Înmatriculări în județul Alba, iunie 2024

Noi119+70,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare544-1,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări836-3,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri87

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 32 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 45 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 17 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 43 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 76 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200004
200107
200206
2003010
2004019
2005023
2006032
2007035
2008045
2009033
2010032
2011043
2012029
2013038
2014029
2015019
2016017
2017037
2018016
2019027
2020015
2021010
202207
2023434
2024760

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12619,0%
DACIA8412,7%
AUDI7010,6%
BMW527,8%
RENAULT446,6%
SKODA395,9%
MERCEDES-BENZ324,8%
OPEL304,5%
FORD284,2%
HYUNDAI233,5%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI192,9%
VOLVO142,1%
TOYOTA132,0%
KIA121,8%
NISSAN121,8%
PEUGEOT101,5%
CITROEN81,2%
MITSUBISHI71,1%
SEAT60,9%
FIAT50,8%
JEEP50,8%
MAZDA50,8%
HONDA30,5%
MG30,5%
ALFA ROMEO20,3%
MINI20,3%
CHEVROLET10,2%
CHRYSLER10,2%
CUPRA10,2%
DS10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
MASERATI10,2%
PORSCHE10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4385,7%
DACIA DUSTER324,8%
VOLKSWAGEN GOLF324,8%
DACIA LOGAN263,9%
VOLKSWAGEN PASSAT243,6%
SKODA OCTAVIA192,9%
DACIA SANDERO182,7%
VOLKSWAGEN POLO182,7%
BMW SERIA 3142,1%
OPEL ASTRA132,0%
Toate (186)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN132,0%
OPEL CORSA111,7%
AUDI A691,4%
BMW SERIA 591,4%
FORD FOCUS91,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,4%
AUDI A381,2%
BMW SERIA 171,1%
BMW X171,1%
BMW X371,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,1%
RENAULT CAPTUR71,1%
RENAULT MEGANE71,1%
SUZUKI GRAND VITARA71,1%
TOYOTA COROLLA71,1%
VOLKSWAGEN TOURAN71,1%
HYUNDAI I3060,9%
HYUNDAI TUCSON60,9%
NISSAN QASHQAI60,9%
RENAULT AUSTRAL60,9%
SKODA FABIA60,9%
SKODA SUPERB60,9%
VOLKSWAGEN SHARAN60,9%
AUDI Q550,8%
FORD FIESTA50,8%
RENAULT KANGOO50,8%
SUZUKI JIMNY50,8%
VOLKSWAGEN CADDY50,8%
DACIA SPRING40,6%
MERCEDES-BENZ GLC40,6%
PEUGEOT 50840,6%
RENAULT ARKANA40,6%
RENAULT KADJAR40,6%
SUZUKI SX440,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
VOLVO XC9040,6%
AUDI A530,5%
AUDI Q330,5%
DACIA JOGGER30,5%
FORD FUSION30,5%
FORD KUGA30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MERCEDES-BENZ CLA30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
RENAULT CLIO30,5%
VOLVO XC6030,5%
AUDI Q820,3%
FIAT FREEMONT20,3%
FORD MONDEO20,3%
HYUNDAI BAYON20,3%
HYUNDAI ELANTRA20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
JEEP COMPASS20,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
KIA CEED20,3%
KIA XCEED20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MG ZS20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT 30820,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA RAPID20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLVO S9020,3%
VOLVO V9020,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X210,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
BMW Z410,2%
CHEVROLET TRAX10,2%
CHRYSLER VOYAGER10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN DS310,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
CUPRA LEON10,2%
DACIA LODGY10,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT 500X10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SOUL10,2%
KIA STONIC10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LEXUS NX10,2%
MASERATI LEVANTE10,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MG HS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20931,5%
Compacte (C)13921,0%
Mici (B)10616,0%
Medii (D)10115,2%
Monovolume (MPV)659,8%
Mari și de lux (E)274,1%
Mini (A)91,4%
Sport50,8%
Neclasificate10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54482,1%
Noi11917,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38758,4%
Benzină18027,1%
Hibrid6810,3%
GPL233,5%
Electric50,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică57586,7%
Companie8813,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32148,4%
Berlină cu hayon14421,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10015,1%
Berlină8913,4%
Cabriolet50,8%
Cupeu40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16224,4%
75-109 kW29043,7%
110-149 kW16625,0%
150-219 kW335,0%
220 kW și peste71,1%
Necompletat50,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc538,0%
1000-1399 cmc10816,3%
1400-1599 cmc15423,2%
1600-1999 cmc28843,4%
2000-2999 cmc538,0%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat50,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18422,0%
AUDI10012,0%
BMW718,5%
DACIA698,3%
FORD556,6%
OPEL556,6%
MERCEDES-BENZ455,4%
SKODA404,8%
RENAULT293,5%
PEUGEOT232,8%
Toate (31)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI232,8%
HYUNDAI212,5%
NISSAN192,3%
LAND ROVER131,6%
SEAT111,3%
TOYOTA111,3%
CITROEN91,1%
FIAT91,1%
MITSUBISHI81,0%
VOLVO81,0%
KIA70,8%
CHEVROLET40,5%
MAZDA40,5%
DAIHATSU30,4%
HONDA30,4%
PORSCHE30,4%
ALFA ROMEO20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
SMART20,2%
LEXUS10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7282,8%
Export1517,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL2023,0%
DACIA1112,6%
VOLKSWAGEN1011,5%
FORD910,3%
BMW78,0%
FIAT44,6%
RENAULT44,6%
SKODA44,6%
AUDI33,4%
MERCEDES-BENZ33,4%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI22,3%
TOYOTA22,3%
CHEVROLET11,1%
CITROEN11,1%
DAEWOO11,1%
HONDA11,1%
JEEP11,1%
SEAT11,1%
TESLA11,1%
VOLVO11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.