Înmatriculări VOLKSWAGEN TIGUAN, ianuarie 2026

Noi104-29,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare581-10,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri24

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 159 noinov 24: 583 rulate, prima înmatricularedec 24: 137 noidec 24: 576 rulate, prima înmatriculareian 25: 148 noiian 25: 647 rulate, prima înmatricularefeb 25: 141 noifeb 25: 746 rulate, prima înmatricularemar 25: 176 noimar 25: 721 rulate, prima înmatriculareapr 25: 127 noiapr 25: 704 rulate, prima înmatricularemai 25: 153 noimai 25: 718 rulate, prima înmatriculareiun 25: 148 noiiun 25: 673 rulate, prima înmatriculareiul 25: 162 noiiul 25: 708 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 622 rulate, prima înmatricularesep 25: 150 noisep 25: 652 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 710 rulate, prima înmatricularenov 25: 177 noinov 25: 658 rulate, prima înmatricularedec 25: 263 noidec 25: 584 rulate, prima înmatriculareian 26: 104 noiian 26: 581 rulate, prima înmatricularefeb 26: 79 noifeb 26: 648 rulate, prima înmatricularemar 26: 92 noimar 26: 656 rulate, prima înmatriculareapr 26: 103 noiapr 26: 568 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 561 rulate, prima înmatriculareiun 26: 166 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 150 noiiul 26: 553 rulate, prima înmatriculareaug 26: 139 noiaug 26: 579 rulate, prima înmatricularesep 26: 207 noisep 26: 515 rulate, prima înmatriculareoct 26: 143 noioct 26: 543 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24159583
dec 24137576
ian 25148647
feb 25141746
mar 25176721
apr 25127704
mai 25153718
iun 25148673
iul 25162708
aug 25153622
sep 25150652
oct 25136710
nov 25177658
dec 25263584
ian 26104581
feb 2679648
mar 2692656
apr 26103568
mai 26116561
iun 26166514
iul 26150553
aug 26139579
sep 26207515
oct 26143543

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502007: 6 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 58 rulate, prima înmatriculare2013: 40 rulate, prima înmatriculare2014: 54 rulate, prima înmatriculare2015: 44 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 48 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 25 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 102 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200706
2008040
2009035
2010039
2011051
2012058
2013040
2014054
2015044
2016036
2017048
2018032
2019031
2020016
2021018
2022125
202302
202415
20251021

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV685100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București9213,4%
Suceava476,9%
Cluj355,1%
Iași314,5%
Mureș294,2%
Sibiu294,2%
Bihor273,9%
Timiș263,8%
Sălaj233,4%
Arad223,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău192,8%
Prahova192,8%
Alba172,5%
Maramureș172,5%
Dolj162,3%
Argeș152,2%
Bistrița-Năsăud152,2%
Galați152,2%
Ilfov152,2%
Vâlcea152,2%
Botoșani142,0%
Satu Mare142,0%
Neamț101,5%
Olt101,5%
Vaslui101,5%
Vrancea101,5%
Covasna91,3%
Gorj91,3%
Harghita91,3%
Brașov81,2%
Buzău81,2%
Hunedoara81,2%
Constanța71,0%
Dâmbovița71,0%
Mehedinți71,0%
Călărași50,7%
Teleorman40,6%
Caraș-Severin30,4%
Giurgiu30,4%
Tulcea30,4%
Brăila20,3%
Ialomița10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58184,8%
Noi10415,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină52877,1%
Hibrid8812,8%
Benzină6910,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică56782,8%
Companie11717,1%
Persoană străină10,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break685100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW27840,6%
110-149 kW39157,1%
150-219 kW152,2%
220 kW și peste10,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc497,2%
1400-1599 cmc9313,6%
1600-1999 cmc54379,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2187,5%
Dezmembrare312,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.