Înmatriculări în județul Vrancea, iunie 2024

Noi138+102,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare393+3,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări676-11,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri59

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 16 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 23 rulate, prima înmatriculare2011: 27 rulate, prima înmatriculare2012: 40 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 30 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 108 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200000
200104
200204
200308
2004015
2005010
2006016
2007026
2008022
2009021
2010023
2011027
2012040
2013032
2014027
2015018
2016021
2017024
2018013
2019021
202005
202105
202206
2023303
20241080

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7413,9%
DACIA5310,0%
BMW458,5%
RENAULT438,1%
FORD417,7%
AUDI377,0%
MERCEDES-BENZ315,8%
SKODA305,6%
OPEL254,7%
HYUNDAI244,5%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA214,0%
NISSAN203,8%
VOLVO132,4%
SSANGYONG101,9%
PEUGEOT91,7%
MG81,5%
CITROEN61,1%
SEAT61,1%
KIA50,9%
MAZDA50,9%
MINI50,9%
SUZUKI50,9%
FIAT30,6%
ALFA ROMEO20,4%
LAMBORGHINI20,4%
LAND ROVER20,4%
MITSUBISHI20,4%
CHEVROLET10,2%
DAEWOO10,2%
JAGUAR10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN264,9%
RENAULT MEGANE244,5%
VOLKSWAGEN PASSAT203,8%
BMW SERIA 3173,2%
DACIA DUSTER173,2%
FORD FOCUS173,2%
VOLKSWAGEN GOLF142,6%
AUDI A4132,4%
NISSAN QASHQAI132,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,4%
Toate (161)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA101,9%
AUDI A681,5%
OPEL ASTRA81,5%
SSANGYONG TIVOLI GRAND81,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,3%
RENAULT KADJAR71,3%
BMW SERIA 561,1%
DACIA SANDERO61,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,1%
SKODA SUPERB61,1%
VOLKSWAGEN TOURAN61,1%
VOLVO XC6061,1%
AUDI A550,9%
FORD FIESTA50,9%
FORD MONDEO50,9%
HYUNDAI I3050,9%
OPEL INSIGNIA50,9%
SKODA FABIA50,9%
TOYOTA RAV450,9%
TOYOTA YARIS CROSS50,9%
BMW SERIA 140,8%
BMW X140,8%
BMW X540,8%
FORD C-MAX40,8%
HYUNDAI KONA40,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
MG HS40,8%
RENAULT CLIO40,8%
SKODA KAMIQ40,8%
TOYOTA COROLLA40,8%
VOLKSWAGEN CADDY40,8%
VOLKSWAGEN CC40,8%
VOLVO V4040,8%
AUDI Q330,6%
AUDI Q530,6%
BMW X330,6%
DACIA JOGGER30,6%
FORD KUGA30,6%
KIA SPORTAGE30,6%
MAZDA 330,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,6%
MINI COOPER30,6%
NISSAN QASHQAI+230,6%
OPEL MOKKA30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
SEAT IBIZA30,6%
SUZUKI SX430,6%
TOYOTA AYGO X30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
AUDI A320,4%
BMW X220,4%
BMW X620,4%
CITROEN C420,4%
FORD PUMA20,4%
FORD S-MAX20,4%
HYUNDAI BAYON20,4%
HYUNDAI ELANTRA20,4%
HYUNDAI I1020,4%
HYUNDAI I2020,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ VIANO20,4%
MG EHS20,4%
MG ZS20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL CORSA20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 30820,4%
PEUGEOT 500820,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA KAROQ20,4%
TOYOTA HIGHLANDER20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
VOLKSWAGEN ARTEON20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN POLO20,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,4%
ALFA ROMEO 15610,2%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q710,2%
AUDI S310,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN SAXO10,2%
DACIA SPRING10,2%
DAEWOO KALOS10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR S-TYPE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA XCEED10,2%
LAMBORGHINI HURACAN10,2%
LAMBORGHINI URUS10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ARONA10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17733,3%
Compacte (C)11922,4%
Medii (D)8616,2%
Mici (B)7113,4%
Monovolume (MPV)448,3%
Mari și de lux (E)234,3%
Mini (A)61,1%
Sport30,6%
Utilitare20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare39374,0%
Noi13826,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30256,9%
Benzină14326,9%
Hibrid6011,3%
GPL224,1%
Electric40,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică43782,3%
Companie9417,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23343,9%
Berlină cu hayon10720,2%
Berlină9618,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8616,2%
Cupeu71,3%
Cabriolet20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11020,7%
75-109 kW23544,3%
110-149 kW15028,2%
150-219 kW264,9%
220 kW și peste61,1%
Necompletat40,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc5410,2%
1000-1399 cmc529,8%
1400-1599 cmc18134,1%
1600-1999 cmc19136,0%
2000-2999 cmc458,5%
3000 cmc și peste40,8%
Necompletat40,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13620,1%
FORD629,2%
AUDI598,7%
BMW578,4%
OPEL578,4%
DACIA558,1%
RENAULT385,6%
MERCEDES-BENZ375,5%
SKODA334,9%
PEUGEOT223,3%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI182,7%
TOYOTA142,1%
NISSAN111,6%
VOLVO101,5%
DAEWOO60,9%
FIAT60,9%
SMART60,9%
LAND ROVER50,7%
MITSUBISHI50,7%
SEAT50,7%
CITROEN40,6%
MAZDA40,6%
SUZUKI40,6%
ALFA ROMEO30,4%
CHEVROLET30,4%
SSANGYONG30,4%
HONDA20,3%
JAGUAR20,3%
KIA20,3%
AB10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
MINI10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5491,5%
Export46,8%
Înmatriculat pentru export11,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1220,3%
DACIA1016,9%
OPEL711,9%
SKODA610,2%
DAEWOO46,8%
FORD46,8%
AUDI35,1%
FIAT35,1%
TOYOTA35,1%
PEUGEOT23,4%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT23,4%
BMW11,7%
JEEP11,7%
ROVER11,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.