Înmatriculări în județul Sălaj, iunie 2024

Noi33+26,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare454+9,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări501+10,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri58

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 33 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 40 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 9 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 8 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 25 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200003
200103
2002011
200305
2004011
2005019
2006022
2007029
2008033
2009036
2010036
2011040
2012036
2013030
2014024
2015022
2016023
2017018
201809
2019017
202009
202103
202203
202385
2024250

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11223,0%
AUDI6312,9%
BMW5411,1%
MERCEDES-BENZ316,4%
DACIA285,7%
FORD255,1%
SKODA224,5%
RENAULT204,1%
VOLVO193,9%
TOYOTA163,3%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL112,3%
NISSAN91,8%
CITROEN81,6%
PEUGEOT81,6%
SUZUKI71,4%
MAZDA61,2%
KIA51,0%
MITSUBISHI51,0%
FIAT40,8%
LAND ROVER40,8%
SMART40,8%
HYUNDAI30,6%
JEEP30,6%
MG30,6%
SEAT30,6%
HONDA20,4%
JAGUAR20,4%
MINI20,4%
PORSCHE20,4%
TESLA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
DODGE10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF265,4%
AUDI A4255,2%
VOLKSWAGEN PASSAT234,7%
BMW X3163,3%
BMW SERIA 3142,9%
DACIA DUSTER132,7%
AUDI A6112,3%
DACIA LOGAN112,3%
SKODA OCTAVIA112,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN112,3%
Toate (161)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A3102,1%
FORD FOCUS102,1%
VOLKSWAGEN POLO102,1%
BMW SERIA 591,9%
VOLKSWAGEN SHARAN81,6%
VOLVO XC6081,6%
FORD KUGA71,4%
NISSAN QASHQAI71,4%
SKODA FABIA71,4%
VOLKSWAGEN TOURAN71,4%
AUDI Q361,2%
RENAULT MEGANE61,2%
VOLKSWAGEN CADDY61,2%
VOLKSWAGEN CC61,2%
MERCEDES-BENZ GLC51,0%
TOYOTA RAV451,0%
VOLVO V4051,0%
BMW SERIA 140,8%
FORD FIESTA40,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,8%
RENAULT CAPTUR40,8%
AUDI A530,6%
BMW X130,6%
BMW X530,6%
KIA SPORTAGE30,6%
MAZDA 330,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,6%
MERCEDES-BENZ GLE30,6%
MITSUBISHI ASX30,6%
OPEL ASTRA30,6%
PEUGEOT 30830,6%
RENAULT SCENIC30,6%
SMART FORTWO30,6%
SUZUKI GRAND VITARA30,6%
TOYOTA COROLLA30,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
AUDI A720,4%
AUDI Q520,4%
AUDI Q720,4%
BMW SERIA 420,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
CITROEN DS520,4%
DACIA SANDERO20,4%
DACIA SPRING20,4%
FIAT 50020,4%
FORD TRANSIT CUSTOM20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,4%
MERCEDES-BENZ GLK20,4%
MERCEDES-BENZ SLK20,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,4%
MG ZS20,4%
MINI COOPER20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 50820,4%
SEAT ALTEA20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,4%
VOLVO V5020,4%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
AUDI A110,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN C510,2%
DODGE CALIBER10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI H-110,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JAGUAR I-PACE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA CARNIVAL10,2%
KIA NIRO10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ EQE10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL S10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA VERSO10,2%
TOYOTA YARIS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15932,6%
Compacte (C)10120,7%
Medii (D)8617,7%
Monovolume (MPV)5110,5%
Mici (B)428,6%
Mari și de lux (E)275,5%
Mini (A)102,1%
Utilitare51,0%
Sport40,8%
Neclasificate20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45493,2%
Noi336,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36474,7%
Benzină8016,4%
Hibrid306,2%
GPL71,4%
Electric61,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică44992,2%
Companie387,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25051,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8216,8%
Berlină cu hayon7415,2%
Berlină7214,8%
Cupeu61,2%
Cabriolet30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8016,4%
75-109 kW21043,1%
110-149 kW16032,9%
150-219 kW255,1%
220 kW și peste61,2%
Necompletat61,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc193,9%
1000-1399 cmc398,0%
1400-1599 cmc10020,5%
1600-1999 cmc26754,8%
2000-2999 cmc5411,1%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat61,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16132,1%
BMW6112,2%
AUDI5310,6%
FORD387,6%
MERCEDES-BENZ295,8%
OPEL244,8%
RENAULT234,6%
DACIA163,2%
SKODA163,2%
SEAT112,2%
Toate (28)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI91,8%
VOLVO81,6%
CITROEN71,4%
PEUGEOT71,4%
LAND ROVER61,2%
NISSAN61,2%
HYUNDAI40,8%
MITSUBISHI40,8%
SMART40,8%
TOYOTA40,8%
MAZDA30,6%
ALFA ROMEO10,2%
FIAT10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
KIA10,2%
LEXUS10,2%
TESLA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4679,3%
Export1220,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1525,9%
OPEL712,1%
MERCEDES-BENZ610,3%
DACIA58,6%
FORD58,6%
AUDI46,9%
RENAULT46,9%
SKODA46,9%
BMW23,4%
ALFA ROMEO11,7%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT11,7%
LAMBORGHINI11,7%
NISSAN11,7%
PEUGEOT11,7%
SEAT11,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.