Înmatriculări în județul Hunedoara, ianuarie 2026

Noi51-69,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare440-32,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări998-9,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri114

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 30 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 36 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 48 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200102
200203
200303
2004013
2005011
200609
2007023
2008030
2009024
2010036
2011036
2012035
2013026
2014026
2015028
2016036
2017024
2018017
2019017
2020017
202108
202205
202303
202434
2025481

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8717,7%
DACIA5912,0%
AUDI397,9%
BMW377,5%
FORD265,3%
SKODA255,1%
OPEL234,7%
RENAULT234,7%
NISSAN224,5%
MERCEDES-BENZ173,5%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT163,3%
SUZUKI153,1%
HYUNDAI142,9%
SEAT132,6%
TOYOTA122,4%
KIA81,6%
MAZDA81,6%
VOLVO71,4%
CITROEN51,0%
CHEVROLET40,8%
LAND ROVER40,8%
MINI40,8%
MG30,6%
MITSUBISHI30,6%
ALFA ROMEO20,4%
BYD20,4%
FIAT20,4%
TESLA20,4%
CUPRA10,2%
DODGE10,2%
JAGUAR10,2%
LADA10,2%
LANCIA10,2%
LEAPMOTOR10,2%
PORSCHE10,2%
QUATTRO10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF224,5%
DACIA DUSTER204,1%
VOLKSWAGEN PASSAT193,9%
DACIA BIGSTER163,3%
SKODA OCTAVIA163,3%
DACIA SANDERO153,1%
NISSAN QASHQAI142,9%
AUDI A4122,4%
BMW SERIA 3122,4%
VOLKSWAGEN POLO122,4%
Toate (165)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA112,2%
AUDI A391,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,6%
FORD FOCUS71,4%
PEUGEOT 30871,4%
SEAT IBIZA71,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,2%
BMW SERIA 151,0%
BMW SERIA 551,0%
DACIA LOGAN51,0%
FORD FIESTA51,0%
FORD MONDEO51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,0%
RENAULT KADJAR51,0%
SKODA SUPERB51,0%
AUDI A640,8%
BMW X340,8%
FORD KUGA40,8%
HYUNDAI I3040,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
KIA SPORTAGE40,8%
OPEL CORSA40,8%
RENAULT CAPTUR40,8%
SUZUKI GRAND VITARA40,8%
SUZUKI JIMNY40,8%
VOLKSWAGEN CC40,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,8%
VOLKSWAGEN TOURAN40,8%
AUDI A530,6%
AUDI A730,6%
AUDI Q330,6%
AUDI Q530,6%
BMW X430,6%
BMW X530,6%
KIA CEED30,6%
RENAULT MEGANE30,6%
RENAULT TALISMAN30,6%
SKODA FABIA30,6%
SUZUKI S-CROSS30,6%
SUZUKI SWIFT30,6%
TOYOTA YARIS CROSS30,6%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,6%
VOLVO XC6030,6%
BMW X120,4%
CHEVROLET CAPTIVA20,4%
CITROEN C4 CACTUS20,4%
HYUNDAI IX3520,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,4%
MAZDA 220,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA 620,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MG MG420,4%
MINI ONE20,4%
MITSUBISHI OUTLANDER20,4%
NISSAN JUKE20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL GRANDLAND20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SEAT LEON20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLVO V4020,4%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI Q710,2%
AUDI SQ510,2%
BMW M310,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X610,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
BYD SEAL U10,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CORVETTE10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DACIA SPRING10,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT 500L10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA RIO10,2%
LADA NIVA10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LEAPMOTOR T0310,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN LEAF10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT BOXER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
QUATTRO AUDI RS410,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL Y10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17034,6%
Compacte (C)11022,4%
Medii (D)7815,9%
Mici (B)6813,8%
Monovolume (MPV)306,1%
Mari și de lux (E)193,9%
Mini (A)61,2%
Sport51,0%
Utilitare40,8%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare44089,6%
Noi5110,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28958,9%
Benzină12725,9%
Hibrid5310,8%
GPL132,6%
Electric91,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică43989,4%
Companie5210,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19439,5%
Berlină cu hayon12826,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9719,8%
Berlină6212,6%
Cupeu61,2%
Cabriolet40,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9719,8%
75-109 kW22245,2%
110-149 kW13627,7%
150-219 kW183,7%
220 kW și peste102,0%
Necompletat81,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc173,5%
1000-1399 cmc9018,3%
1400-1599 cmc12024,4%
1600-1999 cmc20842,4%
2000-2999 cmc449,0%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat91,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16116,1%
AUDI11011,0%
DACIA989,8%
BMW868,6%
FORD717,1%
OPEL626,2%
SKODA545,4%
RENAULT484,8%
MERCEDES-BENZ444,4%
PEUGEOT333,3%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN252,5%
SEAT222,2%
SUZUKI191,9%
HYUNDAI181,8%
FIAT171,7%
CITROEN151,5%
KIA151,5%
VOLVO151,5%
MITSUBISHI111,1%
TOYOTA101,0%
MAZDA90,9%
CHEVROLET80,8%
HONDA80,8%
LAND ROVER80,8%
PORSCHE50,5%
ALFA ROMEO40,4%
JEEP40,4%
SMART30,3%
DAEWOO20,2%
DODGE20,2%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
SSANGYONG20,2%
DAIHATSU10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
SUDA10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10491,2%
Export108,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2421,1%
DACIA2219,3%
VOLKSWAGEN1614,0%
FORD1311,4%
RENAULT65,3%
PEUGEOT43,5%
SUZUKI43,5%
AUDI32,6%
BMW32,6%
MERCEDES-BENZ32,6%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA32,6%
TOYOTA32,6%
CHEVROLET21,8%
DAEWOO21,8%
CITROEN10,9%
FIAT10,9%
JEEP10,9%
MAZDA10,9%
NISSAN10,9%
SEAT10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.