Înmatriculări în județul Prahova, ianuarie 2026

Noi89-66,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare934-12,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.988-3,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri272

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 72 rulate, prima înmatriculare2013: 61 rulate, prima înmatriculare2014: 73 rulate, prima înmatriculare2015: 85 rulate, prima înmatriculare2016: 74 rulate, prima înmatriculare2017: 62 rulate, prima înmatriculare2018: 51 rulate, prima înmatriculare2019: 50 rulate, prima înmatriculare2020: 38 rulate, prima înmatriculare2021: 43 rulate, prima înmatriculare2022: 31 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 12 rulate, prima înmatriculare2025: 87 noi2025: 6 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200102
200204
200306
200409
2005016
2006017
2007022
2008042
2009039
2010043
2011062
2012072
2013061
2014073
2015085
2016074
2017062
2018051
2019050
2020038
2021043
2022031
202305
2024212
2025876

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16616,2%
BMW11711,4%
RENAULT11611,3%
SKODA737,1%
DACIA676,5%
AUDI646,3%
MERCEDES-BENZ595,8%
PEUGEOT535,2%
FORD464,5%
NISSAN343,3%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL313,0%
SEAT242,3%
VOLVO212,1%
TOYOTA191,9%
HYUNDAI181,8%
KIA181,8%
CITROEN141,4%
TESLA121,2%
LAND ROVER70,7%
MAZDA70,7%
FIAT60,6%
SUZUKI60,6%
MITSUBISHI50,5%
BYD40,4%
HONDA40,4%
LEXUS40,4%
SSANGYONG40,4%
CUPRA30,3%
DS30,3%
MINI30,3%
CHERY20,2%
GEELY20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
MG20,2%
AVANTIER10,1%
BENTLEY10,1%
INFINITI10,1%
SUBARU10,1%
TRABANT10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF504,9%
RENAULT MEGANE464,5%
BMW SERIA 3343,3%
SKODA OCTAVIA333,2%
VOLKSWAGEN PASSAT333,2%
DACIA DUSTER292,8%
AUDI A4222,2%
NISSAN QASHQAI212,1%
FORD FOCUS202,0%
BMW SERIA 5191,9%
Toate (223)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT CLIO191,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN191,9%
DACIA LOGAN171,7%
RENAULT KADJAR171,7%
SKODA FABIA141,4%
AUDI A3131,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,3%
OPEL ASTRA131,3%
PEUGEOT 3008131,3%
BMW X3121,2%
DACIA SANDERO121,2%
PEUGEOT 308121,2%
BMW SERIA 1111,1%
PEUGEOT 508111,1%
RENAULT TALISMAN111,1%
VOLKSWAGEN CADDY111,1%
HYUNDAI TUCSON101,0%
SEAT LEON101,0%
VOLKSWAGEN TOURAN101,0%
BMW X190,9%
SKODA SUPERB90,9%
AUDI A580,8%
DACIA LODGY80,8%
KIA SPORTAGE80,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,8%
RENAULT SCENIC80,8%
AUDI A670,7%
AUDI Q570,7%
BMW SERIA 770,7%
RENAULT CAPTUR70,7%
FORD KUGA60,6%
MERCEDES-BENZ CLA60,6%
MERCEDES-BENZ GLE60,6%
PEUGEOT 200860,6%
SEAT IBIZA60,6%
TESLA MODEL 360,6%
TESLA MODEL Y60,6%
BMW SERIA 450,5%
BMW X550,5%
KIA CEED50,5%
NISSAN JUKE50,5%
PEUGEOT 20850,5%
SKODA KODIAQ50,5%
VOLKSWAGEN POLO50,5%
BMW SERIA 240,4%
BYD DOLPHIN SURF40,4%
FORD C-MAX40,4%
FORD FIESTA40,4%
FORD MONDEO40,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,4%
MITSUBISHI OUTLANDER40,4%
SKODA KAROQ40,4%
SKODA RAPID40,4%
TOYOTA YARIS CROSS40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
VOLKSWAGEN T-ROC40,4%
VOLVO V4040,4%
VOLVO V6040,4%
BMW M530,3%
BMW X630,3%
CUPRA FORMENTOR30,3%
FORD S-MAX30,3%
HYUNDAI I3030,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL CORSA30,3%
OPEL MOKKA30,3%
OPEL VIVARO30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SKODA YETI30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
VOLKSWAGEN ARTEON30,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO S9030,3%
VOLVO XC6030,3%
AUDI Q320,2%
AUDI TT20,2%
BMW X420,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN C520,2%
DS DS720,2%
FIAT PUNTO20,2%
GEELY CITYRAY20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA SOUL20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MINI COOPER20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SSANGYONG TORRES20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
TOYOTA RAV420,2%
TOYOTA VERSO20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V7020,2%
VOLVO XC9020,2%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
AUDI RS Q810,1%
AVANTIER COMMUTER10,1%
BENTLEY BENTAYGA10,1%
BMW X210,1%
BMW Z410,1%
CHERY TIGGO710,1%
CHERY TIGGO810,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA BIGSTER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31630,9%
Compacte (C)26826,2%
Medii (D)17016,6%
Mici (B)10710,5%
Monovolume (MPV)858,3%
Mari și de lux (E)504,9%
Sport131,3%
Neclasificate60,6%
Mini (A)60,6%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare93491,3%
Noi898,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină57856,5%
Benzină27627,0%
Hibrid13313,0%
Electric212,1%
GPL151,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică91689,5%
Companie10710,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break50649,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18918,5%
Berlină cu hayon16015,6%
Berlină14914,6%
Cupeu141,4%
Cabriolet50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16916,5%
75-109 kW46345,3%
110-149 kW29428,7%
150-219 kW525,1%
220 kW și peste242,3%
Necompletat212,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc353,4%
1000-1399 cmc15415,1%
1400-1599 cmc35134,3%
1600-1999 cmc38337,4%
2000-2999 cmc686,6%
3000 cmc și peste111,1%
Necompletat212,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN36018,1%
BMW1839,2%
DACIA1728,7%
FORD1698,5%
OPEL1497,5%
SKODA1467,3%
AUDI1397,0%
RENAULT1135,7%
MERCEDES-BENZ944,7%
PEUGEOT623,1%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA522,6%
HYUNDAI442,2%
SEAT442,2%
SUZUKI271,4%
CITROEN251,3%
FIAT241,2%
NISSAN221,1%
VOLVO221,1%
MAZDA180,9%
LAND ROVER160,8%
CHEVROLET150,8%
MITSUBISHI150,8%
HONDA140,7%
KIA130,7%
PORSCHE90,5%
DAEWOO60,3%
ALFA ROMEO50,3%
MINI40,2%
JEEP30,2%
DAIHATSU20,1%
DODGE20,1%
JAGUAR20,1%
LEXUS20,1%
SMART20,1%
SSANGYONG20,1%
SUBARU20,1%
TESLA20,1%
CUPRA10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare23686,8%
Export3613,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4918,0%
VOLKSWAGEN3412,5%
OPEL3312,1%
FORD259,2%
PEUGEOT165,9%
RENAULT155,5%
AUDI124,4%
DAEWOO124,4%
SKODA124,4%
BMW114,0%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT114,0%
MERCEDES-BENZ93,3%
SEAT62,2%
CHEVROLET41,5%
NISSAN41,5%
HYUNDAI31,1%
LAND ROVER31,1%
MITSUBISHI31,1%
ALFA ROMEO20,7%
CITROEN20,7%
MAZDA20,7%
HONDA10,4%
KIA10,4%
PORSCHE10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.