Înmatriculări în județul Suceava, iunie 2024

Noi192+48,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare988+7,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.410-3,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri288

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 8 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 19 rulate, prima înmatriculare2004: 45 rulate, prima înmatriculare2005: 37 rulate, prima înmatriculare2006: 58 rulate, prima înmatriculare2007: 59 rulate, prima înmatriculare2008: 83 rulate, prima înmatriculare2009: 59 rulate, prima înmatriculare2010: 75 rulate, prima înmatriculare2011: 78 rulate, prima înmatriculare2012: 72 rulate, prima înmatriculare2013: 66 rulate, prima înmatriculare2014: 56 rulate, prima înmatriculare2015: 45 rulate, prima înmatriculare2016: 47 rulate, prima înmatriculare2017: 28 rulate, prima înmatriculare2018: 34 rulate, prima înmatriculare2019: 37 rulate, prima înmatriculare2020: 30 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 45 noi2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 146 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200008
200007
200109
2002014
2003019
2004045
2005037
2006058
2007059
2008083
2009059
2010075
2011078
2012072
2013066
2014056
2015045
2016047
2017028
2018034
2019037
2020030
202107
202215
2023457
20241463

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28524,2%
DACIA12610,7%
AUDI12410,5%
BMW907,6%
SKODA584,9%
MERCEDES-BENZ544,6%
VOLVO534,5%
FORD524,4%
RENAULT474,0%
NISSAN463,9%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA322,7%
OPEL292,5%
SEAT282,4%
HYUNDAI231,9%
PEUGEOT231,9%
SUZUKI161,4%
KIA141,2%
MAZDA131,1%
MITSUBISHI100,8%
MG80,7%
CITROEN70,6%
FIAT70,6%
LAND ROVER60,5%
CHEVROLET50,4%
PORSCHE40,3%
SSANGYONG30,3%
CUPRA20,2%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
MINI20,2%
TESLA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
DS10,1%
JAGUAR LAND ROVER10,1%
LANDWIND10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER796,7%
VOLKSWAGEN PASSAT635,3%
VOLKSWAGEN GOLF615,2%
AUDI A4524,4%
VOLKSWAGEN TOURAN322,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN292,5%
SKODA OCTAVIA282,4%
BMW SERIA 3242,0%
NISSAN QASHQAI242,0%
VOLVO XC60232,0%
Toate (231)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN221,9%
AUDI A6211,8%
AUDI Q5211,8%
BMW SERIA 5211,8%
VOLKSWAGEN POLO211,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG191,6%
DACIA SANDERO171,4%
AUDI A3141,2%
BMW X3141,2%
OPEL ASTRA141,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS141,2%
FORD KUGA121,0%
VOLKSWAGEN CADDY110,9%
FORD FIESTA100,8%
FORD FOCUS100,8%
NISSAN X-TRAIL100,8%
SKODA FABIA100,8%
TOYOTA RAV4100,8%
VOLKSWAGEN SHARAN100,8%
VOLVO XC90100,8%
KIA SPORTAGE90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,8%
MERCEDES-BENZ GLC90,8%
RENAULT CLIO90,8%
RENAULT SCENIC80,7%
SEAT IBIZA80,7%
BMW SERIA 170,6%
BMW X170,6%
DACIA SPRING70,6%
HYUNDAI TUCSON70,6%
NISSAN QASHQAI+270,6%
SEAT LEON70,6%
SUZUKI GRAND VITARA70,6%
VOLVO V5070,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,5%
PEUGEOT 30860,5%
RENAULT MEGANE60,5%
SKODA SUPERB60,5%
TOYOTA YARIS60,5%
FORD MONDEO50,4%
MAZDA CX-550,4%
MG ZS50,4%
MITSUBISHI ASX50,4%
RENAULT CAPTUR50,4%
RENAULT ESPACE50,4%
SEAT ALTEA50,4%
SKODA KAROQ50,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS50,4%
AUDI A540,3%
AUDI Q340,3%
BMW X440,3%
MERCEDES-BENZ VIANO40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
RENAULT KADJAR40,3%
SUZUKI VITARA40,3%
VOLVO V4040,3%
BMW X630,3%
BMW X730,3%
CHEVROLET CAPTIVA30,3%
FORD GALAXY30,3%
HYUNDAI BAYON30,3%
HYUNDAI ELANTRA30,3%
HYUNDAI I3030,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL MERIVA30,3%
PEUGEOT 300830,3%
PEUGEOT 50830,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SKODA YETI30,3%
SUZUKI SX430,3%
TOYOTA AYGO X30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLVO V6030,3%
AUDI A720,2%
AUDI Q720,2%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW X520,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C520,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
FIAT FREEMONT20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD S-MAX20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI I2020,2%
KIA NIRO20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MG HS20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL CORSA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 500820,2%
PEUGEOT 80720,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ARONA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO S6020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CHEVROLET TRAX10,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT PUNTO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV45038,1%
Compacte (C)20517,4%
Medii (D)17915,2%
Monovolume (MPV)13711,6%
Mici (B)12210,3%
Mari și de lux (E)584,9%
Mini (A)151,3%
Sport50,4%
Utilitare50,4%
Neclasificate40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare98883,7%
Noi19216,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină86273,1%
Benzină20417,3%
Hibrid867,3%
GPL161,4%
Electric110,9%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.03988,1%
Companie14111,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break62953,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20617,5%
Berlină cu hayon19716,7%
Berlină13811,7%
Cabriolet80,7%
Cupeu20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19916,9%
75-109 kW56447,8%
110-149 kW32227,3%
150-219 kW645,4%
220 kW și peste201,7%
Necompletat110,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc645,4%
1000-1399 cmc1058,9%
1400-1599 cmc28824,4%
1600-1999 cmc57448,6%
2000-2999 cmc13711,6%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat110,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN40228,5%
AUDI17012,1%
BMW1238,7%
MERCEDES-BENZ1017,2%
FORD896,3%
DACIA694,9%
SKODA664,7%
OPEL634,5%
RENAULT513,6%
TOYOTA322,3%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT292,1%
VOLVO292,1%
SEAT282,0%
NISSAN231,6%
HYUNDAI191,3%
SUZUKI181,3%
CITROEN141,0%
FIAT100,7%
MINI100,7%
CHEVROLET80,6%
LAND ROVER80,6%
MAZDA70,5%
MITSUBISHI70,5%
KIA50,4%
PORSCHE40,3%
HONDA30,2%
ALFA ROMEO20,1%
DAEWOO20,1%
JAGUAR20,1%
JEEP20,1%
ROVER20,1%
SAAB20,1%
ANSSEMS10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
INFINITI10,1%
MCC10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare23681,9%
Export5117,7%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9131,6%
DACIA3913,5%
FORD289,7%
OPEL269,0%
MERCEDES-BENZ175,9%
AUDI165,6%
FIAT124,2%
BMW93,1%
RENAULT93,1%
SKODA82,8%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT41,4%
SEAT41,4%
CHEVROLET31,0%
CITROEN31,0%
NISSAN31,0%
VOLVO31,0%
ALFA ROMEO20,7%
DAEWOO20,7%
HYUNDAI20,7%
ARO10,3%
JEEP10,3%
KIA10,3%
MAZDA10,3%
MITSUBISHI10,3%
SMART10,3%
TOYOTA10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.