Înmatriculări în județul Ialomița, iunie 2024

Noi104+126,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare172+10,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări629+12,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri48

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 36 noinov 24: 223 rulate, prima înmatricularedec 24: 35 noidec 24: 222 rulate, prima înmatriculareian 25: 46 noiian 25: 185 rulate, prima înmatricularefeb 25: 40 noifeb 25: 228 rulate, prima înmatricularemar 25: 35 noimar 25: 301 rulate, prima înmatriculareapr 25: 37 noiapr 25: 268 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 245 rulate, prima înmatriculareiun 25: 31 noiiun 25: 205 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 262 rulate, prima înmatriculareaug 25: 69 noiaug 25: 263 rulate, prima înmatricularesep 25: 47 noisep 25: 265 rulate, prima înmatriculareoct 25: 38 noioct 25: 264 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 277 rulate, prima înmatricularedec 25: 85 noidec 25: 214 rulate, prima înmatriculareian 26: 21 noiian 26: 196 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 234 rulate, prima înmatricularemar 26: 34 noimar 26: 223 rulate, prima înmatriculareapr 26: 24 noiapr 26: 188 rulate, prima înmatricularemai 26: 21 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 44 noiiun 26: 210 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 237 rulate, prima înmatriculareaug 26: 25 noiaug 26: 217 rulate, prima înmatricularesep 26: 58 noisep 26: 219 rulate, prima înmatriculareoct 26: 51 noioct 26: 197 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436223
dec 2435222
ian 2546185
feb 2540228
mar 2535301
apr 2537268
mai 2535245
iun 2531205
iul 2551262
aug 2569263
sep 2547265
oct 2538264
nov 2543277
dec 2585214
ian 2621196
feb 2622234
mar 2634223
apr 2624188
mai 2621179
iun 2644210
iul 2628237
aug 2625217
sep 2658219
oct 2651197

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060802002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 9 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 13 rulate, prima înmatriculare2011: 12 rulate, prima înmatriculare2012: 17 rulate, prima înmatriculare2013: 11 rulate, prima înmatriculare2014: 10 rulate, prima înmatriculare2015: 14 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 27 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 77 noi20022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200204
200301
200408
200505
200606
2007011
200809
200908
2010013
2011012
2012017
2013011
2014010
2015014
201609
201705
201809
201903
2020012
202101
202202
2023272
2024770

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4717,0%
VOLKSWAGEN4616,7%
BMW248,7%
RENAULT238,3%
SKODA238,3%
AUDI196,9%
FORD145,1%
OPEL93,3%
HYUNDAI82,9%
MERCEDES-BENZ82,9%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA72,5%
NISSAN62,2%
MG51,8%
SEAT51,8%
PEUGEOT41,4%
SUZUKI41,4%
CITROEN31,1%
SSANGYONG31,1%
VOLVO31,1%
ALFA ROMEO20,7%
FIAT20,7%
MAZDA20,7%
MINI20,7%
MITSUBISHI20,7%
CHEVROLET10,4%
HONDA10,4%
JEEP10,4%
KIA10,4%
TESLA10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN228,0%
VOLKSWAGEN GOLF145,1%
DACIA DUSTER124,4%
DACIA SANDERO124,4%
VOLKSWAGEN PASSAT124,4%
BMW SERIA 3103,6%
SKODA OCTAVIA103,6%
AUDI A493,3%
BMW SERIA 572,5%
RENAULT CLIO72,5%
Toate (105)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA62,2%
SKODA KAMIQ62,2%
FORD FOCUS51,8%
FORD PUMA41,5%
MG ZS41,5%
NISSAN QASHQAI41,5%
RENAULT MEGANE41,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN41,5%
AUDI A631,1%
HYUNDAI I2031,1%
RENAULT AUSTRAL31,1%
RENAULT KADJAR31,1%
VOLKSWAGEN CC31,1%
VOLKSWAGEN T-ROC31,1%
VOLKSWAGEN TOURAN31,1%
AUDI A520,7%
AUDI Q520,7%
BMW SERIA 720,7%
BMW X620,7%
HYUNDAI I3020,7%
HYUNDAI KONA20,7%
MERCEDES-BENZ CLA20,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,7%
MITSUBISHI ASX20,7%
NISSAN JUKE20,7%
PEUGEOT 50820,7%
RENAULT ARKANA20,7%
SEAT IBIZA20,7%
SKODA FABIA20,7%
SKODA KAROQ20,7%
SKODA SUPERB20,7%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,7%
SUZUKI VITARA20,7%
TOYOTA COROLLA20,7%
TOYOTA YARIS CROSS20,7%
VOLKSWAGEN CADDY20,7%
VOLKSWAGEN SHARAN20,7%
ALFA ROMEO 15910,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,4%
AUDI A310,4%
AUDI A710,4%
AUDI Q310,4%
BMW SERIA 110,4%
BMW SERIA 410,4%
BMW X310,4%
CHEVROLET CAPTIVA10,4%
CITROEN C310,4%
CITROEN C410,4%
CITROEN C5 AIRCROSS10,4%
DACIA DOKKER10,4%
FIAT CROMA10,4%
FIAT IDEA10,4%
FORD C-MAX10,4%
FORD ECOSPORT10,4%
FORD FIESTA10,4%
FORD FUSION10,4%
FORD GALAXY10,4%
HONDA CR-V10,4%
HYUNDAI IX3510,4%
JEEP COMPASS10,4%
KIA SPORTAGE10,4%
MAZDA 310,4%
MAZDA CX-3010,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,4%
MERCEDES-BENZ GLC10,4%
MG HS10,4%
MINI COOPER10,4%
MINI COUNTRYMAN10,4%
OPEL GRANDLAND10,4%
OPEL VIVARO10,4%
OPEL ZAFIRA TOURER10,4%
PEUGEOT 20710,4%
PEUGEOT 300810,4%
RENAULT CAPTUR10,4%
RENAULT ESPACE10,4%
RENAULT KOLEOS10,4%
RENAULT SCENIC10,4%
SEAT ALHAMBRA10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT LEON10,4%
SKODA SCALA10,4%
SSANGYONG KORANDO10,4%
SUZUKI GRAND VITARA10,4%
SUZUKI IGNIS10,4%
TESLA MODEL S10,4%
TOYOTA AURIS10,4%
TOYOTA LAND CRUISER10,4%
TOYOTA RAV410,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,4%
VOLKSWAGEN TAIGO10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLVO V4010,4%
VOLVO XC4010,4%
VOLVO XC6010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV8932,2%
Mici (B)5419,6%
Compacte (C)5419,6%
Medii (D)4315,6%
Monovolume (MPV)196,9%
Mari și de lux (E)155,4%
Neclasificate10,4%
Mini (A)10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17262,3%
Noi10437,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14753,3%
Benzină7928,6%
Hibrid3010,9%
GPL186,5%
Electric20,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică24388,0%
Companie3312,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11039,9%
Berlină cu hayon6222,5%
Berlină6021,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4415,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7527,2%
75-109 kW11642,0%
110-149 kW6623,9%
150-219 kW124,3%
220 kW și peste51,8%
Necompletat20,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc5519,9%
1000-1399 cmc2910,5%
1400-1599 cmc7125,7%
1600-1999 cmc10237,0%
2000-2999 cmc165,8%
3000 cmc și peste10,4%
Necompletat20,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13821,9%
DACIA7712,2%
BMW6610,5%
OPEL599,4%
AUDI436,8%
FORD436,8%
SKODA436,8%
RENAULT355,6%
MERCEDES-BENZ284,5%
PEUGEOT203,2%
Toate (29)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI132,1%
SEAT132,1%
TOYOTA61,0%
VOLVO61,0%
CHEVROLET50,8%
CITROEN50,8%
FIAT50,8%
LAND ROVER40,6%
PORSCHE40,6%
ALFA ROMEO20,3%
DAEWOO20,3%
JEEP20,3%
MAZDA20,3%
NISSAN20,3%
SMART20,3%
HONDA10,2%
KIA10,2%
MITSUBISHI10,2%
SAAB10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3572,9%
Export1327,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA918,8%
VOLKSWAGEN918,8%
BMW714,6%
OPEL510,4%
AUDI48,3%
DAEWOO48,3%
FIAT36,2%
FORD24,2%
RENAULT24,2%
ALFA ROMEO12,1%
Toate (12)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI12,1%
PEUGEOT12,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.