Înmatriculări în județul Buzău, iunie 2024

Noi192+90,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare355+7,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.113+2,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri124

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 29 rulate, prima înmatriculare2011: 26 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 21 rulate, prima înmatriculare2014: 16 rulate, prima înmatriculare2015: 13 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 54 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 137 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200003
200001
200101
200203
200303
200405
2005012
2006020
2007020
2008040
2009021
2010029
2011026
2012036
2013021
2014016
2015013
2016013
2017017
201809
2019018
2020010
202108
202218
2023541
20241371

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA9016,5%
VOLKSWAGEN8415,4%
BMW509,1%
RENAULT397,1%
TOYOTA397,1%
SKODA366,6%
FORD325,9%
AUDI244,4%
MERCEDES-BENZ244,4%
HYUNDAI203,7%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN162,9%
OPEL162,9%
SEAT112,0%
KIA91,6%
PEUGEOT71,3%
SSANGYONG71,3%
SUZUKI71,3%
VOLVO71,3%
MAZDA50,9%
JEEP40,7%
MG40,7%
LEXUS30,5%
HONDA20,4%
MITSUBISHI20,4%
TESLA20,4%
BAIC10,2%
CITROEN10,2%
CUPRA10,2%
DFSK10,2%
LAND ROVER10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER407,3%
DACIA LOGAN305,5%
VOLKSWAGEN PASSAT264,8%
BMW SERIA 3162,9%
DACIA SANDERO162,9%
SKODA OCTAVIA162,9%
VOLKSWAGEN GOLF162,9%
FORD FOCUS152,8%
RENAULT MEGANE152,8%
AUDI A4132,4%
Toate (152)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI132,4%
TOYOTA C-HR112,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,8%
BMW SERIA 591,7%
BMW X181,5%
OPEL ASTRA71,3%
TOYOTA COROLLA71,3%
TOYOTA YARIS CROSS71,3%
KIA SPORTAGE61,1%
SKODA KAMIQ61,1%
TOYOTA AYGO X61,1%
VOLKSWAGEN CC61,1%
MERCEDES-BENZ GLC50,9%
SKODA FABIA50,9%
VOLKSWAGEN POLO50,9%
BMW X340,7%
BMW X540,7%
FORD KUGA40,7%
FORD MONDEO40,7%
HYUNDAI BAYON40,7%
HYUNDAI I2040,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,7%
RENAULT CAPTUR40,7%
RENAULT TRAFIC40,7%
SKODA KODIAQ40,7%
SSANGYONG TIVOLI GRAND40,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,7%
AUDI A330,6%
AUDI A630,6%
BMW SERIA 130,6%
BMW SERIA 730,6%
DACIA JOGGER30,6%
FORD FIESTA30,6%
HYUNDAI TUCSON30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,6%
MG ZS30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
RENAULT ARKANA30,6%
RENAULT CLIO30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
SEAT IBIZA30,6%
SEAT LEON30,6%
SUZUKI SWIFT30,6%
TOYOTA RAV430,6%
TOYOTA YARIS30,6%
VOLKSWAGEN TOURAN30,6%
AUDI Q520,4%
FORD C-MAX20,4%
HYUNDAI ELANTRA20,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI IX3520,4%
HYUNDAI KONA20,4%
JEEP COMPASS20,4%
JEEP WRANGLER20,4%
LEXUS RX20,4%
MAZDA CX-3020,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ GLA20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
OPEL CORSA20,4%
OPEL VIVARO20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SEAT ATECA20,4%
SKODA RAPID20,4%
SKODA SUPERB20,4%
SSANGYONG KORANDO20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TESLA MODEL 320,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,4%
VOLKSWAGEN TAIGO20,4%
VOLVO XC6020,4%
AUDI A110,2%
AUDI Q310,2%
AUDI TT10,2%
BAIC X3510,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X610,2%
BMW XM10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DFSK SERES 310,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI I1010,2%
KIA OPTIMA10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA RIO10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LEXUS UX10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MG HS10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL COMBO10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
RENAULT MASTER10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI SX410,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA HIGHLANDER10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21138,6%
Compacte (C)10218,6%
Mici (B)8315,2%
Medii (D)8114,8%
Monovolume (MPV)427,7%
Mari și de lux (E)183,3%
Mini (A)40,7%
Neclasificate30,5%
Sport20,4%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare35564,9%
Noi19235,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină26648,6%
Benzină16229,6%
Hibrid7914,4%
GPL346,2%
Electric61,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică43178,8%
Companie11621,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23442,8%
Berlină cu hayon12322,5%
Berlină10519,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8014,6%
Cabriolet30,5%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14927,2%
75-109 kW23843,5%
110-149 kW12422,7%
150-219 kW234,2%
220 kW și peste71,3%
Necompletat61,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc7714,1%
1000-1399 cmc7012,8%
1400-1599 cmc15428,2%
1600-1999 cmc19535,6%
2000-2999 cmc417,5%
3000 cmc și peste40,7%
Necompletat61,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24021,6%
BMW13612,2%
DACIA1059,4%
SKODA1009,0%
OPEL887,9%
FORD867,7%
AUDI766,8%
RENAULT554,9%
MERCEDES-BENZ393,5%
TOYOTA201,8%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI191,7%
SEAT181,6%
PEUGEOT161,4%
FIAT131,2%
SUZUKI131,2%
NISSAN111,0%
CHEVROLET90,8%
MAZDA90,8%
LAND ROVER70,6%
MITSUBISHI70,6%
CITROEN50,4%
HONDA50,4%
KIA50,4%
VOLVO50,4%
ALFA ROMEO40,4%
DAEWOO40,4%
PORSCHE30,3%
DAIHATSU20,2%
MINI20,2%
ROVER20,2%
SMART20,2%
DODGE10,1%
GWM10,1%
INFINITI10,1%
JEEP10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11088,7%
Export1411,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2419,4%
DACIA1612,9%
FORD1512,1%
VOLKSWAGEN1411,3%
DAEWOO97,3%
RENAULT86,5%
SKODA64,8%
AUDI54,0%
BMW54,0%
FIAT54,0%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI43,2%
SEAT32,4%
MERCEDES-BENZ21,6%
PEUGEOT21,6%
SMART21,6%
ALFA ROMEO10,8%
CHEVROLET10,8%
CITROEN10,8%
DAIHATSU10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.