRANDIS10,3%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,3%
NISSAN MICRA10,3%
NISSAN X-TRAIL10,3%
OPEL INSIGNIA10,3%
OPEL MOKKA10,3%
OPEL SIGNUM10,3%
OPEL TIGRA10,3%
OPEL VIVARO10,3%
OPEL ZAFIRA10,3%
OPEL ZAFIRA TOURER10,3%
PEUGEOT 200810,3%
PEUGEOT 20610,3%
PEUGEOT 50810,3%
RENAULT DUSTER10,3%
RENAULT KANGOO10,3%
RENAULT MEGANE10,3%
RENAULT SCENIC10,3%
SEAT EXEO10,3%
SKODA ROOMSTER10,3%
SUZUKI JIMNY10,3%
SUZUKI SWIFT10,3%
SUZUKI VITARA10,3%
TOYOTA AYGO10,3%
TOYOTA YARIS10,3%
VOLKSWAGEN ARTEON10,3%
VOLKSWAGEN CC10,3%
VOLKSWAGEN EOS10,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV10826,9%
Medii (D)8922,2%
Compacte (C)6817,0%
Monovolume (MPV)6115,2%
Mici (B)369,0%
Mari și de lux (E)266,5%
Neclasificate61,5%
Mini (A)41,0%
Sport20,5%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare39097,3%
Noi112,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30375,6%
Benzină7719,2%
Hibrid153,7%
GPL41,0%
Electric20,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică38195,0%
Companie205,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break17844,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8922,2%
Berlină7318,2%
Berlină cu hayon5112,7%
Cabriolet51,2%
Cupeu51,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6416,0%
75-109 kW20551,1%
110-149 kW9924,7%
150-219 kW246,0%
220 kW și peste71,7%
Necompletat20,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc61,5%
1000-1399 cmc4912,2%
1400-1599 cmc9824,4%
1600-1999 cmc20250,4%
2000-2999 cmc4210,5%
3000 cmc și peste20,5%
Necompletat20,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14323,6%
BMW9916,4%
AUDI7913,1%
OPEL487,9%
FORD416,8%
DACIA284,6%
MERCEDES-BENZ264,3%
RENAULT213,5%
SEAT203,3%
SKODA203,3%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT122,0%
KIA81,3%
CITROEN71,2%
FIAT61,0%
LAND ROVER61,0%
DAEWOO50,8%
MAZDA40,7%
MITSUBISHI40,7%
NISSAN40,7%
PORSCHE40,7%
HYUNDAI30,5%
VOLVO30,5%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
SUZUKI20,3%
CUPRA10,2%
DAIHATSU10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
SMART10,2%
TOYOTA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2660,5%
Export1739,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1125,6%
OPEL614,0%
BMW511,6%
AUDI49,3%
FORD49,3%
DACIA37,0%
DAEWOO24,7%
RENAULT24,7%
FIAT12,3%
LAND ROVER12,3%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ12,3%
PORSCHE12,3%
SEAT12,3%
SKODA12,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.