Înmatriculări în județul Constanța, iunie 2024

Noi686+91,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare561-0,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.151+0,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri234

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 18 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 38 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 32 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 41 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 53 rulate, prima înmatriculare2020: 36 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 36 noi2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 243 noi2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 404 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200002
200103
200202
200303
2004014
200508
2006024
2007025
2008018
2009032
2010038
2011041
2012032
2013025
2014028
2015029
2016026
2017030
2018041
2019153
2020036
2021216
20223617
202324313
20244041

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16012,8%
DACIA15312,3%
BMW766,1%
RENAULT745,9%
OPEL715,7%
SSANGYONG705,6%
AUDI665,3%
HYUNDAI665,3%
SKODA655,2%
TOYOTA645,1%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD564,5%
MERCEDES-BENZ544,3%
MAZDA423,4%
PEUGEOT282,2%
SUZUKI221,8%
NISSAN201,6%
VOLVO201,6%
MG191,5%
MITSUBISHI161,3%
SEAT141,1%
KIA131,0%
LAND ROVER131,0%
CITROEN90,7%
FIAT70,6%
JAGUAR70,6%
LEXUS60,5%
HONDA50,4%
JEEP50,4%
TESLA50,4%
DS40,3%
ALFA ROMEO30,2%
MINI30,2%
PORSCHE30,2%
CHEVROLET20,2%
CUPRA20,2%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
LINCOLN10,1%
LYNK&CO10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN756,0%
DACIA SANDERO453,6%
VOLKSWAGEN GOLF403,2%
VOLKSWAGEN PASSAT332,7%
SKODA OCTAVIA292,3%
SSANGYONG TIVOLI292,3%
SSANGYONG TIVOLI GRAND272,2%
DACIA DUSTER221,8%
HYUNDAI TUCSON221,8%
OPEL CORSA191,5%
Toate (247)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4181,4%
OPEL CROSSLAND171,4%
RENAULT CLIO171,4%
TOYOTA YARIS CROSS171,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN171,4%
FORD FOCUS161,3%
RENAULT MEGANE161,3%
TOYOTA RAV4161,3%
BMW SERIA 3151,2%
BMW SERIA 5151,2%
VOLKSWAGEN TAIGO151,2%
OPEL ASTRA141,1%
FORD PUMA131,0%
HYUNDAI I20131,0%
AUDI A6121,0%
TOYOTA COROLLA121,0%
VOLKSWAGEN TOURAN121,0%
KIA SPORTAGE110,9%
MAZDA CX-30110,9%
FORD KUGA100,8%
MAZDA 3100,8%
NISSAN QASHQAI100,8%
SUZUKI SX4100,8%
BMW SERIA 790,7%
MG HS90,7%
RENAULT CAPTUR90,7%
SKODA SUPERB90,7%
VOLVO XC6090,7%
AUDI A380,6%
AUDI Q380,6%
BMW X380,6%
MAZDA CX-580,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,6%
MERCEDES-BENZ GLC80,6%
SKODA FABIA80,6%
SSANGYONG KORANDO80,6%
AUDI Q570,6%
BMW SERIA 170,6%
HYUNDAI ELANTRA70,6%
HYUNDAI I3070,6%
MAZDA CX-6070,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,6%
OPEL MOKKA70,6%
PEUGEOT 50870,6%
RENAULT ARKANA70,6%
RENAULT AUSTRAL70,6%
SKODA KODIAQ70,6%
HYUNDAI KONA60,5%
MITSUBISHI ASX60,5%
SSANGYONG TORRES60,5%
SUZUKI VITARA60,5%
TOYOTA C-HR60,5%
VOLKSWAGEN T-CROSS60,5%
BMW SERIA 450,4%
MG MG450,4%
OPEL INSIGNIA50,4%
OPEL ZAFIRA50,4%
PEUGEOT 300850,4%
AUDI A840,3%
BMW X540,3%
DACIA SPRING40,3%
DS DS740,3%
FIAT 50040,3%
HYUNDAI I1040,3%
JEEP COMPASS40,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,3%
MERCEDES-BENZ CLA40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
MG ZS40,3%
NISSAN X-TRAIL40,3%
PEUGEOT 20840,3%
RENAULT TALISMAN40,3%
SEAT LEON40,3%
SKODA KAROQ40,3%
SKODA SCALA40,3%
TOYOTA YARIS40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
VOLKSWAGEN POLO40,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,3%
BMW X130,2%
BMW X430,2%
DACIA DOKKER30,2%
DACIA JOGGER30,2%
FORD FIESTA30,2%
FORD MONDEO30,2%
FORD TRANSIT30,2%
HONDA HR-V30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT30,2%
LEXUS RX30,2%
MAZDA 230,2%
MERCEDES-BENZ GLE30,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
MITSUBISHI SPACE STAR30,2%
PEUGEOT 200830,2%
PEUGEOT 30830,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
RENAULT MASTER30,2%
SEAT IBIZA30,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
TESLA MODEL 330,2%
TOYOTA CAMRY30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
VOLKSWAGEN SHARAN30,2%
VOLVO XC9030,2%
AUDI A520,2%
AUDI A720,2%
AUDI Q220,2%
BMW I320,2%
BMW SERIA 220,2%
CITROEN C420,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD TOURNEO COURIER20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
JAGUAR E-PACE20,2%
JAGUAR XF20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
MAZDA MX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MINI COOPER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL MOVANO20,2%
PEUGEOT 30720,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT SCENIC20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT ARONA20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA AYGO X20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV52041,7%
Compacte (C)22518,0%
Mici (B)21817,5%
Medii (D)12710,2%
Monovolume (MPV)675,4%
Mari și de lux (E)554,4%
Mini (A)181,4%
Utilitare80,6%
Sport50,4%
Neclasificate40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi68655,0%
Rulate, prima înmatriculare56145,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41433,2%
Benzină39531,7%
Hibrid32426,0%
GPL866,9%
Electric272,2%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică96077,0%
Companie28723,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break49539,7%
Berlină cu hayon29723,8%
Berlină24519,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19515,6%
Cabriolet100,8%
Cupeu50,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW31024,9%
75-109 kW38330,7%
110-149 kW43034,5%
150-219 kW715,7%
220 kW și peste272,2%
Necompletat262,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc20316,3%
1000-1399 cmc17013,6%
1400-1599 cmc34027,3%
1600-1999 cmc37430,0%
2000-2999 cmc12510,0%
3000 cmc și peste80,6%
Necompletat272,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN44220,5%
AUDI1928,9%
BMW1888,7%
SKODA1848,6%
DACIA1577,3%
MERCEDES-BENZ1446,7%
FORD1225,7%
OPEL1175,4%
RENAULT974,5%
HYUNDAI612,8%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT612,8%
SEAT602,8%
TOYOTA422,0%
VOLVO301,4%
FIAT221,0%
MAZDA211,0%
LAND ROVER200,9%
KIA190,9%
CITROEN180,8%
NISSAN180,8%
CHEVROLET140,7%
DAEWOO140,7%
HONDA130,6%
MITSUBISHI130,6%
SUZUKI130,6%
SMART120,6%
MINI100,5%
PORSCHE100,5%
JEEP50,2%
ALFA ROMEO40,2%
CUPRA40,2%
JAGUAR40,2%
LEXUS40,2%
SSANGYONG40,2%
BENTLEY30,1%
CADILLAC10,0%
CHRYSLER10,0%
DAIHATSU10,0%
DS10,0%
INFINITI10,0%
PONTIAC10,0%
ROVER10,0%
SUBARU10,0%
TESLA10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20386,8%
Export3113,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3515,0%
OPEL3414,5%
FORD2410,3%
VOLKSWAGEN208,5%
DAEWOO198,1%
SKODA156,4%
AUDI135,6%
RENAULT125,1%
FIAT93,8%
MERCEDES-BENZ93,8%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT83,4%
BMW73,0%
CITROEN62,6%
HYUNDAI62,6%
SEAT52,1%
MITSUBISHI41,7%
CHEVROLET20,9%
TOYOTA20,9%
ROVER10,4%
SMART10,4%
SSANGYONG10,4%
SUZUKI10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.