Înmatriculări în județul Olt, ianuarie 2026

Noi36-65,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare455+2,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.152+0,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri91

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 67 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 83 noidec 24: 550 rulate, prima înmatriculareian 25: 103 noiian 25: 442 rulate, prima înmatricularefeb 25: 61 noifeb 25: 621 rulate, prima înmatricularemar 25: 52 noimar 25: 610 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 noiapr 25: 567 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 535 rulate, prima înmatriculareiun 25: 63 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 98 noiiul 25: 616 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 480 rulate, prima înmatricularesep 25: 73 noisep 25: 612 rulate, prima înmatriculareoct 25: 62 noioct 25: 664 rulate, prima înmatricularenov 25: 86 noinov 25: 539 rulate, prima înmatricularedec 25: 119 noidec 25: 503 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 484 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 452 rulate, prima înmatricularemai 26: 71 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 65 noiiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 55 noiaug 26: 440 rulate, prima înmatricularesep 26: 74 noisep 26: 501 rulate, prima înmatriculareoct 26: 85 noioct 26: 489 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2467431
dec 2483550
ian 25103442
feb 2561621
mar 2552610
apr 2540567
mai 2553535
iun 2563519
iul 2598616
aug 2586480
sep 2573612
oct 2562664
nov 2586539
dec 25119503
ian 2636455
feb 2640484
mar 2645477
apr 2645452
mai 2671414
iun 2665466
iul 2653490
aug 2655440
sep 2674501
oct 2685489

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 24 rulate, prima înmatriculare2011: 30 rulate, prima înmatriculare2012: 39 rulate, prima înmatriculare2013: 45 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 36 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200106
200103
200201
200304
200406
2005010
2006019
2007023
2008027
2009018
2010024
2011030
2012039
2013045
2014027
2015034
2016020
2017027
2018022
2019024
2020022
202109
202206
202304
202404
2025361

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8417,1%
BMW5310,8%
RENAULT459,2%
AUDI428,6%
DACIA428,6%
SKODA408,1%
OPEL275,5%
FORD224,5%
MERCEDES-BENZ224,5%
NISSAN224,5%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT183,7%
VOLVO102,0%
TOYOTA91,8%
KIA71,4%
SEAT71,4%
HYUNDAI61,2%
MAZDA61,2%
CITROEN40,8%
JEEP30,6%
LAND ROVER30,6%
PORSCHE30,6%
TESLA30,6%
CHEVROLET20,4%
DS20,4%
FIAT20,4%
BYD10,2%
GEELY10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
LAMBORGHINI10,2%
MINI10,2%
SUZUKI10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA265,3%
VOLKSWAGEN GOLF265,3%
AUDI A4183,7%
NISSAN QASHQAI183,7%
VOLKSWAGEN PASSAT183,7%
BMW SERIA 3173,5%
DACIA DUSTER163,3%
DACIA LOGAN163,3%
OPEL ASTRA142,9%
RENAULT MEGANE132,7%
Toate (148)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5122,4%
RENAULT KADJAR122,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN102,0%
AUDI A691,8%
RENAULT CLIO81,6%
FORD FOCUS71,4%
PEUGEOT 300871,4%
AUDI A361,2%
VOLKSWAGEN CC61,2%
BMW X151,0%
BMW X351,0%
FORD FIESTA51,0%
KIA SPORTAGE51,0%
MERCEDES-BENZ CLA51,0%
SKODA SUPERB51,0%
VOLKSWAGEN POLO51,0%
AUDI A540,8%
BMW SERIA 140,8%
DACIA SANDERO40,8%
SEAT LEON40,8%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,8%
VOLVO XC9040,8%
DACIA LODGY30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
PEUGEOT 200830,6%
PEUGEOT 50830,6%
PORSCHE CAYENNE30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
RENAULT TALISMAN30,6%
SKODA FABIA30,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
VOLKSWAGEN TOURAN30,6%
VOLVO XC6030,6%
AUDI Q520,4%
BMW X620,4%
CHEVROLET CAPTIVA20,4%
CITROEN C120,4%
DACIA BIGSTER20,4%
FORD S-MAX20,4%
FORD TRANSIT20,4%
HYUNDAI IX3520,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
LAND ROVER DISCOVERY20,4%
MAZDA CX-3020,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ GLB20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL CORSA20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL MERIVA20,4%
PEUGEOT 500820,4%
SKODA KODIAQ20,4%
SKODA ROOMSTER20,4%
TESLA MODEL 320,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLKSWAGEN T-ROC20,4%
AUDI A710,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X210,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
BMW Z410,2%
BYD SEAL U10,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DACIA SPRING10,2%
DS DS310,2%
DS DS710,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD KA10,2%
FORD KUGA10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
GEELY CITYRAY10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR XJ8 EXECUTIVE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA OPTIMA10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAMBORGHINI URUS10,2%
LAND ROVER DEFENDER10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 80710,2%
RENAULT 1910,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA PROACE CITY10,2%
TOYOTA RAV410,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN TAYRON10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V7010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15932,4%
Compacte (C)11723,8%
Medii (D)8617,5%
Mici (B)4910,0%
Monovolume (MPV)387,7%
Mari și de lux (E)285,7%
Mini (A)51,0%
Neclasificate30,6%
Sport30,6%
Utilitare30,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45592,7%
Noi367,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină31764,6%
Benzină12024,4%
Hibrid428,6%
GPL71,4%
Electric51,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică44390,2%
Companie489,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22345,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10621,6%
Berlină9118,5%
Berlină cu hayon6613,4%
Cupeu30,6%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7715,7%
75-109 kW24149,1%
110-149 kW12826,1%
150-219 kW285,7%
220 kW și peste122,4%
Necompletat51,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc214,3%
1000-1399 cmc6713,6%
1400-1599 cmc13327,1%
1600-1999 cmc21844,4%
2000-2999 cmc438,8%
3000 cmc și peste40,8%
Necompletat51,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22919,9%
DACIA15713,6%
BMW12911,2%
OPEL1149,9%
AUDI907,8%
SKODA786,8%
RENAULT685,9%
FORD605,2%
MERCEDES-BENZ554,8%
TOYOTA242,1%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT211,8%
CHEVROLET171,5%
SEAT121,0%
HYUNDAI111,0%
FIAT100,9%
NISSAN90,8%
MAZDA70,6%
SUZUKI70,6%
DAEWOO60,5%
LAND ROVER60,5%
VOLVO60,5%
CITROEN40,3%
HONDA40,3%
MITSUBISHI40,3%
SMART40,3%
MINI30,3%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
PORSCHE20,2%
TESLA20,2%
ARO10,1%
BYD10,1%
CADILLAC10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
KIA10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7481,3%
Export1718,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1516,5%
VOLKSWAGEN1415,4%
FORD1112,1%
OPEL1011,0%
DAEWOO99,9%
BMW77,7%
AUDI66,6%
MERCEDES-BENZ33,3%
PEUGEOT22,2%
RENAULT22,2%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA22,2%
CHEVROLET11,1%
CITROEN11,1%
FIAT11,1%
HYUNDAI11,1%
JEEP11,1%
LADA11,1%
LEXUS11,1%
OLTCIT11,1%
TOFAS11,1%
VAUXHALL11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.