Noi 649 +20,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 250 -21,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 592 -2,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 22 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 1.000 nov 24: 288 noi nov 24: 276 rulate, prima înmatriculare dec 24: 327 noi dec 24: 285 rulate, prima înmatriculare ian 25: 354 noi ian 25: 263 rulate, prima înmatriculare feb 25: 388 noi feb 25: 343 rulate, prima înmatriculare mar 25: 358 noi mar 25: 354 rulate, prima înmatriculare apr 25: 322 noi apr 25: 342 rulate, prima înmatriculare mai 25: 318 noi mai 25: 301 rulate, prima înmatriculare iun 25: 299 noi iun 25: 298 rulate, prima înmatriculare iul 25: 560 noi iul 25: 355 rulate, prima înmatriculare aug 25: 423 noi aug 25: 274 rulate, prima înmatriculare sep 25: 143 noi sep 25: 287 rulate, prima înmatriculare oct 25: 233 noi oct 25: 331 rulate, prima înmatriculare nov 25: 256 noi nov 25: 256 rulate, prima înmatriculare dec 25: 300 noi dec 25: 314 rulate, prima înmatriculare ian 26: 250 noi ian 26: 240 rulate, prima înmatriculare feb 26: 285 noi feb 26: 289 rulate, prima înmatriculare mar 26: 243 noi mar 26: 337 rulate, prima înmatriculare apr 26: 232 noi apr 26: 299 rulate, prima înmatriculare mai 26: 262 noi mai 26: 257 rulate, prima înmatriculare iun 26: 297 noi iun 26: 234 rulate, prima înmatriculare iul 26: 307 noi iul 26: 241 rulate, prima înmatriculare aug 26: 225 noi aug 26: 210 rulate, prima înmatriculare sep 26: 298 noi sep 26: 233 rulate, prima înmatriculare oct 26: 411 noi oct 26: 256 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 288 276 dec 24 327 285 ian 25 354 263 feb 25 388 343 mar 25 358 354 apr 25 322 342 mai 25 318 301 iun 25 299 298 iul 25 560 355 aug 25 423 274 sep 25 143 287 oct 25 233 331 nov 25 256 256 dec 25 300 314 ian 26 250 240 feb 26 285 289 mar 26 243 337 apr 26 232 299 mai 26 262 257 iun 26 297 234 iul 26 307 241 aug 26 225 210 sep 26 298 233 oct 26 411 256
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2000: 31 rulate, prima înmatriculare 2000: 10 rulate, prima înmatriculare 2001: 12 rulate, prima înmatriculare 2002: 17 rulate, prima înmatriculare 2003: 20 rulate, prima înmatriculare 2004: 18 rulate, prima înmatriculare 2005: 21 rulate, prima înmatriculare 2006: 17 rulate, prima înmatriculare 2007: 24 rulate, prima înmatriculare 2008: 16 rulate, prima înmatriculare 2009: 12 rulate, prima înmatriculare 2010: 3 rulate, prima înmatriculare 2011: 8 rulate, prima înmatriculare 2012: 4 rulate, prima înmatriculare 2013: 6 rulate, prima înmatriculare 2014: 3 rulate, prima înmatriculare 2015: 7 rulate, prima înmatriculare 2016: 4 rulate, prima înmatriculare 2017: 4 rulate, prima înmatriculare 2018: 2 rulate, prima înmatriculare 2019: 5 rulate, prima înmatriculare 2021: 4 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 noi 2022: 1 rulate, prima înmatriculare 2023: 225 noi 2023: 1 rulate, prima înmatriculare 2024: 423 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 31 2000 0 10 2001 0 12 2002 0 17 2003 0 20 2004 0 18 2005 0 21 2006 0 17 2007 0 24 2008 0 16 2009 0 12 2010 0 3 2011 0 8 2012 0 4 2013 0 6 2014 0 3 2015 0 7 2016 0 4 2017 0 4 2018 0 2 2019 0 5 2020 0 0 2021 0 4 2022 1 1 2023 225 1 2024 423 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VITARA 338 37,6% SX4 202 22,5% GRAND VITARA 117 13,0% SWIFT 65 7,2% IGNIS 52 5,8% S-CROSS 37 4,1% JIMNY 34 3,8% SWACE 33 3,7% ACROSS 5 0,6% SAMURAI 5 0,6%
Toate (15) Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 738 82,1% Mici (B) 66 7,3% Mini (A) 61 6,8% Compacte (C) 33 3,7% Neclasificate 1 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 231 25,7% Ilfov 68 7,6% Brașov 43 4,8% Prahova 33 3,7% Harghita 32 3,6% Mureș 32 3,6% Timiș 30 3,3% Cluj 28 3,1% Bihor 25 2,8% Argeș 22 2,4%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Constanța 22 2,4% Bistrița-Năsăud 21 2,3% Alba 19 2,1% Hunedoara 18 2,0% Sibiu 18 2,0% Bacău 17 1,9% Iași 17 1,9% Brăila 16 1,8% Suceava 16 1,8% Gorj 14 1,6% Maramureș 14 1,6% Covasna 13 1,4% Vâlcea 13 1,4% Neamț 12 1,3% Galați 11 1,2% Giurgiu 10 1,1% Dâmbovița 9 1,0% Dolj 9 1,0% Vaslui 9 1,0% Arad 7 0,8% Botoșani 7 0,8% Buzău 7 0,8% Călărași 7 0,8% Caraș-Severin 7 0,8% Sălaj 7 0,8% Mehedinți 6 0,7% Teleorman 6 0,7% Olt 5 0,6% Satu Mare 5 0,6% Vrancea 5 0,6% Ialomița 4 0,4% Tulcea 4 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 649 72,2% Rulate, prima înmatriculare 250 27,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Hibrid 655 72,9% Benzină 144 16,0% Motorină 100 11,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 720 80,1% Companie 179 19,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 675 75,1% Break 208 23,1% Cabriolet 16 1,8%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 228 25,4% 75-109 kW 665 74,0% 110-149 kW 6 0,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 7 0,8% 1000-1399 cmc 597 66,4% 1400-1599 cmc 142 15,8% 1600-1999 cmc 145 16,1% 2000-2999 cmc 8 0,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.