Înmatriculări în județul Harghita, iunie 2024

Noi319+139,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare504+19,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări659-10,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri90

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2000: 18 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 38 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 27 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 30 rulate, prima înmatriculare2020: 26 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 13 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 79 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 227 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000018
200001
200104
2002011
2003018
200407
2005019
2006021
2007027
2008028
2009031
2010038
2011043
2012027
2013027
2014024
2015029
2016015
2017024
2018022
2019030
2020026
202105
2022137
2023792
20242270

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA27333,2%
VOLKSWAGEN11413,9%
OPEL415,0%
SKODA415,0%
FORD404,9%
RENAULT323,9%
SUZUKI323,9%
AUDI283,4%
TOYOTA273,3%
HYUNDAI263,2%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ253,0%
VOLVO232,8%
BMW222,7%
SSANGYONG172,1%
NISSAN161,9%
MAZDA141,7%
SEAT111,3%
MITSUBISHI70,9%
MG60,7%
CITROEN40,5%
FIAT30,4%
HONDA30,4%
KIA30,4%
SUBARU30,4%
LAND ROVER20,2%
PEUGEOT20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER16920,6%
DACIA SANDERO445,4%
DACIA LOGAN374,5%
VOLKSWAGEN GOLF354,3%
SKODA OCTAVIA232,8%
VOLKSWAGEN PASSAT222,7%
OPEL ASTRA182,2%
DACIA JOGGER162,0%
VOLKSWAGEN POLO141,7%
FORD KUGA121,5%
Toate (178)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4111,3%
SUZUKI GRAND VITARA111,3%
TOYOTA RAV4111,3%
NISSAN QASHQAI101,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,2%
BMW SERIA 381,0%
HYUNDAI TUCSON81,0%
RENAULT CLIO81,0%
SKODA FABIA81,0%
SSANGYONG TIVOLI GRAND81,0%
SUZUKI VITARA81,0%
VOLKSWAGEN TOURAN81,0%
OPEL CORSA70,9%
RENAULT MEGANE70,9%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER70,9%
AUDI A660,7%
FORD TRANSIT60,7%
VOLVO XC6060,7%
AUDI Q550,6%
BMW X150,6%
DACIA SPRING50,6%
FORD FOCUS50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,6%
MG ZS50,6%
RENAULT CAPTUR50,6%
SEAT ALHAMBRA50,6%
SSANGYONG TIVOLI50,6%
TOYOTA C-HR50,6%
VOLVO XC9050,6%
FORD FIESTA40,5%
HYUNDAI BAYON40,5%
HYUNDAI I2040,5%
MAZDA 340,5%
MAZDA CX-540,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
SKODA KODIAQ40,5%
SSANGYONG KORANDO40,5%
SUZUKI SX440,5%
BMW SERIA 730,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MAZDA 230,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
NISSAN JUKE30,4%
OPEL VIVARO30,4%
RENAULT KADJAR30,4%
SKODA KAMIQ30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,4%
VOLVO V5030,4%
VOLVO V6030,4%
AUDI A320,2%
AUDI Q320,2%
BMW SERIA 520,2%
DACIA LODGY20,2%
FORD B-MAX20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD PUMA20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI I3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
RENAULT SCENIC20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SAMURAI20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA PROACE20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI RS710,1%
BMW SERIA 110,1%
BMW X310,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS410,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT TALENTO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD KA10,1%
FORD MUSTANG MACH-E10,1%
FORD S-MAX10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA SPORTAGE10,1%
LANCIA YPSILON10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LEXUS NX10,1%
MASERATI GRECALE10,1%
MAZDA 32310,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA PREMACY10,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ GLC10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MG HS10,1%
MITSUBISHI PAJERO10,1%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,1%
NISSAN MICRA10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%
NISSAN X-TRAIL10,1%
OPEL INSIGNIA10,1%
OPEL MOKKA10,1%
OPEL MOVANO10,1%
PEUGEOT 20810,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV37845,9%
Mici (B)14017,0%
Compacte (C)12314,9%
Monovolume (MPV)809,7%
Medii (D)536,4%
Mari și de lux (E)182,2%
Mini (A)141,7%
Utilitare91,1%
Neclasificate40,5%
Sport40,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare50461,2%
Noi31938,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41550,4%
Benzină28835,0%
Hibrid809,7%
GPL313,8%
Electric91,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică56068,0%
Companie26332,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43753,1%
Berlină cu hayon16520,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13416,3%
Berlină799,6%
Cabriolet50,6%
Cupeu30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21426,0%
75-109 kW38646,9%
110-149 kW17721,5%
150-219 kW273,3%
220 kW și peste101,2%
Necompletat91,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10112,3%
1000-1399 cmc13616,5%
1400-1599 cmc28234,3%
1600-1999 cmc23828,9%
2000-2999 cmc516,2%
3000 cmc și peste60,7%
Necompletat91,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12118,4%
OPEL9514,4%
DACIA7411,2%
AUDI568,5%
FORD436,5%
SKODA385,8%
RENAULT304,6%
SUZUKI274,1%
BMW233,5%
MERCEDES-BENZ233,5%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI172,6%
MITSUBISHI142,1%
NISSAN132,0%
PEUGEOT132,0%
TOYOTA111,7%
DAIHATSU71,1%
MAZDA71,1%
VOLVO71,1%
LAND ROVER60,9%
SEAT60,9%
KIA50,8%
CHEVROLET30,5%
DAEWOO30,5%
FIAT30,5%
CITROEN20,3%
HONDA20,3%
LANCIA20,3%
SMART20,3%
DODGE10,2%
LADA10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
TATA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7280,0%
Export1820,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1820,0%
OPEL1820,0%
VOLKSWAGEN1516,7%
DAEWOO66,7%
FORD66,7%
RENAULT44,4%
BMW33,3%
PEUGEOT33,3%
TOYOTA33,3%
AUDI22,2%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET22,2%
FIAT22,2%
SEAT22,2%
SKODA22,2%
MAZDA11,1%
MERCEDES-BENZ11,1%
NISSAN11,1%
PORSCHE11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.