Înmatriculări în județul Dâmbovița, iunie 2024

Noi256+137,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare544-1,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.075-8,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri122

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 55 rulate, prima înmatriculare2012: 48 rulate, prima înmatriculare2013: 43 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 33 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 41 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 215 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200001
200103
200205
200304
200407
2005017
2006019
2007023
2008024
2009039
2010049
2011055
2012048
2013043
2014038
2015033
2016023
2017022
2018030
2019031
2020017
202104
202202
2023412
20242150

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA14317,9%
VOLKSWAGEN13316,6%
BMW749,2%
RENAULT739,1%
SKODA587,2%
AUDI526,5%
MERCEDES-BENZ313,9%
FORD303,8%
HYUNDAI293,6%
SEAT273,4%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL253,1%
TOYOTA243,0%
NISSAN182,2%
PEUGEOT131,6%
KIA121,5%
MG91,1%
SUZUKI91,1%
CITROEN81,0%
VOLVO70,9%
MAZDA40,5%
JAGUAR30,4%
LAND ROVER30,4%
FIAT20,2%
JEEP20,2%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ASTON MARTIN10,1%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
DS10,1%
HONDA10,1%
MITSUBISHI10,1%
ROVER10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN799,9%
VOLKSWAGEN GOLF486,0%
DACIA SANDERO344,2%
VOLKSWAGEN PASSAT324,0%
DACIA DUSTER263,2%
RENAULT MEGANE253,1%
AUDI A4243,0%
BMW SERIA 3243,0%
SKODA OCTAVIA243,0%
BMW SERIA 5182,2%
Toate (170)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT CLIO131,6%
SKODA FABIA131,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,6%
NISSAN QASHQAI121,5%
FORD FOCUS101,2%
OPEL ASTRA101,2%
SEAT IBIZA101,2%
SEAT LEON101,2%
OPEL CORSA91,1%
VOLKSWAGEN TOURAN91,1%
AUDI A681,0%
HYUNDAI I3081,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,0%
VOLKSWAGEN POLO81,0%
KIA SPORTAGE70,9%
RENAULT SCENIC70,9%
VOLKSWAGEN CC70,9%
BMW SERIA 160,8%
FORD PUMA60,8%
RENAULT AUSTRAL60,8%
SKODA KAMIQ60,8%
SKODA SCALA60,8%
AUDI A350,6%
AUDI A550,6%
BMW X150,6%
BMW X350,6%
FORD FIESTA50,6%
HYUNDAI BAYON50,6%
MG ZS50,6%
RENAULT ARKANA50,6%
RENAULT LAGUNA50,6%
SUZUKI VITARA50,6%
BMW X440,5%
HYUNDAI I2040,5%
HYUNDAI TUCSON40,5%
MERCEDES-BENZ CLA40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,5%
PEUGEOT 300840,5%
TOYOTA C-HR40,5%
TOYOTA YARIS40,5%
BMW SERIA 430,4%
BMW SERIA 730,4%
DACIA JOGGER30,4%
FORD KUGA30,4%
HYUNDAI ELANTRA30,4%
HYUNDAI I1030,4%
KIA CEED30,4%
MAZDA CX-3030,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MG HS30,4%
PEUGEOT 30830,4%
RENAULT KADJAR30,4%
SKODA RAPID30,4%
SKODA SUPERB30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLVO V4030,4%
AUDI A820,2%
AUDI Q320,2%
AUDI Q520,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
FIAT 50020,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JAGUAR XF20,2%
JEEP COMPASS20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA AYGO X20,2%
TOYOTA CAMRY20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ASTON MARTIN DB1210,1%
AUDI A710,1%
AUDI RS510,1%
AUDI S710,1%
AUDI SQ510,1%
BMW X210,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
CUPRA LEON10,1%
DACIA LODGY10,1%
DS DS710,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,1%
HONDA CIVIC10,1%
JAGUAR I-PACE10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA XCEED10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
MAZDA 510,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MG MG410,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
NISSAN PATROL10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%
PEUGEOT 200810,1%
PEUGEOT 20610,1%
PEUGEOT 20710,1%
PEUGEOT 20810,1%
RENAULT ESPACE10,1%
RENAULT KOLEOS10,1%
RENAULT TWINGO10,1%
ROVER STREETWISE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20125,1%
Mici (B)19324,1%
Compacte (C)18222,8%
Medii (D)11314,1%
Monovolume (MPV)496,1%
Mari și de lux (E)435,4%
Mini (A)101,2%
Sport50,6%
Utilitare30,4%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare54468,0%
Noi25632,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38948,6%
Benzină25832,2%
Hibrid9111,4%
GPL587,2%
Electric40,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică73391,6%
Companie678,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28936,1%
Berlină19924,9%
Berlină cu hayon18423,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11614,5%
Cabriolet60,8%
Cupeu60,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW25131,4%
75-109 kW31839,8%
110-149 kW18923,6%
150-219 kW283,5%
220 kW și peste101,2%
Necompletat40,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc15619,5%
1000-1399 cmc12115,1%
1400-1599 cmc19023,8%
1600-1999 cmc26733,4%
2000-2999 cmc607,5%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat40,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21019,5%
BMW11811,0%
DACIA11510,7%
OPEL11010,2%
AUDI847,8%
FORD777,2%
SKODA686,3%
RENAULT635,9%
MERCEDES-BENZ474,4%
SEAT232,1%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI181,7%
PEUGEOT171,6%
TOYOTA171,6%
FIAT141,3%
VOLVO121,1%
LAND ROVER111,0%
CITROEN100,9%
NISSAN90,8%
MAZDA80,7%
CHEVROLET60,6%
KIA60,6%
ALFA ROMEO40,4%
DAEWOO40,4%
JEEP40,4%
MINI40,4%
SUZUKI40,4%
HONDA30,3%
PORSCHE20,2%
ROVER20,2%
INFINITI10,1%
IVECO10,1%
LADA10,1%
MITSUBISHI10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8670,5%
Export3629,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1512,3%
DACIA1411,5%
BMW129,8%
FORD129,8%
VOLKSWAGEN129,8%
SKODA119,0%
MERCEDES-BENZ108,2%
RENAULT97,4%
DAEWOO86,6%
AUDI75,7%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET32,5%
PEUGEOT21,6%
DAIHATSU10,8%
LAND ROVER10,8%
MAZDA10,8%
MINI10,8%
SAAB10,8%
SEAT10,8%
SUZUKI10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.