Înmatriculări în județul Neamț, iunie 2024

Noi174+97,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare616-3,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.144+13,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri69

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 10 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 54 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 57 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 40 rulate, prima înmatriculare2014: 35 rulate, prima înmatriculare2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 44 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 127 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000010
200001
200105
2002010
2003011
2004018
2005025
2006030
2007037
2008038
2009054
2010047
2011057
2012044
2013040
2014035
2015030
2016030
2017023
2018024
2019015
2020018
202119
202223
2023442
20241270

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13817,5%
DACIA8310,5%
AUDI7910,0%
BMW648,1%
RENAULT516,5%
SKODA445,6%
FORD394,9%
HYUNDAI344,3%
MERCEDES-BENZ324,1%
TOYOTA313,9%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL293,7%
NISSAN243,0%
VOLVO232,9%
SEAT151,9%
PEUGEOT131,6%
SUZUKI121,5%
MAZDA111,4%
CITROEN101,3%
MITSUBISHI91,1%
FIAT81,0%
ALFA ROMEO50,6%
KIA50,6%
SSANGYONG50,6%
LAND ROVER40,5%
MG40,5%
CHEVROLET30,4%
HONDA30,4%
JEEP20,3%
MINI20,3%
SUBARU20,3%
TESLA20,3%
BAIC10,1%
CUPRA10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT405,1%
DACIA DUSTER334,2%
AUDI A4324,1%
VOLKSWAGEN GOLF324,1%
BMW SERIA 3222,8%
DACIA SANDERO222,8%
DACIA LOGAN212,7%
SKODA OCTAVIA192,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,4%
FORD FOCUS172,2%
Toate (207)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE162,0%
AUDI A6151,9%
OPEL ASTRA141,8%
VOLVO XC60131,6%
NISSAN QASHQAI111,4%
SKODA FABIA111,4%
TOYOTA RAV4111,4%
VOLKSWAGEN TOURAN111,4%
BMW X3101,3%
AUDI Q591,1%
BMW SERIA 591,1%
HYUNDAI I2091,1%
HYUNDAI TUCSON81,0%
BMW X170,9%
TOYOTA C-HR70,9%
AUDI A360,8%
HYUNDAI I3060,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,8%
VOLKSWAGEN CADDY60,8%
VOLKSWAGEN POLO60,8%
AUDI A550,6%
FIAT PUNTO50,6%
FORD KUGA50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
NISSAN QASHQAI+250,6%
RENAULT CAPTUR50,6%
RENAULT CLIO50,6%
RENAULT KADJAR50,6%
SEAT IBIZA50,6%
SUZUKI GRAND VITARA50,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,6%
VOLVO V4050,6%
BMW SERIA 140,5%
FORD C-MAX40,5%
PEUGEOT 30740,5%
RENAULT ARKANA40,5%
RENAULT SCENIC40,5%
SEAT LEON40,5%
TOYOTA YARIS CROSS40,5%
ALFA ROMEO GIULIETTA30,4%
AUDI Q330,4%
AUDI Q730,4%
BMW SERIA 230,4%
BMW X630,4%
CITROEN C330,4%
CITROEN C530,4%
DACIA JOGGER30,4%
MAZDA 330,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MG HS30,4%
NISSAN JUKE30,4%
OPEL CORSA30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
RENAULT AUSTRAL30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SKODA KAMIQ30,4%
SKODA KAROQ30,4%
SKODA SCALA30,4%
AUDI Q820,3%
BMW X420,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
DACIA LODGY20,3%
DACIA SPRING20,3%
FIAT PANDA20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD S-MAX20,3%
HONDA HR-V20,3%
HYUNDAI I1020,3%
HYUNDAI I4020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER20,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MINI ONE20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
MITSUBISHI SPACE STAR20,3%
NISSAN MICRA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 200820,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SEAT ATECA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SSANGYONG TIVOLI20,3%
SSANGYONG TORRES20,3%
SUBARU FORESTER20,3%
SUZUKI SX420,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA AYGO X20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
AUDI R810,1%
AUDI TT10,1%
BAIC X5510,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X510,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C410,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
FIAT 50010,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD FIESTA10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TRANSIT CONNECT10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI GRAND SANTA FE10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27234,4%
Compacte (C)15519,6%
Medii (D)13116,6%
Mici (B)10613,4%
Monovolume (MPV)719,0%
Mari și de lux (E)334,2%
Mini (A)141,8%
Sport40,5%
Neclasificate30,4%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61678,0%
Noi17422,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49062,0%
Benzină19424,6%
Hibrid8410,6%
GPL141,8%
Electric81,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică69888,4%
Companie9211,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40050,6%
Berlină cu hayon16220,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11915,1%
Berlină10212,9%
Cabriolet40,5%
Cupeu30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18223,0%
75-109 kW35444,8%
110-149 kW19825,1%
150-219 kW394,9%
220 kW și peste101,3%
Necompletat70,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc668,4%
1000-1399 cmc9411,9%
1400-1599 cmc20525,9%
1600-1999 cmc34243,3%
2000-2999 cmc719,0%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat81,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28625,0%
AUDI1079,4%
BMW877,6%
FORD857,4%
SKODA857,4%
DACIA786,8%
OPEL635,5%
MERCEDES-BENZ615,3%
RENAULT514,5%
SEAT242,1%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT221,9%
TOYOTA211,8%
HYUNDAI201,7%
VOLVO201,7%
NISSAN181,6%
FIAT171,5%
SUZUKI161,4%
LAND ROVER111,0%
MITSUBISHI90,8%
CITROEN80,7%
MAZDA70,6%
MINI70,6%
CHEVROLET60,5%
SMART60,5%
ALFA ROMEO50,4%
KIA40,3%
HONDA30,3%
DAEWOO20,2%
DAIHATSU20,2%
DODGE20,2%
JEEP20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
CUPRA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4971,0%
Export2029,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1521,7%
DACIA1420,3%
OPEL913,0%
MERCEDES-BENZ57,2%
FORD45,8%
AUDI34,3%
FIAT34,3%
HYUNDAI34,3%
RENAULT34,3%
SKODA34,3%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT22,9%
DAEWOO11,4%
MAZDA11,4%
MITSUBISHI11,4%
PEUGEOT11,4%
TOYOTA11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.