Înmatriculări în județul Dâmbovița, ianuarie 2026

Noi50-43,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare586+17,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.680+12,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri112

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 24 rulate, prima înmatriculare2011: 56 rulate, prima înmatriculare2012: 52 rulate, prima înmatriculare2013: 63 rulate, prima înmatriculare2014: 59 rulate, prima înmatriculare2015: 38 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 1 noi2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 23 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 45 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200102
200201
200305
200407
2005015
2006013
2007016
2008019
2009021
2010024
2011056
2012052
2013063
2014059
2015038
2016037
2017137
2018027
2019031
2020023
2021118
2022010
202305
202433
2025453

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11618,2%
DACIA7111,2%
RENAULT7011,0%
BMW538,3%
AUDI487,5%
SKODA426,6%
MERCEDES-BENZ365,7%
NISSAN243,8%
FORD233,6%
OPEL213,3%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT193,0%
PEUGEOT182,8%
HYUNDAI121,9%
VOLVO121,9%
SUZUKI101,6%
CITROEN91,4%
TOYOTA91,4%
MAZDA71,1%
KIA60,9%
LAND ROVER40,6%
MITSUBISHI40,6%
BYD30,5%
CUPRA30,5%
FIAT30,5%
ALFA ROMEO20,3%
JEEP20,3%
MINI20,3%
TESLA20,3%
CHERY10,2%
GEELY10,2%
LEXUS10,2%
MG10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT355,5%
VOLKSWAGEN GOLF284,4%
DACIA DUSTER253,9%
RENAULT MEGANE233,6%
SKODA OCTAVIA233,6%
DACIA LOGAN223,5%
AUDI A4182,8%
BMW SERIA 3162,5%
RENAULT CLIO162,5%
BMW SERIA 5152,4%
Toate (168)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI142,2%
DACIA SANDERO111,7%
SEAT LEON111,7%
OPEL ASTRA101,6%
VOLKSWAGEN TOURAN91,4%
FORD FOCUS81,3%
PEUGEOT 300881,3%
RENAULT CAPTUR81,3%
RENAULT KADJAR81,3%
SKODA FABIA81,3%
BMW X371,1%
OPEL CORSA71,1%
VOLKSWAGEN CC71,1%
VOLKSWAGEN POLO71,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,1%
AUDI A660,9%
HYUNDAI TUCSON60,9%
MERCEDES-BENZ GLC60,9%
SUZUKI VITARA60,9%
AUDI A350,8%
AUDI Q550,8%
DACIA DOKKER50,8%
DACIA LODGY50,8%
KIA SPORTAGE50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,8%
VOLKSWAGEN SHARAN50,8%
VOLVO XC6050,8%
AUDI A540,6%
BMW SERIA 440,6%
BMW X140,6%
FORD TRANSIT40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,6%
MERCEDES-BENZ VITO40,6%
NISSAN X-TRAIL40,6%
RENAULT KANGOO40,6%
SKODA SUPERB40,6%
AUDI Q330,5%
AUDI Q730,5%
CUPRA FORMENTOR30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
PEUGEOT 30830,5%
RENAULT TALISMAN30,5%
SEAT IBIZA30,5%
SKODA RAPID30,5%
TOYOTA COROLLA30,5%
VOLVO XC4030,5%
AUDI Q820,3%
BMW SERIA 120,3%
BMW X520,3%
CITROEN C4 SPACETOURER20,3%
DACIA BIGSTER20,3%
FIAT TIPO20,3%
FORD FIESTA20,3%
FORD KUGA20,3%
FORD PUMA20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MINI ONE20,3%
MITSUBISHI COLT20,3%
NISSAN JUKE20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 40720,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO V4020,3%
ALFA ROMEO MITO10,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A810,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X210,2%
BMW X610,2%
BYD SEAL U10,2%
BYD SEALION 710,2%
CHERY TIGGO410,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN DS310,2%
CITROEN E-C310,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FORD BRONCO10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,2%
GEELY CITYRAY10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA CEED10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS CT10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MG MG410,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT ALTEA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19230,2%
Compacte (C)14322,5%
Medii (D)10616,7%
Mici (B)9114,3%
Monovolume (MPV)6610,4%
Mari și de lux (E)264,1%
Utilitare50,8%
Sport30,5%
Neclasificate20,3%
Mini (A)20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58692,1%
Noi507,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38360,2%
Benzină17327,2%
Hibrid538,3%
GPL152,4%
Electric121,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică57390,1%
Companie639,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29947,0%
Berlină cu hayon12119,0%
Berlină10917,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10216,0%
Cupeu30,5%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12820,1%
75-109 kW28745,1%
110-149 kW17427,4%
150-219 kW304,7%
220 kW și peste50,8%
Necompletat121,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc416,4%
1000-1399 cmc10416,4%
1400-1599 cmc19230,2%
1600-1999 cmc23436,8%
2000-2999 cmc528,2%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat121,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32619,4%
DACIA22613,5%
BMW16810,0%
OPEL1579,3%
AUDI1227,3%
SKODA1177,0%
FORD1166,9%
RENAULT1026,1%
MERCEDES-BENZ663,9%
SEAT462,7%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI241,4%
NISSAN231,4%
TOYOTA221,3%
PEUGEOT201,2%
CITROEN171,0%
FIAT140,8%
MITSUBISHI110,7%
VOLVO110,7%
SUZUKI100,6%
CHEVROLET90,5%
KIA90,5%
LAND ROVER90,5%
PORSCHE80,5%
SMART80,5%
DAEWOO60,4%
JEEP60,4%
MINI60,4%
MAZDA50,3%
ALFA ROMEO30,2%
HONDA30,2%
JAGUAR30,2%
DS10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11098,2%
Export21,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1715,2%
VOLKSWAGEN1715,2%
DACIA1513,4%
RENAULT1210,7%
AUDI87,1%
FORD87,1%
SKODA76,2%
SEAT54,5%
CHEVROLET43,6%
BMW32,7%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO32,7%
PEUGEOT32,7%
ALFA ROMEO21,8%
CITROEN10,9%
FIAT10,9%
KIA10,9%
MAZDA10,9%
MERCEDES-BENZ10,9%
NISSAN10,9%
PORSCHE10,9%
SUZUKI10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.