Înmatriculări în județul Sibiu, iunie 2024

Noi307+107,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare748+24,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări960-2,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri151

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 131 noinov 24: 803 rulate, prima înmatricularedec 24: 113 noidec 24: 813 rulate, prima înmatriculareian 25: 131 noiian 25: 730 rulate, prima înmatricularefeb 25: 104 noifeb 25: 913 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 885 rulate, prima înmatriculareapr 25: 87 noiapr 25: 884 rulate, prima înmatricularemai 25: 94 noimai 25: 868 rulate, prima înmatriculareiun 25: 103 noiiun 25: 829 rulate, prima înmatriculareiul 25: 188 noiiul 25: 926 rulate, prima înmatriculareaug 25: 217 noiaug 25: 726 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 872 rulate, prima înmatriculareoct 25: 142 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 165 noinov 25: 937 rulate, prima înmatricularedec 25: 253 noidec 25: 822 rulate, prima înmatriculareian 26: 78 noiian 26: 779 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 931 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 905 rulate, prima înmatriculareapr 26: 120 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 746 rulate, prima înmatriculareiun 26: 186 noiiun 26: 783 rulate, prima înmatriculareiul 26: 107 noiiul 26: 739 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 noiaug 26: 710 rulate, prima înmatricularesep 26: 144 noisep 26: 712 rulate, prima înmatriculareoct 26: 189 noioct 26: 746 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24131803
dec 24113813
ian 25131730
feb 25104913
mar 2583885
apr 2587884
mai 2594868
iun 25103829
iul 25188926
aug 25217726
sep 25220872
oct 25142955
nov 25165937
dec 25253822
ian 2678779
feb 2698931
mar 26109905
apr 26120764
mai 26132746
iun 26186783
iul 26107739
aug 26108710
sep 26144712
oct 26189746

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2000: 13 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 24 rulate, prima înmatriculare2005: 29 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 41 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 48 rulate, prima înmatriculare2010: 54 rulate, prima înmatriculare2011: 66 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 45 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 31 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 28 rulate, prima înmatriculare2018: 41 rulate, prima înmatriculare2019: 43 rulate, prima înmatriculare2020: 35 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 101 noi2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 203 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000013
200004
200106
2002011
2003012
2004024
2005029
2006028
2007041
2008041
2009048
2010054
2011066
2012049
2013045
2014028
2015031
2016036
2017028
2018041
2019043
2020035
2021019
202234
202310111
20242031

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16615,7%
DACIA12812,1%
AUDI948,9%
BMW827,8%
HYUNDAI807,6%
RENAULT747,0%
SKODA625,9%
MERCEDES-BENZ605,7%
FORD535,0%
TOYOTA454,3%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL343,2%
VOLVO201,9%
NISSAN181,7%
SUZUKI181,7%
PEUGEOT161,5%
SEAT131,2%
CITROEN111,0%
KIA111,0%
MITSUBISHI111,0%
MAZDA80,8%
MG80,8%
HONDA60,6%
MINI50,5%
FIAT40,4%
SSANGYONG40,4%
ALFA ROMEO30,3%
LAND ROVER30,3%
PORSCHE30,3%
CHRYSLER20,2%
CUPRA20,2%
JEEP20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
CADILLAC10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN535,0%
VOLKSWAGEN GOLF464,4%
AUDI A4363,4%
DACIA SANDERO353,3%
VOLKSWAGEN PASSAT302,9%
DACIA DUSTER282,7%
SKODA OCTAVIA282,7%
BMW SERIA 3222,1%
HYUNDAI TUCSON212,0%
HYUNDAI I30191,8%
Toate (222)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5171,6%
FORD FOCUS171,6%
VOLKSWAGEN TOURAN151,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C141,3%
NISSAN QASHQAI141,3%
OPEL ASTRA141,3%
RENAULT MEGANE141,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN141,3%
AUDI Q5131,2%
RENAULT SCENIC131,2%
VOLKSWAGEN POLO131,2%
AUDI A5121,1%
BMW X3121,1%
TOYOTA COROLLA121,1%
AUDI A3111,0%
BMW SERIA 1111,0%
RENAULT CLIO111,0%
AUDI A690,9%
HYUNDAI I2090,9%
HYUNDAI KONA90,9%
SKODA FABIA90,9%
HYUNDAI I1080,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,8%
RENAULT CAPTUR80,8%
TOYOTA C-HR80,8%
VOLVO XC6080,8%
FORD KUGA70,7%
MERCEDES-BENZ GLE70,7%
SKODA KODIAQ70,7%
VOLKSWAGEN CADDY70,7%
AUDI Q360,6%
BMW X560,6%
DACIA SPRING60,6%
FORD FIESTA60,6%
MITSUBISHI ASX60,6%
OPEL CORSA60,6%
SKODA KAROQ60,6%
TOYOTA RAV460,6%
TOYOTA YARIS60,6%
HYUNDAI BAYON50,5%
HYUNDAI IX3550,5%
KIA CEED50,5%
MERCEDES-BENZ VITO50,5%
SEAT IBIZA50,5%
SKODA KAMIQ50,5%
TOYOTA YARIS CROSS50,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,5%
BMW X140,4%
CITROEN C440,4%
DACIA LODGY40,4%
FORD PUMA40,4%
MAZDA 340,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
MG ZS40,4%
PEUGEOT 30740,4%
RENAULT AUSTRAL40,4%
RENAULT KADJAR40,4%
SEAT LEON40,4%
SUZUKI GRAND VITARA40,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN40,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
VOLKSWAGEN TAIGO40,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,4%
FIAT 50030,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD GALAXY30,3%
HONDA HR-V30,3%
HYUNDAI ELANTRA30,3%
KIA SPORTAGE30,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MG HS30,3%
MINI COOPER30,3%
OPEL ANTARA30,3%
OPEL MERIVA30,3%
PEUGEOT 300830,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT ARKANA30,3%
RENAULT KANGOO30,3%
RENAULT MODUS30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SKODA SCALA30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TOYOTA AYGO X30,3%
TOYOTA LAND CRUISER30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN ID BUZZ30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
ALFA ROMEO 14720,2%
AUDI A120,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X420,2%
BMW Z320,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
FORD EDGE20,2%
FORD TOURNEO CONNECT20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ SLK20,2%
MINI MINI20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL COMBO20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 50820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
RENAULT TWINGO20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA HIGHLANDER20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO GT10,1%
AUDI A210,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S610,1%
BMW GRAN COUPE10,1%
BMW SERIA 710,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN C110,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV33731,9%
Compacte (C)23222,0%
Mici (B)17917,0%
Medii (D)12611,9%
Monovolume (MPV)999,4%
Mari și de lux (E)403,8%
Mini (A)262,5%
Sport80,8%
Neclasificate60,6%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare74870,9%
Noi30729,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49747,1%
Benzină34933,1%
Hibrid13913,2%
GPL474,5%
Electric232,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică87983,3%
Companie17616,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break44442,1%
Berlină cu hayon26625,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16916,0%
Berlină14814,0%
Cabriolet141,3%
Cupeu141,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW26124,7%
75-109 kW44141,8%
110-149 kW26024,6%
150-219 kW595,6%
220 kW și peste111,0%
Necompletat232,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11711,1%
1000-1399 cmc17016,1%
1400-1599 cmc26124,7%
1600-1999 cmc39537,4%
2000-2999 cmc827,8%
3000 cmc și peste70,7%
Necompletat232,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20120,9%
BMW949,8%
AUDI818,4%
DACIA818,4%
OPEL788,1%
SKODA565,8%
MERCEDES-BENZ525,4%
FORD485,0%
RENAULT474,9%
HYUNDAI303,1%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA293,0%
PEUGEOT232,4%
SUZUKI171,8%
VOLVO141,5%
LAND ROVER111,1%
CITROEN101,0%
MAZDA101,0%
NISSAN101,0%
SEAT80,8%
MITSUBISHI70,7%
CHEVROLET60,6%
FIAT60,6%
KIA60,6%
HONDA50,5%
JEEP50,5%
DAEWOO30,3%
JAGUAR30,3%
MINI30,3%
SMART30,3%
PORSCHE20,2%
TESLA20,2%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
MG10,1%
RATMIL10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11676,8%
Export3523,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3221,2%
OPEL2617,2%
FORD1912,6%
MERCEDES-BENZ96,0%
BMW85,3%
DACIA85,3%
RENAULT64,0%
SKODA64,0%
AUDI53,3%
DAEWOO53,3%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT42,6%
ALFA ROMEO32,0%
FIAT32,0%
VOLVO32,0%
HYUNDAI21,3%
MAZDA21,3%
NISSAN21,3%
SEAT21,3%
SUZUKI21,3%
CHEVROLET10,7%
CITROEN10,7%
JEEP10,7%
TOYOTA10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.