Înmatriculări în județul Olt, iunie 2024

Noi168+130,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare389+4,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări925-0,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri77

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 67 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 83 noidec 24: 550 rulate, prima înmatriculareian 25: 103 noiian 25: 442 rulate, prima înmatricularefeb 25: 61 noifeb 25: 621 rulate, prima înmatricularemar 25: 52 noimar 25: 610 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 noiapr 25: 567 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 535 rulate, prima înmatriculareiun 25: 63 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 98 noiiul 25: 616 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 480 rulate, prima înmatricularesep 25: 73 noisep 25: 612 rulate, prima înmatriculareoct 25: 62 noioct 25: 664 rulate, prima înmatricularenov 25: 86 noinov 25: 539 rulate, prima înmatricularedec 25: 119 noidec 25: 503 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 484 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 452 rulate, prima înmatricularemai 26: 71 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 65 noiiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 55 noiaug 26: 440 rulate, prima înmatricularesep 26: 74 noisep 26: 501 rulate, prima înmatriculareoct 26: 85 noioct 26: 489 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2467431
dec 2483550
ian 25103442
feb 2561621
mar 2552610
apr 2540567
mai 2553535
iun 2563519
iul 2598616
aug 2586480
sep 2573612
oct 2562664
nov 2586539
dec 25119503
ian 2636455
feb 2640484
mar 2645477
apr 2645452
mai 2671414
iun 2665466
iul 2653490
aug 2655440
sep 2674501
oct 2685489

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 23 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 41 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 126 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200002
200102
2002010
200304
200404
2005020
2006023
2007024
2008019
2009018
2010036
2011023
2012029
2013026
2014013
2015021
2016016
2017019
2018023
2019029
2020119
202103
202201
2023413
20241260

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA13123,5%
VOLKSWAGEN7012,6%
BMW6511,7%
RENAULT397,0%
SKODA335,9%
OPEL325,7%
AUDI285,0%
PEUGEOT193,4%
FORD173,1%
NISSAN152,7%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI142,5%
KIA142,5%
MERCEDES-BENZ132,3%
TOYOTA112,0%
SSANGYONG81,4%
SEAT61,1%
VOLVO61,1%
MG50,9%
SUZUKI50,9%
CITROEN40,7%
FIAT40,7%
MAZDA40,7%
LAND ROVER20,4%
MITSUBISHI20,4%
PORSCHE20,4%
TESLA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
DS10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN549,7%
DACIA DUSTER437,7%
DACIA SANDERO274,8%
BMW SERIA 3244,3%
VOLKSWAGEN PASSAT234,1%
SKODA OCTAVIA203,6%
VOLKSWAGEN GOLF193,4%
OPEL ASTRA162,9%
RENAULT MEGANE142,5%
BMW SERIA 5132,3%
Toate (149)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4112,0%
BMW X3101,8%
KIA SPORTAGE101,8%
NISSAN QASHQAI101,8%
RENAULT CLIO61,1%
AUDI A350,9%
BMW SERIA 150,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,9%
OPEL CORSA50,9%
PEUGEOT 200850,9%
SEAT LEON50,9%
SKODA FABIA50,9%
VOLKSWAGEN CC50,9%
VOLVO XC6050,9%
AUDI Q540,7%
FORD FOCUS40,7%
HYUNDAI I1040,7%
RENAULT KADJAR40,7%
RENAULT TALISMAN40,7%
SSANGYONG TIVOLI GRAND40,7%
SUZUKI VITARA40,7%
VOLKSWAGEN POLO40,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN40,7%
AUDI A630,5%
AUDI A730,5%
BMW X530,5%
DACIA SPRING30,5%
FORD MONDEO30,5%
HYUNDAI I3030,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
MAZDA 330,5%
MG ZS30,5%
OPEL ZAFIRA30,5%
PEUGEOT 30830,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SKODA KAROQ30,5%
SKODA SUPERB30,5%
SSANGYONG KORANDO30,5%
VOLKSWAGEN ARTEON30,5%
VOLKSWAGEN TOURAN30,5%
AUDI A520,4%
BMW SERIA 720,4%
DACIA LODGY20,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD FIESTA20,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD KUGA20,4%
HYUNDAI I2020,4%
KIA STONIC20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MG HS20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
PEUGEOT 500820,4%
PEUGEOT 50820,4%
PORSCHE CAYENNE20,4%
RENAULT ARKANA20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN T-ROC20,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
BMW I410,2%
BMW M410,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X110,2%
BMW X210,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
CITROEN C210,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT DOBLO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD PUMA10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA XCEED10,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN LEAF10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 100710,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 40710,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUBARU LEGACY10,2%
SUZUKI WAGON R10,2%
TESLA MODEL X10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN SHARAN10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17832,0%
Mici (B)11220,1%
Compacte (C)10719,2%
Medii (D)9116,3%
Monovolume (MPV)305,4%
Mari și de lux (E)264,7%
Mini (A)112,0%
Sport20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare38969,8%
Noi16830,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28751,5%
Benzină14626,2%
GPL6010,8%
Hibrid5710,2%
Electric71,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică51291,9%
Companie458,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20737,2%
Berlină13925,0%
Berlină cu hayon11620,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8715,6%
Cupeu50,9%
Cabriolet30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16830,2%
75-109 kW20637,0%
110-149 kW14425,9%
150-219 kW223,9%
220 kW și peste101,8%
Necompletat71,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc9116,3%
1000-1399 cmc6511,7%
1400-1599 cmc16930,3%
1600-1999 cmc18933,9%
2000-2999 cmc346,1%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat71,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18419,9%
BMW12113,1%
OPEL11412,3%
DACIA839,0%
AUDI667,1%
SKODA596,4%
FORD535,7%
RENAULT515,5%
MERCEDES-BENZ444,8%
SEAT181,9%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT151,6%
TOYOTA111,2%
MAZDA101,1%
CHEVROLET80,9%
CITROEN80,9%
HYUNDAI80,9%
LAND ROVER80,9%
NISSAN80,9%
DAEWOO70,8%
FIAT70,8%
ALFA ROMEO50,5%
HONDA40,4%
MINI40,4%
MITSUBISHI40,4%
SMART40,4%
KIA30,3%
PORSCHE30,3%
VOLVO30,3%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
SUZUKI20,2%
CARNEHL10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
IVECO10,1%
JEEP10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6280,5%
Export1519,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1519,5%
OPEL1114,3%
VOLKSWAGEN1114,3%
FORD67,8%
BMW45,2%
DAEWOO45,2%
HYUNDAI45,2%
MERCEDES-BENZ45,2%
PEUGEOT45,2%
RENAULT45,2%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA33,9%
AUDI22,6%
ARO11,3%
CHEVROLET11,3%
FIAT11,3%
SEAT11,3%
SMART11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.