Înmatriculări în județul Satu Mare, iunie 2024

Noi118+21,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare509+1,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări564-16,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri107

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 28 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 32 rulate, prima înmatriculare2016: 17 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 31 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 85 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200006
200002
200107
200206
2003011
200408
2005018
2006022
2007040
2008032
2009037
2010042
2011041
2012041
2013028
2014024
2015032
2016017
2017018
2018016
2019020
2020020
2021010
202229
2023311
2024851

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12019,1%
AUDI6810,8%
DACIA558,8%
BMW457,2%
FORD396,2%
MERCEDES-BENZ355,6%
SKODA345,4%
RENAULT304,8%
SSANGYONG264,1%
NISSAN213,3%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL213,3%
TOYOTA213,3%
VOLVO152,4%
PEUGEOT132,1%
HYUNDAI101,6%
MAZDA91,4%
SEAT91,4%
CITROEN81,3%
CHEVROLET50,8%
KIA50,8%
SUZUKI50,8%
FIAT40,6%
LAND ROVER40,6%
MITSUBISHI30,5%
TESLA30,5%
DODGE20,3%
JEEP20,3%
LEXUS20,3%
MINI20,3%
SUBARU20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CHRYSLER10,2%
CUPRA10,2%
DAEWOO10,2%
DAIHATSU10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
MASERATI10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF355,6%
VOLKSWAGEN PASSAT304,8%
AUDI A4243,8%
DACIA DUSTER243,8%
SKODA OCTAVIA193,0%
FORD FOCUS162,6%
NISSAN QASHQAI142,2%
AUDI Q5132,1%
BMW SERIA 3132,1%
DACIA LOGAN132,1%
Toate (184)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO132,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,9%
BMW SERIA 5111,8%
AUDI A6101,6%
DACIA SANDERO101,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,6%
SSANGYONG TIVOLI GRAND101,6%
VOLVO XC60101,6%
RENAULT MEGANE91,4%
VOLKSWAGEN TOURAN91,4%
AUDI A371,1%
BMW X571,1%
SKODA FABIA71,1%
OPEL ASTRA61,0%
SSANGYONG TIVOLI61,0%
TOYOTA C-HR61,0%
FORD KUGA50,8%
FORD PUMA50,8%
HYUNDAI TUCSON50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,8%
SSANGYONG KORANDO50,8%
TOYOTA RAV450,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,8%
AUDI Q340,6%
BMW SERIA 140,6%
DACIA JOGGER40,6%
NISSAN JUKE40,6%
OPEL INSIGNIA40,6%
RENAULT CLIO40,6%
SKODA SUPERB40,6%
AUDI A530,5%
BMW SERIA 430,5%
BMW X330,5%
DACIA SPRING30,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD FIESTA30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
OPEL ZAFIRA30,5%
PEUGEOT 300830,5%
PEUGEOT 50830,5%
RENAULT TALISMAN30,5%
SEAT IBIZA30,5%
SSANGYONG TORRES30,5%
TOYOTA COROLLA30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
AUDI A820,3%
AUDI Q720,3%
CITROEN C4 CACTUS20,3%
FIAT 50020,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI I3020,3%
LEXUS NX20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
NISSAN NOTE20,3%
OPEL CORSA20,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT PARTNER20,3%
RENAULT AUSTRAL20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA ENYAQ20,3%
SUBARU FORESTER20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI Q210,2%
AUDI S310,2%
AUDI SQ510,2%
BMW M310,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X110,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET LACETTI10,2%
CHEVROLET NUBIRA10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CHEVROLET TRAX10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C4 SPACETOURER10,2%
CITROEN C510,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DAEWOO MATIZ10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
DODGE CALIBER10,2%
DODGE JOURNEY10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD MUSTANG10,2%
FORD TRANSIT CONNECT10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MASERATI GRECALE10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 62610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-710,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MINI CLUBMAN10,2%
MINI COOPER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV21734,6%
Compacte (C)12820,4%
Medii (D)10316,4%
Mici (B)6510,4%
Monovolume (MPV)528,3%
Mari și de lux (E)355,6%
Mini (A)132,1%
Sport91,4%
Neclasificate30,5%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare50981,2%
Noi11818,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină38861,9%
Benzină14823,6%
Hibrid6810,8%
GPL142,2%
Electric91,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52283,3%
Companie10516,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34154,4%
Berlină cu hayon10316,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9615,3%
Berlină7411,8%
Cabriolet71,1%
Cupeu61,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11318,0%
75-109 kW27343,5%
110-149 kW18128,9%
150-219 kW355,6%
220 kW și peste162,6%
Necompletat91,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc365,7%
1000-1399 cmc7211,5%
1400-1599 cmc16526,3%
1600-1999 cmc25841,1%
2000-2999 cmc8213,1%
3000 cmc și peste50,8%
Necompletat91,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14425,5%
BMW6311,2%
FORD549,6%
AUDI488,5%
MERCEDES-BENZ407,1%
DACIA366,4%
OPEL325,7%
SKODA315,5%
RENAULT203,5%
SEAT132,3%
Toate (31)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN101,8%
FIAT91,6%
CITROEN71,2%
PEUGEOT71,2%
VOLVO71,2%
CHEVROLET61,1%
TOYOTA61,1%
HYUNDAI50,9%
LAND ROVER40,7%
MAZDA30,5%
PORSCHE30,5%
SUZUKI30,5%
HONDA20,4%
KIA20,4%
MASERATI20,4%
MITSUBISHI20,4%
ALFA ROMEO10,2%
INFINITI10,2%
LEXUS10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare10093,5%
Export76,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1917,8%
FORD1816,8%
DACIA1514,0%
OPEL1110,3%
PEUGEOT98,4%
RENAULT76,5%
AUDI65,6%
SKODA32,8%
ALFA ROMEO21,9%
CITROEN21,9%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT21,9%
MAZDA21,9%
MERCEDES-BENZ21,9%
NISSAN21,9%
SEAT21,9%
ARO10,9%
BMW10,9%
HYUNDAI10,9%
MITSUBISHI10,9%
SUZUKI10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.