Noi 1.148 +8,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 448 -2,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 1.179 +7,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 77 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 899 noi nov 24: 580 rulate, prima înmatriculare dec 24: 840 noi dec 24: 641 rulate, prima înmatriculare ian 25: 948 noi ian 25: 599 rulate, prima înmatriculare feb 25: 1.016 noi feb 25: 694 rulate, prima înmatriculare mar 25: 942 noi mar 25: 767 rulate, prima înmatriculare apr 25: 997 noi apr 25: 729 rulate, prima înmatriculare mai 25: 977 noi mai 25: 686 rulate, prima înmatriculare iun 25: 984 noi iun 25: 643 rulate, prima înmatriculare iul 25: 1.771 noi iul 25: 764 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.642 noi aug 25: 628 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.057 noi sep 25: 711 rulate, prima înmatriculare oct 25: 1.343 noi oct 25: 840 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.149 noi nov 25: 730 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.724 noi dec 25: 663 rulate, prima înmatriculare ian 26: 764 noi ian 26: 652 rulate, prima înmatriculare feb 26: 900 noi feb 26: 662 rulate, prima înmatriculare mar 26: 933 noi mar 26: 706 rulate, prima înmatriculare apr 26: 1.065 noi apr 26: 725 rulate, prima înmatriculare mai 26: 1.147 noi mai 26: 603 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.252 noi iun 26: 617 rulate, prima înmatriculare iul 26: 1.250 noi iul 26: 613 rulate, prima înmatriculare aug 26: 1.240 noi aug 26: 511 rulate, prima înmatriculare sep 26: 1.449 noi sep 26: 515 rulate, prima înmatriculare oct 26: 1.458 noi oct 26: 548 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 899 580 dec 24 840 641 ian 25 948 599 feb 25 1.016 694 mar 25 942 767 apr 25 997 729 mai 25 977 686 iun 25 984 643 iul 25 1.771 764 aug 25 1.642 628 sep 25 1.057 711 oct 25 1.343 840 nov 25 1.149 730 dec 25 1.724 663 ian 26 764 652 feb 26 900 662 mar 26 933 706 apr 26 1.065 725 mai 26 1.147 603 iun 26 1.252 617 iul 26 1.250 613 aug 26 1.240 511 sep 26 1.449 515 oct 26 1.458 548
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 < 2000: 9 rulate, prima înmatriculare 2000: 2 rulate, prima înmatriculare 2001: 2 rulate, prima înmatriculare 2002: 3 rulate, prima înmatriculare 2003: 7 rulate, prima înmatriculare 2004: 11 rulate, prima înmatriculare 2005: 12 rulate, prima înmatriculare 2006: 13 rulate, prima înmatriculare 2007: 21 rulate, prima înmatriculare 2008: 10 rulate, prima înmatriculare 2009: 16 rulate, prima înmatriculare 2010: 12 rulate, prima înmatriculare 2011: 15 rulate, prima înmatriculare 2012: 12 rulate, prima înmatriculare 2013: 16 rulate, prima înmatriculare 2014: 12 rulate, prima înmatriculare 2015: 18 rulate, prima înmatriculare 2016: 23 rulate, prima înmatriculare 2017: 35 rulate, prima înmatriculare 2018: 33 rulate, prima înmatriculare 2019: 64 rulate, prima înmatriculare 2020: 47 rulate, prima înmatriculare 2021: 36 rulate, prima înmatriculare 2022: 17 noi 2022: 12 rulate, prima înmatriculare 2023: 533 noi 2023: 7 rulate, prima înmatriculare 2024: 598 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 9 2000 0 2 2001 0 2 2002 0 3 2003 0 7 2004 0 11 2005 0 12 2006 0 13 2007 0 21 2008 0 10 2009 0 16 2010 0 12 2011 0 15 2012 0 12 2013 0 16 2014 0 12 2015 0 18 2016 0 23 2017 0 35 2018 0 33 2019 0 64 2020 0 47 2021 0 36 2022 17 12 2023 533 7 2024 598 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă COROLLA 443 27,8% RAV4 294 18,4% YARIS CROSS 244 15,3% C-HR 224 14,0% YARIS 96 6,0% AURIS 57 3,6% AYGO X 49 3,1% CAMRY 44 2,8% AVENSIS 30 1,9% PRIUS 26 1,6%
Toate (27) Modele: valoare, vehicule, cotă LAND CRUISER 20 1,3% HIGHLANDER 15 0,9% PROACE 14 0,9% VERSO 7 0,4% PRIUS PLUS 6 0,4% AYGO 4 0,3% BZ4X 4 0,3% URBAN CRUISER 4 0,3% COROLLA VERSO 2 0,1% GR86 2 0,1% IQ 2 0,1% Model necompletat 2 0,1% PREVIA 2 0,1% PROACE CITY 2 0,1% CARINA E 1 0,1% GR YARIS 1 0,1% MR 2 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 854 53,5% Compacte (C) 526 33,0% Mici (B) 96 6,0% Medii (D) 74 4,6% Monovolume (MPV) 33 2,1% Mini (A) 6 0,4% Neclasificate 4 0,3% Sport 3 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 649 40,7% Cluj 98 6,1% Ilfov 79 4,9% Timiș 75 4,7% Iași 70 4,4% Brașov 62 3,9% Suceava 51 3,2% Dolj 36 2,3% Bihor 29 1,8% Constanța 28 1,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Sibiu 28 1,8% Argeș 27 1,7% Prahova 25 1,6% Galați 22 1,4% Bacău 21 1,3% Neamț 21 1,3% Maramureș 19 1,2% Arad 18 1,1% Satu Mare 18 1,1% Harghita 17 1,1% Mureș 17 1,1% Hunedoara 16 1,0% Vrancea 16 1,0% Botoșani 15 0,9% Brăila 15 0,9% Buzău 14 0,9% Vaslui 14 0,9% Alba 10 0,6% Dâmbovița 9 0,6% Ialomița 9 0,6% Olt 9 0,6% Vâlcea 9 0,6% Caraș-Severin 8 0,5% Bistrița-Năsăud 7 0,4% Călărași 6 0,4% Gorj 6 0,4% Sălaj 6 0,4% Giurgiu 5 0,3% Covasna 4 0,3% Tulcea 4 0,3% Mehedinți 2 0,1% Teleorman 2 0,1%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 1.148 71,9% Rulate, prima înmatriculare 448 28,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Hibrid 1.306 81,8% Benzină 150 9,4% Motorină 133 8,3% Electric 7 0,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 895 56,1% Companie 700 43,9% Misiune diplomatică 1 0,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 759 47,6% Break 371 23,2% Berlină 273 17,1% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 188 11,8% Cupeu 5 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 946 59,3% 75-109 kW 136 8,5% 110-149 kW 493 30,9% 150-219 kW 14 0,9% Necompletat 7 0,4%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 61 3,8% 1000-1399 cmc 33 2,1% 1400-1599 cmc 352 22,1% 1600-1999 cmc 795 49,8% 2000-2999 cmc 346 21,7% 3000 cmc și peste 2 0,1% Necompletat 7 0,4%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.