Înmatriculări în județul Iași, iunie 2024

Noi509+102,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare756-15,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.706-0,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri152

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2000: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 66 rulate, prima înmatriculare2012: 53 rulate, prima înmatriculare2013: 45 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 46 rulate, prima înmatriculare2018: 50 rulate, prima înmatriculare2019: 49 rulate, prima înmatriculare2020: 36 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 6 noi2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 134 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 369 noi2024: 9 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200003
200002
200101
200207
200306
2004012
2005026
2006021
2007034
2008042
2009045
2010049
2011066
2012053
2013045
2014045
2015039
2016034
2017046
2018050
2019049
2020036
2021020
202268
20231348
20243699

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18514,6%
DACIA13110,4%
TOYOTA1068,4%
RENAULT927,3%
BMW887,0%
HYUNDAI755,9%
AUDI665,2%
FORD594,7%
SKODA554,3%
VOLVO534,2%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ423,3%
MAZDA362,8%
NISSAN322,5%
SSANGYONG312,5%
OPEL292,3%
KIA282,2%
SEAT262,1%
PEUGEOT171,3%
SUZUKI171,3%
CITROEN141,1%
LEXUS120,9%
HONDA90,7%
MITSUBISHI90,7%
LAND ROVER80,6%
MG80,6%
CUPRA70,6%
FIAT50,4%
PORSCHE40,3%
TESLA40,3%
CHEVROLET30,2%
JEEP30,2%
SMART30,2%
MINI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DAEWOO10,1%
JAGUAR10,1%
LOTUS10,1%
LYNK&CO10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN403,2%
DACIA SANDERO393,1%
VOLKSWAGEN GOLF332,6%
DACIA DUSTER312,5%
VOLKSWAGEN PASSAT312,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN282,2%
HYUNDAI TUCSON272,1%
AUDI A4252,0%
NISSAN QASHQAI252,0%
SKODA OCTAVIA252,0%
Toate (245)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA COROLLA241,9%
TOYOTA RAV4241,9%
RENAULT CLIO211,7%
RENAULT MEGANE211,7%
FORD FOCUS201,6%
BMW SERIA 3171,3%
BMW SERIA 5171,3%
BMW X3171,3%
TOYOTA C-HR171,3%
VOLVO XC60171,3%
BMW X1161,3%
VOLKSWAGEN TOURAN161,3%
AUDI A6151,2%
KIA SPORTAGE151,2%
TOYOTA YARIS CROSS151,2%
OPEL ASTRA141,1%
FORD KUGA121,0%
VOLKSWAGEN TAIGO121,0%
MAZDA CX-5110,9%
SEAT LEON110,9%
SKODA FABIA110,9%
SSANGYONG TIVOLI GRAND110,9%
VOLKSWAGEN POLO110,9%
VOLVO XC90110,9%
AUDI A3100,8%
DACIA SPRING100,8%
RENAULT CAPTUR100,8%
RENAULT TRAFIC100,8%
SSANGYONG KORANDO100,8%
VOLKSWAGEN T-CROSS100,8%
MAZDA 390,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER90,7%
DACIA JOGGER80,6%
FORD PUMA80,6%
HYUNDAI I3080,6%
MERCEDES-BENZ GLC80,6%
SKODA SUPERB80,6%
SSANGYONG TIVOLI80,6%
TOYOTA AURIS80,6%
BMW X570,6%
CUPRA FORMENTOR70,6%
HYUNDAI I2070,6%
HYUNDAI KONA70,6%
AUDI Q560,5%
FORD FIESTA60,5%
FORD MONDEO60,5%
HYUNDAI ELANTRA60,5%
LEXUS UX60,5%
MAZDA 260,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,5%
RENAULT KADJAR60,5%
SEAT IBIZA60,5%
SUZUKI SX460,5%
SUZUKI VITARA60,5%
VOLVO XC4060,5%
AUDI Q350,4%
HYUNDAI BAYON50,4%
HYUNDAI IONIQ50,4%
MAZDA 650,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
MG ZS50,4%
OPEL ZAFIRA50,4%
PEUGEOT 300850,4%
PEUGEOT 30850,4%
RENAULT SCENIC50,4%
TOYOTA YARIS50,4%
VOLKSWAGEN CADDY50,4%
BMW SERIA 140,3%
HYUNDAI I1040,3%
KIA XCEED40,3%
LEXUS RX40,3%
MAZDA CX-3040,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,3%
MITSUBISHI SPACE STAR40,3%
PEUGEOT 50840,3%
RENAULT ARKANA40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
TESLA MODEL 340,3%
TOYOTA AYGO X40,3%
VOLKSWAGEN T-ROC40,3%
VOLVO V5040,3%
CITROEN C330,2%
CITROEN C4 CACTUS30,2%
DACIA LODGY30,2%
FORD GALAXY30,2%
HYUNDAI IX3530,2%
KIA CEED30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,2%
OPEL CORSA30,2%
SEAT ARONA30,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,2%
VOLKSWAGEN ID 430,2%
VOLKSWAGEN SHARAN30,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,2%
VOLVO V4030,2%
AUDI A520,2%
BMW SERIA 720,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
FIAT SCUDO20,2%
FORD S-MAX20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HONDA HR-V20,2%
JEEP AVENGER20,2%
KIA PICANTO20,2%
KIA STONIC20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
LEXUS NX20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT CORDOBA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SMART FORFOUR20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
TOYOTA PROACE20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLVO S4020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO V9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV53742,5%
Compacte (C)24119,1%
Mici (B)17513,8%
Medii (D)1249,8%
Monovolume (MPV)987,7%
Mari și de lux (E)463,6%
Mini (A)292,3%
Sport70,6%
Neclasificate50,4%
Utilitare30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare75659,8%
Noi50940,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină52641,6%
Benzină35828,3%
Hibrid29523,3%
GPL493,9%
Electric372,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică98978,2%
Companie27621,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break52941,8%
Berlină cu hayon30424,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)24819,6%
Berlină17013,4%
Cupeu90,7%
Cabriolet50,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW30624,2%
75-109 kW44234,9%
110-149 kW39831,5%
150-219 kW604,7%
220 kW și peste231,8%
Necompletat362,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc15412,2%
1000-1399 cmc13510,7%
1400-1599 cmc35828,3%
1600-1999 cmc46336,6%
2000-2999 cmc1149,0%
3000 cmc și peste40,3%
Necompletat372,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN38522,6%
BMW18210,7%
DACIA1408,2%
AUDI1186,9%
FORD1026,0%
SKODA1005,9%
OPEL905,3%
RENAULT885,2%
MERCEDES-BENZ834,9%
TOYOTA533,1%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI442,6%
SEAT432,5%
PEUGEOT382,2%
MAZDA291,7%
SUZUKI231,3%
VOLVO231,3%
CITROEN191,1%
FIAT171,0%
NISSAN160,9%
HONDA140,8%
KIA140,8%
LAND ROVER140,8%
CHEVROLET130,8%
SMART80,5%
JEEP70,4%
LEXUS70,4%
MITSUBISHI70,4%
MINI50,3%
ALFA ROMEO40,2%
PORSCHE40,2%
SUBARU40,2%
DAIHATSU30,2%
JAGUAR30,2%
CUPRA20,1%
DAEWOO20,1%
LANCIA10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10971,7%
Export4328,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2818,4%
DACIA2415,8%
OPEL2013,2%
FORD117,2%
DAEWOO106,6%
RENAULT85,3%
SKODA74,6%
AUDI63,9%
MERCEDES-BENZ63,9%
BMW53,3%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT42,6%
HYUNDAI42,6%
PEUGEOT42,6%
SEAT32,0%
MAZDA21,3%
VOLVO21,3%
ALFA ROMEO10,7%
CHEVROLET10,7%
HONDA10,7%
LEXUS10,7%
NISSAN10,7%
SUBARU10,7%
TESLA10,7%
TOYOTA10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.