Înmatriculări în județul Argeș, iunie 2024

Noi660+63,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare938+8,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.936+2,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri165

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 49 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 74 rulate, prima înmatriculare2012: 99 rulate, prima înmatriculare2013: 73 rulate, prima înmatriculare2014: 64 rulate, prima înmatriculare2015: 60 rulate, prima înmatriculare2016: 66 rulate, prima înmatriculare2017: 50 rulate, prima înmatriculare2018: 59 rulate, prima înmatriculare2019: 61 rulate, prima înmatriculare2020: 41 rulate, prima înmatriculare2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 104 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 554 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200000
200106
200207
200306
2004012
2005020
2006030
2007029
2008046
2009049
2010051
2011074
2012099
2013073
2014064
2015060
2016066
2017050
2018059
2019061
2020041
2021012
2022210
20231046
20245540

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA52332,7%
RENAULT23414,6%
VOLKSWAGEN1398,7%
BMW1288,0%
AUDI714,4%
OPEL714,4%
MERCEDES-BENZ613,8%
SKODA483,0%
FORD412,6%
HYUNDAI412,6%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA352,2%
NISSAN311,9%
SEAT251,6%
SUZUKI221,4%
PEUGEOT191,2%
KIA140,9%
VOLVO130,8%
FIAT100,6%
MAZDA100,6%
CITROEN80,5%
PORSCHE80,5%
MG60,4%
MITSUBISHI60,4%
TESLA60,4%
CUPRA40,3%
SSANGYONG40,3%
MINI30,2%
DS20,1%
JAGUAR20,1%
JEEP20,1%
LAND ROVER20,1%
LEXUS20,1%
SMART20,1%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
HONDA10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN21113,2%
DACIA DUSTER16010,0%
DACIA SANDERO1328,3%
RENAULT MEGANE996,2%
OPEL CORSA462,9%
BMW SERIA 5412,6%
VOLKSWAGEN GOLF412,6%
BMW SERIA 3332,1%
SKODA OCTAVIA281,8%
AUDI A4271,7%
Toate (215)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT261,6%
RENAULT CLIO241,5%
RENAULT CAPTUR231,4%
NISSAN QASHQAI201,3%
FORD FOCUS181,1%
HYUNDAI TUCSON181,1%
RENAULT AUSTRAL181,1%
BMW X3171,1%
RENAULT KADJAR161,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN150,9%
AUDI A3140,9%
AUDI A5120,8%
OPEL ASTRA120,8%
DACIA SPRING100,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,6%
RENAULT LAGUNA100,6%
RENAULT SCENIC100,6%
SEAT LEON100,6%
TOYOTA YARIS CROSS100,6%
RENAULT ARKANA90,6%
RENAULT TALISMAN90,6%
SUZUKI VITARA90,6%
BMW SERIA 780,5%
FORD KUGA80,5%
SKODA FABIA80,5%
VOLKSWAGEN CC80,5%
AUDI A670,4%
DACIA JOGGER70,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,4%
RENAULT KOLEOS70,4%
VOLKSWAGEN POLO70,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS70,4%
HYUNDAI I2060,4%
MERCEDES-BENZ GLE60,4%
TOYOTA C-HR60,4%
VOLKSWAGEN TOURAN60,4%
AUDI Q550,3%
BMW SERIA 150,3%
BMW X150,3%
FIAT PUNTO50,3%
FORD FIESTA50,3%
MERCEDES-BENZ CLA50,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,3%
MERCEDES-BENZ GLC50,3%
MERCEDES-BENZ VITO50,3%
MG HS50,3%
NISSAN JUKE50,3%
PEUGEOT 300850,3%
SEAT ARONA50,3%
SKODA SUPERB50,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,3%
BMW SERIA 440,3%
BMW X540,3%
BMW X640,3%
CUPRA FORMENTOR40,3%
KIA SPORTAGE40,3%
MERCEDES-BENZ GLA40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
PORSCHE CAYENNE40,3%
SEAT IBIZA40,3%
SUZUKI GRAND VITARA40,3%
SUZUKI SX440,3%
TOYOTA RAV440,3%
TOYOTA YARIS40,3%
VOLKSWAGEN T-ROC40,3%
VOLKSWAGEN TAIGO40,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,3%
BMW X430,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
FORD PUMA30,2%
HYUNDAI I1030,2%
HYUNDAI IX3530,2%
HYUNDAI KONA30,2%
KIA STONIC30,2%
KIA XCEED30,2%
MAZDA 330,2%
MERCEDES-BENZ GLK30,2%
NISSAN QASHQAI+230,2%
PEUGEOT 20730,2%
PEUGEOT 30830,2%
PEUGEOT 50830,2%
PORSCHE MACAN30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
RENAULT KANGOO30,2%
RENAULT TRAFIC30,2%
TESLA MODEL 330,2%
TOYOTA COROLLA30,2%
TOYOTA COROLLA VERSO30,2%
VOLKSWAGEN SHARAN30,2%
AUDI A820,1%
AUDI Q320,1%
CITROEN C320,1%
DACIA LODGY20,1%
FORD MONDEO20,1%
HYUNDAI ELANTRA20,1%
KIA CEED20,1%
KIA RIO20,1%
LEXUS IS20,1%
MAZDA CX-520,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,1%
MERCEDES-BENZ GLS20,1%
MINI COOPER20,1%
NISSAN X-TRAIL20,1%
OPEL ANTARA20,1%
OPEL GRANDLAND20,1%
OPEL MOKKA20,1%
OPEL VIVARO20,1%
OPEL ZAFIRA20,1%
PEUGEOT 200820,1%
PEUGEOT 40720,1%
SEAT ALHAMBRA20,1%
SEAT ALTEA20,1%
SEAT ATECA20,1%
SKODA KAMIQ20,1%
SKODA KAROQ20,1%
SMART FORFOUR20,1%
SSANGYONG KORANDO20,1%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,1%
SUZUKI JIMNY20,1%
SUZUKI SWIFT20,1%
TESLA MODEL S20,1%
VOLKSWAGEN CADDY20,1%
VOLKSWAGEN EOS20,1%
VOLVO S6020,1%
VOLVO V4020,1%
VOLVO V6020,1%
VOLVO XC6020,1%
VOLVO XC9020,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q810,1%
BMW I310,1%
BMW M510,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHRYSLER SEBRING10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C510,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV52132,6%
Mici (B)47229,5%
Compacte (C)27016,9%
Medii (D)1589,9%
Monovolume (MPV)774,8%
Mari și de lux (E)744,6%
Mini (A)181,1%
Sport50,3%
Utilitare20,1%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare93858,7%
Noi66041,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină72645,4%
Benzină41526,0%
GPL24315,2%
Hibrid19212,0%
Electric211,3%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.26078,8%
Companie33821,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break65240,8%
Berlină cu hayon40625,4%
Berlină35122,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16810,5%
Cupeu120,8%
Cabriolet90,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW57335,9%
75-109 kW58236,4%
110-149 kW34321,5%
150-219 kW593,7%
220 kW și peste211,3%
Necompletat201,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc38424,0%
1000-1399 cmc23614,8%
1400-1599 cmc47029,4%
1600-1999 cmc38223,9%
2000-2999 cmc1016,3%
3000 cmc și peste40,3%
Necompletat211,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA39120,2%
VOLKSWAGEN31516,3%
BMW21511,1%
RENAULT1749,0%
OPEL1266,5%
SKODA1236,4%
AUDI1065,5%
FORD904,6%
MERCEDES-BENZ874,5%
PEUGEOT392,0%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA331,7%
NISSAN241,2%
SEAT180,9%
HYUNDAI170,9%
LAND ROVER160,8%
CHEVROLET150,8%
CITROEN150,8%
FIAT140,7%
SUZUKI140,7%
KIA130,7%
MAZDA130,7%
HONDA90,5%
VOLVO90,5%
DAEWOO80,4%
ALFA ROMEO70,4%
MINI70,4%
PORSCHE70,4%
SMART60,3%
SUBARU60,3%
MITSUBISHI50,3%
DODGE20,1%
JEEP20,1%
LANCIA20,1%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
LADA10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8450,9%
Export8048,5%
Înmatriculat pentru export10,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3923,6%
PEUGEOT3320,0%
OPEL1911,5%
BMW116,7%
FORD116,7%
AUDI95,5%
RENAULT95,5%
VOLKSWAGEN74,2%
DAEWOO63,6%
MERCEDES-BENZ53,0%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA53,0%
KIA21,2%
LAND ROVER21,2%
VOLVO21,2%
CHEVROLET10,6%
CITROEN10,6%
MAZDA10,6%
SEAT10,6%
SSANGYONG10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.