Înmatriculări în județul Tulcea, iunie 2024

Noi148+131,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare156+13,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări590+25,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri79

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 64 noinov 24: 202 rulate, prima înmatricularedec 24: 51 noidec 24: 143 rulate, prima înmatriculareian 25: 50 noiian 25: 128 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 198 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 213 rulate, prima înmatriculareapr 25: 35 noiapr 25: 242 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 180 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 155 rulate, prima înmatriculareiul 25: 74 noiiul 25: 153 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 212 rulate, prima înmatricularesep 25: 74 noisep 25: 182 rulate, prima înmatriculareoct 25: 71 noioct 25: 193 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 178 rulate, prima înmatricularedec 25: 105 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 26 noiian 26: 113 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 163 rulate, prima înmatricularemar 26: 36 noimar 26: 147 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 127 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 124 rulate, prima înmatriculareiun 26: 62 noiiun 26: 119 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 182 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 noiaug 26: 156 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 noisep 26: 141 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 117 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2464202
dec 2451143
ian 2550128
feb 2557198
mar 2532213
apr 2535242
mai 2527180
iun 2533155
iul 2574153
aug 2586212
sep 2574182
oct 2571193
nov 2562178
dec 25105186
ian 2626113
feb 2632163
mar 2636147
apr 2645127
mai 2631124
iun 2662119
iul 2642182
aug 2618156
sep 2643141
oct 2639117

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060801002001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 19 rulate, prima înmatriculare2011: 16 rulate, prima înmatriculare2012: 10 rulate, prima înmatriculare2013: 7 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 7 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 46 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 100 noi200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200200
200301
200402
200508
200608
200705
2008011
2009010
2010019
2011016
2012010
201307
201406
201507
201605
201707
201809
2019010
202006
202104
202222
2023462
20241000

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7725,3%
VOLKSWAGEN4213,8%
BMW227,2%
RENAULT227,2%
HYUNDAI165,3%
AUDI144,6%
FORD134,3%
SKODA134,3%
SSANGYONG103,3%
NISSAN93,0%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA82,6%
KIA72,3%
MITSUBISHI72,3%
VOLVO72,3%
MAZDA51,6%
SEAT51,6%
OPEL41,3%
SUZUKI41,3%
HONDA31,0%
LAND ROVER31,0%
PEUGEOT31,0%
JEEP20,7%
MERCEDES-BENZ20,7%
MG20,7%
FIAT10,3%
JAGUAR10,3%
PORSCHE10,3%
SUBARU10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN3411,2%
DACIA SANDERO185,9%
DACIA DUSTER155,0%
VOLKSWAGEN GOLF134,3%
VOLKSWAGEN PASSAT134,3%
BMW SERIA 582,6%
RENAULT CAPTUR82,6%
SKODA OCTAVIA82,6%
AUDI A462,0%
BMW X362,0%
Toate (109)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SPRING51,7%
NISSAN QASHQAI51,7%
SSANGYONG KORANDO51,7%
FORD FOCUS41,3%
HYUNDAI TUCSON41,3%
RENAULT CLIO41,3%
VOLVO XC6041,3%
DACIA JOGGER31,0%
FORD FIESTA31,0%
FORD PUMA31,0%
HYUNDAI ELANTRA31,0%
HYUNDAI I1031,0%
KIA SPORTAGE31,0%
LAND ROVER FREELANDER31,0%
MITSUBISHI ASX31,0%
RENAULT ARKANA31,0%
RENAULT MEGANE31,0%
SEAT ALTEA31,0%
SSANGYONG TIVOLI GRAND31,0%
VOLKSWAGEN JETTA31,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN31,0%
VOLKSWAGEN TOURAN31,0%
AUDI A320,7%
AUDI A520,7%
AUDI A620,7%
BMW SERIA 320,7%
BMW X120,7%
FORD KUGA20,7%
HYUNDAI BAYON20,7%
HYUNDAI I3020,7%
KIA CEED20,7%
MAZDA CX-520,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,7%
MITSUBISHI COLT20,7%
MITSUBISHI SPACE STAR20,7%
OPEL ASTRA20,7%
RENAULT AUSTRAL20,7%
SKODA FABIA20,7%
SSANGYONG TIVOLI20,7%
SUZUKI VITARA20,7%
TOYOTA COROLLA20,7%
VOLKSWAGEN SHARAN20,7%
VOLVO V4020,7%
AUDI Q510,3%
AUDI SQ710,3%
BMW SERIA 110,3%
BMW SERIA 710,3%
BMW X510,3%
DACIA DOKKER10,3%
DACIA LODGY10,3%
FIAT 50010,3%
FORD MONDEO10,3%
HONDA CIVIC10,3%
HONDA HR-V10,3%
HONDA ZR-V10,3%
HYUNDAI I4010,3%
HYUNDAI KONA10,3%
JAGUAR E-PACE10,3%
JEEP AVENGER10,3%
JEEP RENEGADE10,3%
KIA RIO10,3%
KIA SORENTO10,3%
MAZDA 210,3%
MAZDA 310,3%
MAZDA CX-3010,3%
MG EHS10,3%
MG HS10,3%
NISSAN JUKE10,3%
NISSAN MICRA10,3%
NISSAN NOTE10,3%
NISSAN X-TRAIL10,3%
OPEL CORSA10,3%
OPEL ZAFIRA10,3%
PEUGEOT 200810,3%
PEUGEOT 30810,3%
PEUGEOT 40710,3%
PORSCHE TAYCAN10,3%
RENAULT ESPACE10,3%
RENAULT TALISMAN10,3%
SEAT EXEO10,3%
SEAT IBIZA10,3%
SKODA KODIAQ10,3%
SKODA RAPID10,3%
SKODA SUPERB10,3%
SUBARU XV10,3%
SUZUKI SWIFT10,3%
SUZUKI SX410,3%
TOYOTA C-HR10,3%
TOYOTA HIGHLANDER10,3%
TOYOTA IQ10,3%
TOYOTA RAV410,3%
TOYOTA YARIS10,3%
TOYOTA YARIS CROSS10,3%
VOLKSWAGEN CADDY10,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,3%
VOLKSWAGEN POLO10,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,3%
VOLKSWAGEN T-ROC10,3%
VOLVO V6010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV10735,2%
Mici (B)7324,0%
Compacte (C)5016,4%
Medii (D)309,9%
Monovolume (MPV)175,6%
Mari și de lux (E)144,6%
Mini (A)123,9%
Neclasificate10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare15651,3%
Noi14848,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină12039,5%
Benzină9129,9%
Hibrid4715,5%
GPL3812,5%
Electric82,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică27289,5%
Companie3210,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10735,2%
Berlină cu hayon8026,3%
Berlină7424,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4113,5%
Cabriolet10,3%
Cupeu10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10233,6%
75-109 kW11638,2%
110-149 kW7223,7%
150-219 kW31,0%
220 kW și peste31,0%
Necompletat82,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc7023,0%
1000-1399 cmc4314,1%
1400-1599 cmc7926,0%
1600-1999 cmc9230,3%
2000-2999 cmc113,6%
3000 cmc și peste10,3%
Necompletat82,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12320,8%
DACIA7011,9%
OPEL6511,0%
SKODA508,5%
AUDI457,6%
FORD427,1%
BMW406,8%
MERCEDES-BENZ223,7%
RENAULT203,4%
HYUNDAI142,4%
Toate (31)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT142,4%
SEAT91,5%
MITSUBISHI81,4%
NISSAN81,4%
CHEVROLET71,2%
KIA71,2%
VOLVO71,2%
DAEWOO61,0%
CITROEN50,8%
LAND ROVER50,8%
FIAT40,7%
MAZDA40,7%
TOYOTA40,7%
SUZUKI30,5%
SMART20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CADILLAC10,2%
JEEP10,2%
LADA10,2%
ROVER10,2%
SSANGYONG10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6784,8%
Export1215,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1417,7%
OPEL1417,7%
VOLKSWAGEN1113,9%
DAEWOO67,6%
RENAULT67,6%
PEUGEOT56,3%
SKODA45,1%
BMW33,8%
FIAT33,8%
FORD33,8%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT22,5%
AUDI11,3%
CHEVROLET11,3%
JAGUAR11,3%
MAZDA11,3%
MERCEDES-BENZ11,3%
MITSUBISHI11,3%
NISSAN11,3%
TOYOTA11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.