Înmatriculări în județul Mehedinți, iunie 2024

Noi54+25,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare357-0,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări513-3,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri54

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 22 rulate, prima înmatriculare2010: 19 rulate, prima înmatriculare2011: 30 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 14 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 17 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 9 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 45 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200000
2001010
200209
2003013
2004019
2005033
2006036
2007029
2008022
2009022
2010019
2011030
2012025
2013014
201408
2015017
201609
201709
201808
2019012
202004
202100
202203
202391
2024450

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10024,3%
BMW5312,9%
AUDI5212,7%
DACIA379,0%
MERCEDES-BENZ204,9%
RENAULT184,4%
FORD163,9%
OPEL153,6%
SKODA133,2%
NISSAN102,4%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT102,4%
SEAT92,2%
TOYOTA92,2%
SUZUKI61,5%
HYUNDAI51,2%
LAND ROVER51,2%
KIA41,0%
MAZDA41,0%
MITSUBISHI41,0%
CITROEN30,7%
SSANGYONG30,7%
FIAT20,5%
JEEP20,5%
MG20,5%
VAUXHALL20,5%
VOLVO20,5%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
DAIHATSU10,2%
LANCIA10,2%
MINI10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4327,8%
VOLKSWAGEN GOLF256,1%
VOLKSWAGEN PASSAT245,9%
BMW SERIA 5143,4%
DACIA LOGAN143,4%
DACIA DUSTER133,2%
BMW SERIA 3122,9%
VOLKSWAGEN SHARAN102,4%
AUDI A682,0%
OPEL ASTRA82,0%
Toate (132)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN82,0%
VOLKSWAGEN TOURAN82,0%
DACIA SANDERO71,7%
BMW SERIA 161,5%
BMW X361,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,5%
NISSAN QASHQAI61,5%
AUDI A551,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,2%
RENAULT MEGANE51,2%
SKODA FABIA51,2%
SKODA OCTAVIA51,2%
VOLKSWAGEN CC51,2%
VOLKSWAGEN POLO51,2%
BMW X141,0%
FORD FOCUS41,0%
FORD PUMA41,0%
OPEL CORSA41,0%
SEAT IBIZA41,0%
BMW X530,7%
BMW X630,7%
FORD GALAXY30,7%
NISSAN QASHQAI+230,7%
PEUGEOT 20630,7%
RENAULT AUSTRAL30,7%
RENAULT ESPACE30,7%
SEAT ALHAMBRA30,7%
SUZUKI GRAND VITARA30,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,7%
AUDI A720,5%
AUDI Q520,5%
BMW SERIA 420,5%
BMW SERIA 720,5%
DACIA SPRING20,5%
FORD FIESTA20,5%
FORD S-MAX20,5%
HYUNDAI I2020,5%
KIA SPORTAGE20,5%
LAND ROVER FREELANDER20,5%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ GLC20,5%
MERCEDES-BENZ ML20,5%
MITSUBISHI ASX20,5%
OPEL ZAFIRA20,5%
PEUGEOT 40720,5%
PEUGEOT 50820,5%
RENAULT SCENIC20,5%
SKODA SUPERB20,5%
TOYOTA RAV420,5%
VOLKSWAGEN JETTA20,5%
VOLKSWAGEN LUPO20,5%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,5%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI A310,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
BMW SERIA 610,2%
CHEVROLET KALOS10,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C810,2%
CITROEN DS310,2%
DACIA LODGY10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD KUGA10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CARNIVAL10,2%
KIA STONIC10,2%
LANCIA MUSA10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA CX-6010,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MG HS10,2%
MG ZS10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 500810,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT MASTER10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA RAPID10,2%
SSANGYONG KYRON10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWACE10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA AYGO X10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA COROLLA VERSO10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VAUXHALL ASTRA-G-CC10,2%
VAUXHALL MERIVA-A10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO S9010,2%
VOLVO V6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV10525,5%
Medii (D)9021,9%
Compacte (C)7117,3%
Mici (B)5312,9%
Monovolume (MPV)4711,4%
Mari și de lux (E)338,0%
Neclasificate41,0%
Mini (A)41,0%
Sport30,7%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare35786,9%
Noi5413,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30173,2%
Benzină7317,8%
Hibrid276,6%
GPL81,9%
Electric20,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică39495,9%
Companie174,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break16540,1%
Berlină9322,6%
Berlină cu hayon7217,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7217,5%
Cupeu51,2%
Cabriolet41,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7418,0%
75-109 kW20750,4%
110-149 kW9523,1%
150-219 kW286,8%
220 kW și peste51,2%
Necompletat20,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc225,4%
1000-1399 cmc4410,7%
1400-1599 cmc7117,3%
1600-1999 cmc22153,8%
2000-2999 cmc5012,2%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat20,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12324,0%
BMW6212,1%
AUDI5811,3%
OPEL458,8%
FORD326,2%
SKODA275,3%
DACIA265,1%
RENAULT234,5%
MERCEDES-BENZ214,1%
SEAT132,5%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT112,1%
NISSAN81,6%
TOYOTA71,4%
SUZUKI61,2%
HYUNDAI51,0%
LAND ROVER51,0%
CHEVROLET40,8%
FIAT40,8%
MAZDA40,8%
PORSCHE40,8%
DAEWOO30,6%
VOLVO30,6%
ALFA ROMEO20,4%
HONDA20,4%
JAGUAR20,4%
KIA20,4%
MINI20,4%
CHRYSLER10,2%
CITROEN10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
MCC10,2%
MCLAREN10,2%
ROVER10,2%
SMART10,2%
VAUXHALL10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3157,4%
Export2342,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1018,5%
AUDI611,1%
MERCEDES-BENZ611,1%
OPEL611,1%
BMW47,4%
DACIA47,4%
FORD35,6%
SKODA35,6%
DAEWOO23,7%
RENAULT23,7%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
ALFA ROMEO11,9%
CITROEN11,9%
JAGUAR11,9%
LADA11,9%
LANCIA11,9%
LAND ROVER11,9%
PEUGEOT11,9%
SUZUKI11,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.