Înmatriculări în județul Galați, iunie 2024

Noi247+73,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare604+13,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.251+7,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri242

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 53 rulate, prima înmatriculare2012: 55 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 31 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 46 rulate, prima înmatriculare2020: 43 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 74 noi2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 172 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200000
200103
200203
200304
200407
2005017
2006020
2007025
2008027
2009034
2010034
2011053
2012055
2013044
2014036
2015029
2016031
2017022
2018035
2019046
2020043
2021017
202217
2023747
20241720

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15818,6%
DACIA13616,0%
RENAULT708,2%
BMW617,2%
AUDI465,4%
FORD374,3%
MERCEDES-BENZ354,1%
SKODA354,1%
NISSAN333,9%
TOYOTA323,8%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO313,6%
HYUNDAI273,2%
KIA202,4%
OPEL172,0%
MAZDA131,5%
MG121,4%
PEUGEOT121,4%
SEAT111,3%
SUZUKI111,3%
HONDA91,1%
SSANGYONG80,9%
CITROEN50,6%
FIAT50,6%
LAND ROVER50,6%
MITSUBISHI40,5%
CHEVROLET30,4%
LEXUS30,4%
TESLA30,4%
ALFA ROMEO20,2%
DODGE10,1%
DS10,1%
JEEP10,1%
MASERATI10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN596,9%
DACIA DUSTER394,6%
VOLKSWAGEN GOLF394,6%
VOLKSWAGEN PASSAT394,6%
DACIA SANDERO252,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN232,7%
RENAULT MEGANE222,6%
BMW SERIA 5182,1%
AUDI A4161,9%
BMW SERIA 3161,9%
Toate (200)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS151,8%
SKODA OCTAVIA151,8%
VOLVO XC60151,8%
HYUNDAI TUCSON141,6%
NISSAN QASHQAI131,5%
KIA SPORTAGE101,2%
TOYOTA RAV4101,2%
MG ZS91,1%
AUDI A680,9%
NISSAN X-TRAIL80,9%
RENAULT SCENIC80,9%
VOLKSWAGEN TOURAN80,9%
AUDI A370,8%
FORD MONDEO70,8%
OPEL ASTRA70,8%
VOLKSWAGEN POLO70,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,8%
BMW X660,7%
DACIA LODGY60,7%
FORD KUGA60,7%
NISSAN LEAF60,7%
RENAULT CLIO60,7%
RENAULT LAGUNA60,7%
RENAULT TALISMAN60,7%
TOYOTA YARIS CROSS60,7%
VOLVO V5060,7%
AUDI Q550,6%
BMW SERIA 150,6%
HONDA CIVIC50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,6%
RENAULT KADJAR50,6%
SKODA FABIA50,6%
SKODA KODIAQ50,6%
TOYOTA COROLLA50,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,6%
BMW X140,5%
BMW X340,5%
DACIA SPRING40,5%
FORD FIESTA40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
PEUGEOT 50840,5%
RENAULT ARKANA40,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
RENAULT ESPACE40,5%
SUZUKI VITARA40,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLKSWAGEN JETTA40,5%
VOLKSWAGEN T-CROSS40,5%
VOLVO XC4040,5%
AUDI A530,4%
BMW X430,4%
DACIA JOGGER30,4%
FIAT 50030,4%
HYUNDAI ELANTRA30,4%
HYUNDAI I3030,4%
HYUNDAI KONA30,4%
KIA XCEED30,4%
MAZDA CX-530,4%
MAZDA CX-6030,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA SUPERB30,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
SSANGYONG TIVOLI GRAND30,4%
TOYOTA AVENSIS30,4%
TOYOTA YARIS30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
AUDI Q720,2%
BMW X520,2%
CHEVROLET KALOS20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD PUMA20,2%
HONDA HR-V20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG MG420,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN MICRA20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL CORSA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT IBIZA20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA YETI20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI SX420,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA CAMRY20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO S6020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI KABRIOLET10,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q410,1%
AUDI RS710,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS510,1%
DODGE CHALLENGER R/T10,1%
DS DS710,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD KA10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA E10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI MATRIX10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV30636,0%
Compacte (C)16819,7%
Mici (B)12514,7%
Medii (D)12414,6%
Monovolume (MPV)627,3%
Mari și de lux (E)384,5%
Mini (A)161,9%
Sport50,6%
Utilitare40,5%
Neclasificate30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare60471,0%
Noi24729,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47155,3%
Benzină18521,7%
Hibrid12915,2%
GPL435,1%
Electric232,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică74287,2%
Companie10912,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break37043,5%
Berlină cu hayon17120,1%
Berlină16319,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13816,2%
Cupeu50,6%
Cabriolet40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19022,3%
75-109 kW33939,8%
110-149 kW24128,3%
150-219 kW435,1%
220 kW și peste161,9%
Necompletat222,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10712,6%
1000-1399 cmc789,2%
1400-1599 cmc25229,6%
1600-1999 cmc30535,8%
2000-2999 cmc829,6%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat232,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25920,7%
BMW13010,4%
DACIA1249,9%
AUDI1169,3%
OPEL1048,3%
RENAULT786,2%
FORD776,2%
SKODA776,2%
MERCEDES-BENZ715,7%
PEUGEOT292,3%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT201,6%
HYUNDAI171,4%
TOYOTA161,3%
CITROEN141,1%
FIAT141,1%
KIA121,0%
VOLVO121,0%
MAZDA90,7%
NISSAN90,7%
CHEVROLET80,6%
HONDA80,6%
MITSUBISHI70,6%
LAND ROVER60,5%
PORSCHE50,4%
LEXUS40,3%
SUZUKI40,3%
ALFA ROMEO30,2%
JEEP30,2%
SUBARU30,2%
DAEWOO20,2%
JAGUAR20,2%
MINI20,2%
ROVER20,2%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
MG10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20183,1%
Export3715,3%
Înmatriculat pentru export41,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4418,2%
OPEL3916,1%
DACIA3514,5%
FORD3112,8%
RENAULT187,4%
AUDI104,1%
FIAT93,7%
BMW83,3%
MERCEDES-BENZ83,3%
SKODA83,3%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT72,9%
ALFA ROMEO31,2%
CITROEN31,2%
DAEWOO31,2%
TOYOTA31,2%
KIA20,8%
SEAT20,8%
CHEVROLET10,4%
JEEP10,4%
LAND ROVER10,4%
MAZDA10,4%
NISSAN10,4%
PORSCHE10,4%
SAAB10,4%
SUZUKI10,4%
TESLA10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.