Înmatriculări în județul Vaslui, iunie 2024

Noi111+82,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare338+10,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări787+12,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri54

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 29 rulate, prima înmatriculare2009: 29 rulate, prima înmatriculare2010: 19 rulate, prima înmatriculare2011: 28 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 21 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 12 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 33 noi2024: 77 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200000
200103
200204
200303
200407
2005013
2006016
2007028
2008029
2009029
2010019
2011028
2012029
2013021
2014031
2015012
201609
2017015
2018011
2019012
202007
202103
202213
2023330
2024770

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9020,0%
DACIA5412,0%
BMW429,4%
FORD347,6%
AUDI286,2%
RENAULT265,8%
HYUNDAI204,5%
MERCEDES-BENZ184,0%
KIA153,3%
NISSAN153,3%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA122,7%
VOLVO122,7%
OPEL112,4%
TOYOTA112,4%
SUZUKI92,0%
MAZDA71,6%
SSANGYONG71,6%
CITROEN51,1%
PEUGEOT51,1%
SEAT51,1%
FIAT40,9%
MG30,7%
MITSUBISHI30,7%
JAGUAR20,4%
LAND ROVER20,4%
MINI20,4%
ALFA ROMEO10,2%
BAIC10,2%
BENTLEY10,2%
CHEVROLET10,2%
DS10,2%
FORTHING10,2%
ROVER10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF224,9%
DACIA LOGAN194,2%
DACIA DUSTER184,0%
BMW SERIA 3163,6%
FORD FOCUS163,6%
DACIA SANDERO153,3%
VOLKSWAGEN PASSAT153,3%
VOLKSWAGEN TOURAN122,7%
AUDI A4112,5%
NISSAN QASHQAI112,5%
Toate (156)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN112,5%
BMW SERIA 592,0%
HYUNDAI TUCSON81,8%
KIA SPORTAGE81,8%
RENAULT MEGANE81,8%
VOLKSWAGEN POLO81,8%
AUDI A671,6%
FORD KUGA71,6%
BMW SERIA 161,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,3%
VOLVO XC6061,3%
BMW X351,1%
SKODA OCTAVIA51,1%
HYUNDAI IX3540,9%
OPEL ASTRA40,9%
RENAULT CLIO40,9%
SSANGYONG TIVOLI40,9%
TOYOTA YARIS CROSS40,9%
VOLKSWAGEN SHARAN40,9%
AUDI A530,7%
FORD MONDEO30,7%
HYUNDAI ELANTRA30,7%
KIA STONIC30,7%
MAZDA CX-530,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,7%
OPEL CORSA30,7%
RENAULT ARKANA30,7%
RENAULT SCENIC30,7%
SKODA FABIA30,7%
SUZUKI SX430,7%
AUDI A320,4%
AUDI Q320,4%
BMW X120,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD S-MAX20,4%
KIA RIO20,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA CX-3020,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MG ZS20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL MERIVA20,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT KADJAR20,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA KODIAQ20,4%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA AVENSIS20,4%
VOLKSWAGEN CADDY20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN TAIGO20,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q510,2%
BAIC X7510,2%
BENTLEY CONTINENTAL10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DS DS510,2%
FIAT 50010,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
FORTHING 410,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA CEED10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MERCEDES-BENZ 280 C10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
ROVER 4510,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SSANGYONG REXTON10,2%
SUZUKI ALTO10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWACE10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AYGO X10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14933,2%
Compacte (C)8919,8%
Mici (B)6614,7%
Medii (D)6113,6%
Monovolume (MPV)4710,5%
Mari și de lux (E)255,6%
Mini (A)61,3%
Neclasificate40,9%
Utilitare20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare33875,3%
Noi11124,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină24955,5%
Benzină14331,8%
Hibrid408,9%
GPL173,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică41492,2%
Companie357,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18340,8%
Berlină cu hayon9521,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9120,3%
Berlină7817,4%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11124,7%
75-109 kW20746,1%
110-149 kW11425,4%
150-219 kW122,7%
220 kW și peste51,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc4810,7%
1000-1399 cmc4910,9%
1400-1599 cmc14031,2%
1600-1999 cmc17939,9%
2000-2999 cmc316,9%
3000 cmc și peste20,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20125,5%
AUDI8610,9%
BMW749,4%
DACIA698,8%
FORD516,5%
OPEL486,1%
MERCEDES-BENZ425,3%
RENAULT364,6%
SKODA354,4%
SEAT151,9%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA151,9%
PEUGEOT121,5%
NISSAN111,4%
HYUNDAI101,3%
KIA91,1%
MAZDA91,1%
VOLVO91,1%
CHEVROLET70,9%
ALFA ROMEO50,6%
FIAT50,6%
SUZUKI50,6%
LAND ROVER40,5%
SMART40,5%
DAEWOO30,4%
HONDA30,4%
MINI30,4%
SSANGYONG30,4%
CHRYSLER20,3%
CITROEN20,3%
JEEP20,3%
SAAB20,3%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
MITSUBISHI10,1%
PORSCHE10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3666,7%
Export1833,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1222,2%
AUDI611,1%
DACIA611,1%
FORD611,1%
OPEL611,1%
BMW59,3%
MERCEDES-BENZ35,6%
FIAT23,7%
SKODA23,7%
DAEWOO11,9%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
LAND ROVER11,9%
NISSAN11,9%
PEUGEOT11,9%
RENAULT11,9%
SEAT11,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.