Înmatriculări în județul Bacău, iunie 2024

Noi364+163,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare754+6,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.330-3,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri108

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 58 rulate, prima înmatriculare2010: 55 rulate, prima înmatriculare2011: 74 rulate, prima înmatriculare2012: 73 rulate, prima înmatriculare2013: 54 rulate, prima înmatriculare2014: 43 rulate, prima înmatriculare2015: 47 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 34 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 35 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 16 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 120 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 227 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200003
200103
200207
2003010
2004015
2005021
2006031
2007036
2008056
2009058
2010055
2011074
2012073
2013054
2014043
2015047
2016036
2017034
2018026
2019035
2020018
202118
2022164
20231203
20242270

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA18716,7%
VOLKSWAGEN15113,5%
RENAULT958,5%
AUDI766,8%
BMW746,6%
HYUNDAI625,5%
SKODA585,2%
FORD514,6%
OPEL514,6%
TOYOTA454,0%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN373,3%
MERCEDES-BENZ353,1%
VOLVO343,0%
KIA191,7%
MG191,7%
PEUGEOT181,6%
SEAT181,6%
SUZUKI171,5%
MITSUBISHI100,9%
MAZDA90,8%
CITROEN80,7%
JEEP80,7%
CHEVROLET60,5%
FIAT50,4%
SSANGYONG50,4%
ALFA ROMEO30,3%
LAND ROVER30,3%
PORSCHE30,3%
HONDA20,2%
LANCIA20,2%
MINI20,2%
TESLA20,2%
DAIHATSU10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN898,0%
DACIA DUSTER504,5%
DACIA SANDERO393,5%
VOLKSWAGEN GOLF333,0%
VOLKSWAGEN PASSAT333,0%
RENAULT MEGANE302,7%
NISSAN QASHQAI292,6%
AUDI A4282,5%
SKODA OCTAVIA232,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN222,0%
Toate (224)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3191,7%
VOLVO XC60181,6%
HYUNDAI TUCSON161,4%
OPEL ASTRA161,4%
RENAULT CLIO151,3%
SKODA FABIA151,3%
BMW SERIA 5141,3%
TOYOTA YARIS CROSS141,3%
AUDI Q5131,2%
KIA SPORTAGE131,2%
OPEL CORSA131,2%
VOLKSWAGEN POLO131,2%
FORD KUGA121,1%
HYUNDAI I20121,1%
AUDI A6111,0%
FORD FOCUS111,0%
HYUNDAI I30111,0%
TOYOTA RAV4111,0%
BMW X3100,9%
MG HS100,9%
AUDI Q390,8%
BMW X190,8%
HYUNDAI IX3590,8%
RENAULT CAPTUR90,8%
RENAULT SCENIC90,8%
BMW SERIA 180,7%
MG ZS80,7%
SEAT IBIZA80,7%
VOLKSWAGEN TOURAN80,7%
AUDI A370,6%
MITSUBISHI ASX70,6%
SKODA KAMIQ70,6%
SUZUKI VITARA70,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,6%
DACIA JOGGER60,5%
FORD FIESTA60,5%
FORD PUMA60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,5%
RENAULT AUSTRAL60,5%
RENAULT KOLEOS60,5%
SEAT LEON60,5%
SKODA SUPERB60,5%
TOYOTA C-HR60,5%
VOLKSWAGEN T-ROC60,5%
VOLVO XC4060,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
RENAULT ARKANA50,4%
RENAULT KADJAR50,4%
TOYOTA YARIS50,4%
VOLKSWAGEN CADDY50,4%
VOLVO V6050,4%
FORD MONDEO40,4%
KIA CEED40,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
OPEL INSIGNIA40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
RENAULT TRAFIC40,4%
TOYOTA AYGO40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,4%
BMW X430,3%
BMW X530,3%
CHEVROLET CAPTIVA30,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
FORD C-MAX30,3%
HYUNDAI I1030,3%
HYUNDAI KONA30,3%
JEEP RENEGADE30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL MOKKA30,3%
OPEL ZAFIRA TOURER30,3%
PEUGEOT 50830,3%
SKODA KAROQ30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SUZUKI GRAND VITARA30,3%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X620,2%
CHEVROLET ORLANDO20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA SPRING20,2%
FORD B-MAX20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
JEEP COMPASS20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 400720,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI SX420,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A510,1%
AUDI A710,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S510,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X REIHE10,1%
BMW Z410,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT SEICENTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV44239,5%
Mici (B)22319,9%
Compacte (C)18516,5%
Medii (D)12411,1%
Monovolume (MPV)807,2%
Mari și de lux (E)353,1%
Mini (A)151,3%
Sport80,7%
Utilitare40,4%
Neclasificate20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare75467,4%
Noi36432,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină59653,3%
Benzină35131,4%
Hibrid11810,6%
GPL413,7%
Electric121,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică95585,4%
Companie16314,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43939,3%
Berlină cu hayon25022,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20918,7%
Berlină20318,2%
Cabriolet100,9%
Cupeu70,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW31227,9%
75-109 kW48543,4%
110-149 kW25422,7%
150-219 kW454,0%
220 kW și peste100,9%
Necompletat121,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc17215,4%
1000-1399 cmc15914,2%
1400-1599 cmc30927,6%
1600-1999 cmc37133,2%
2000-2999 cmc948,4%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat121,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26720,1%
OPEL1188,9%
BMW1148,6%
AUDI1057,9%
DACIA1017,6%
FORD987,4%
RENAULT866,5%
MERCEDES-BENZ775,8%
SKODA695,2%
TOYOTA463,5%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT312,3%
HYUNDAI282,1%
FIAT251,9%
NISSAN201,5%
SUZUKI181,4%
SEAT161,2%
VOLVO161,2%
LAND ROVER131,0%
KIA120,9%
MITSUBISHI110,8%
ALFA ROMEO90,7%
CHEVROLET90,7%
MAZDA70,5%
CITROEN60,5%
PORSCHE50,4%
SMART40,3%
MINI30,2%
CHRYSLER20,2%
HONDA20,2%
SUBARU20,2%
BENTLEY10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8881,5%
Export2018,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2220,4%
VOLKSWAGEN1715,7%
OPEL1513,9%
FORD1110,2%
BMW65,6%
PEUGEOT65,6%
SKODA65,6%
RENAULT54,6%
MERCEDES-BENZ43,7%
ALFA ROMEO21,9%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO21,9%
FIAT21,9%
AUDI10,9%
CHEVROLET10,9%
CITROEN10,9%
JEEP10,9%
KIA10,9%
LAND ROVER10,9%
MAZDA10,9%
MCC10,9%
MITSUBISHI10,9%
TOYOTA10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.