Înmatriculări în județul Galați, ianuarie 2026

Noi50-70,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare547-14,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.400-1,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri273

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 37 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 45 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 35 rulate, prima înmatriculare2020: 43 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 18 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 47 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200104
200101
200200
200301
200404
200509
200609
2007018
2008021
2009032
2010039
2011037
2012034
2013044
2014032
2015045
2016025
2017035
2018027
2019035
2020043
2021026
2022018
202303
202432
2025473

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11118,6%
BMW7712,9%
RENAULT569,4%
AUDI488,0%
DACIA477,9%
MERCEDES-BENZ406,7%
FORD335,5%
SKODA335,5%
HYUNDAI244,0%
VOLVO183,0%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA152,5%
NISSAN122,0%
OPEL122,0%
PEUGEOT122,0%
KIA91,5%
SEAT61,0%
MAZDA50,8%
MITSUBISHI50,8%
CITROEN40,7%
SUZUKI40,7%
CHEVROLET30,5%
FIAT30,5%
LAND ROVER30,5%
PORSCHE20,3%
TESLA20,3%
BENTLEY10,2%
BYD10,2%
CHERY10,2%
CUPRA10,2%
DODGE10,2%
DS10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
LEAPMOTOR10,2%
ROLLS-ROYCE10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF366,0%
DACIA DUSTER223,7%
AUDI A4213,5%
BMW SERIA 3183,0%
VOLKSWAGEN PASSAT183,0%
BMW SERIA 5152,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN152,5%
RENAULT KADJAR132,2%
HYUNDAI TUCSON122,0%
FORD FOCUS111,8%
Toate (175)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE111,8%
SKODA OCTAVIA111,8%
DACIA SANDERO101,7%
RENAULT CLIO101,7%
AUDI A681,3%
BMW X181,3%
BMW X381,3%
BMW X581,3%
DACIA LOGAN81,3%
MERCEDES-BENZ GLE81,3%
NISSAN QASHQAI81,3%
RENAULT TALISMAN71,2%
VOLKSWAGEN TOURAN71,2%
FORD KUGA61,0%
KIA SPORTAGE61,0%
MERCEDES-BENZ GLC61,0%
OPEL ASTRA61,0%
SKODA KODIAQ61,0%
SKODA SUPERB61,0%
TOYOTA RAV461,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,0%
BMW SERIA 150,8%
MERCEDES-BENZ CLA50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,8%
VOLKSWAGEN CADDY50,8%
VOLKSWAGEN CC50,8%
AUDI Q540,7%
BMW SERIA 740,7%
FORD FIESTA40,7%
MITSUBISHI ASX40,7%
PEUGEOT 300840,7%
RENAULT SCENIC40,7%
VOLKSWAGEN SHARAN40,7%
VOLVO XC6040,7%
AUDI A330,5%
BMW X430,5%
BMW X630,5%
DACIA BIGSTER30,5%
FORD C-MAX30,5%
HYUNDAI I2030,5%
HYUNDAI KONA30,5%
MAZDA 330,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,5%
PEUGEOT 50830,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
SEAT LEON30,5%
SKODA FABIA30,5%
SKODA RAPID30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TOYOTA AVENSIS30,5%
VOLKSWAGEN POLO30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
VOLVO V5030,5%
VOLVO XC9030,5%
AUDI A520,3%
AUDI Q320,3%
AUDI Q720,3%
DACIA LODGY20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
HYUNDAI IONIQ20,3%
KIA SORENTO20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 30820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT SYMBIOZ20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA SCALA20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLVO V6020,3%
VOLVO XC4020,3%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI E-TRON10,2%
AUDI Q810,2%
AUDI RS Q310,2%
AUDI S310,2%
BENTLEY FLYING SPUR10,2%
BMW IX10,2%
BMW M810,2%
BMW X210,2%
BMW X710,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
CHERY TIGGO910,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN DS310,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA SPRING10,2%
DODGE CALIBER10,2%
DS DS710,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD MUSTANG10,2%
FORD PROBE10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI SONATA10,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA CEED10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEAPMOTOR T0310,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
RENAULT 510,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22137,0%
Compacte (C)12220,4%
Medii (D)9816,4%
Mici (B)599,9%
Monovolume (MPV)437,2%
Mari și de lux (E)396,5%
Sport81,3%
Utilitare40,7%
Mini (A)20,3%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54791,6%
Noi508,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35860,0%
Benzină13622,8%
Hibrid8714,6%
Electric101,7%
GPL61,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică54491,1%
Companie538,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31652,9%
Berlină9415,7%
Berlină cu hayon9015,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9015,1%
Cupeu40,7%
Cabriolet30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8313,9%
75-109 kW25242,2%
110-149 kW17529,3%
150-219 kW518,5%
220 kW și peste274,5%
Necompletat91,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc162,7%
1000-1399 cmc6611,1%
1400-1599 cmc15325,6%
1600-1999 cmc26844,9%
2000-2999 cmc7712,9%
3000 cmc și peste71,2%
Necompletat101,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30521,8%
AUDI14110,1%
DACIA14010,0%
BMW1248,9%
FORD1107,9%
MERCEDES-BENZ926,6%
OPEL876,2%
SKODA785,6%
RENAULT553,9%
HYUNDAI271,9%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT251,8%
SEAT241,7%
NISSAN221,6%
TOYOTA221,6%
VOLVO221,6%
CITROEN191,4%
MAZDA120,9%
KIA110,8%
FIAT100,7%
CHEVROLET80,6%
PORSCHE80,6%
LAND ROVER70,5%
SMART70,5%
DAEWOO60,4%
HONDA60,4%
ALFA ROMEO50,4%
MITSUBISHI50,4%
JEEP40,3%
MG40,3%
SUZUKI40,3%
CHRYSLER30,2%
ARO10,1%
CUPRA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
PONTIAC10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare25292,3%
Export217,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5018,3%
OPEL3813,9%
FORD3512,8%
DACIA3312,1%
RENAULT197,0%
MERCEDES-BENZ134,8%
SKODA124,4%
AUDI114,0%
BMW114,0%
DAEWOO93,3%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT72,6%
FIAT62,2%
CITROEN51,8%
PEUGEOT41,5%
MAZDA31,1%
MITSUBISHI31,1%
ALFA ROMEO20,7%
KIA20,7%
NISSAN20,7%
CHEVROLET10,4%
CHRYSLER10,4%
DS10,4%
LAND ROVER10,4%
PORSCHE10,4%
SUZUKI10,4%
TOYOTA10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.