Înmatriculări în județul Gorj, iunie 2024

Noi171+119,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare486+7,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări968+10,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri57

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 65 noinov 24: 512 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 noidec 24: 591 rulate, prima înmatriculareian 25: 83 noiian 25: 555 rulate, prima înmatricularefeb 25: 86 noifeb 25: 684 rulate, prima înmatricularemar 25: 65 noimar 25: 704 rulate, prima înmatriculareapr 25: 58 noiapr 25: 641 rulate, prima înmatricularemai 25: 47 noimai 25: 588 rulate, prima înmatriculareiun 25: 61 noiiun 25: 585 rulate, prima înmatriculareiul 25: 108 noiiul 25: 573 rulate, prima înmatriculareaug 25: 90 noiaug 25: 496 rulate, prima înmatricularesep 25: 67 noisep 25: 533 rulate, prima înmatriculareoct 25: 68 noioct 25: 620 rulate, prima înmatricularenov 25: 83 noinov 25: 574 rulate, prima înmatricularedec 25: 134 noidec 25: 506 rulate, prima înmatriculareian 26: 34 noiian 26: 501 rulate, prima înmatricularefeb 26: 34 noifeb 26: 608 rulate, prima înmatricularemar 26: 28 noimar 26: 574 rulate, prima înmatriculareapr 26: 38 noiapr 26: 460 rulate, prima înmatricularemai 26: 57 noimai 26: 403 rulate, prima înmatriculareiun 26: 105 noiiun 26: 456 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 444 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 431 rulate, prima înmatricularesep 26: 72 noisep 26: 503 rulate, prima înmatriculareoct 26: 92 noioct 26: 490 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2465512
dec 2467591
ian 2583555
feb 2586684
mar 2565704
apr 2558641
mai 2547588
iun 2561585
iul 25108573
aug 2590496
sep 2567533
oct 2568620
nov 2583574
dec 25134506
ian 2634501
feb 2634608
mar 2628574
apr 2638460
mai 2657403
iun 26105456
iul 2658444
aug 2650431
sep 2672503
oct 2692490

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 36 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 24 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 41 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 130 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200007
200000
200101
200207
200305
2004017
2005023
2006026
2007033
2008035
2009034
2010044
2011036
2012035
2013032
2014028
2015026
2016016
2017016
2018017
2019024
2020016
202103
202202
2023412
20241301

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA10816,4%
VOLKSWAGEN10015,2%
BMW7110,8%
RENAULT538,1%
AUDI477,2%
HYUNDAI304,6%
OPEL304,6%
FORD274,1%
NISSAN243,7%
SKODA243,7%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ182,7%
PEUGEOT182,7%
SEAT182,7%
SUZUKI142,1%
KIA101,5%
MAZDA81,2%
MG81,2%
TOYOTA71,1%
LAND ROVER60,9%
VOLVO60,9%
FIAT40,6%
SSANGYONG40,6%
ALFA ROMEO30,5%
JEEP30,5%
SMART30,5%
CHEVROLET20,3%
CITROEN20,3%
HONDA20,3%
MITSUBISHI20,3%
DAIHATSU10,2%
JAGUAR10,2%
LEXUS10,2%
PORSCHE10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN385,8%
DACIA SANDERO335,0%
BMW SERIA 3284,3%
DACIA DUSTER284,3%
VOLKSWAGEN GOLF284,3%
VOLKSWAGEN PASSAT274,1%
AUDI A4203,0%
RENAULT MEGANE182,7%
BMW SERIA 5162,4%
NISSAN QASHQAI162,4%
Toate (166)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA162,4%
FORD FOCUS142,1%
OPEL ASTRA121,8%
VOLKSWAGEN POLO101,5%
AUDI A391,4%
SEAT IBIZA91,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,4%
VOLKSWAGEN TOURAN91,4%
HYUNDAI I3081,2%
OPEL CORSA81,2%
KIA SPORTAGE71,1%
SUZUKI GRAND VITARA71,1%
BMW X360,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,9%
MG HS60,9%
RENAULT CLIO60,9%
SEAT LEON60,9%
AUDI A550,8%
AUDI A650,8%
BMW SERIA 150,8%
DACIA SPRING50,8%
RENAULT SCENIC50,8%
RENAULT TALISMAN50,8%
VOLVO XC6050,8%
AUDI Q540,6%
BMW X140,6%
FORD KUGA40,6%
HYUNDAI TUCSON40,6%
PEUGEOT 50840,6%
RENAULT CAPTUR40,6%
SUZUKI VITARA40,6%
TOYOTA RAV440,6%
BMW SERIA 230,5%
HYUNDAI ELANTRA30,5%
HYUNDAI KONA30,5%
HYUNDAI SANTA FE30,5%
MAZDA 630,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
NISSAN JUKE30,5%
OPEL MOKKA30,5%
PEUGEOT 20830,5%
PEUGEOT 300830,5%
RENAULT ARKANA30,5%
RENAULT AUSTRAL30,5%
RENAULT KADJAR30,5%
SKODA FABIA30,5%
SMART FORFOUR30,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,5%
VOLKSWAGEN T-ROC30,5%
AUDI Q720,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X420,3%
BMW X520,3%
DACIA JOGGER20,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD FIESTA20,3%
HYUNDAI BAYON20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI I4020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
KIA STONIC20,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MG ZS20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 500820,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
ALFA ROMEO TONALE10,2%
AUDI A710,2%
AUDI TT10,2%
BMW I810,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET REZZO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C810,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT IDEA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD KA10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI I1010,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA NIRO10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS ES10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLE10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN PRIMERA10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL TIGRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 40810,2%
PEUGEOT 80710,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
SEAT EXEO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20130,6%
Compacte (C)13821,0%
Mici (B)12318,7%
Medii (D)10916,6%
Monovolume (MPV)385,8%
Mari și de lux (E)284,3%
Mini (A)121,8%
Sport60,9%
Neclasificate10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare48674,0%
Noi17126,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35954,6%
Benzină18728,5%
Hibrid588,8%
GPL446,7%
Electric91,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică61193,0%
Companie467,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23635,9%
Berlină15223,1%
Berlină cu hayon15022,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10516,0%
Cupeu91,4%
Cabriolet50,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17626,8%
75-109 kW28343,1%
110-149 kW16124,5%
150-219 kW213,2%
220 kW și peste71,1%
Necompletat91,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc9013,7%
1000-1399 cmc9614,6%
1400-1599 cmc16324,8%
1600-1999 cmc24637,4%
2000-2999 cmc538,1%
Necompletat91,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20421,1%
BMW14715,2%
DACIA889,1%
AUDI868,9%
OPEL656,7%
FORD586,0%
RENAULT495,1%
SKODA394,0%
MERCEDES-BENZ282,9%
SUZUKI282,9%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT252,6%
SEAT212,2%
FIAT131,3%
TOYOTA131,3%
KIA121,2%
SMART121,2%
HYUNDAI111,1%
LAND ROVER101,0%
DAEWOO90,9%
NISSAN80,8%
CITROEN70,7%
CHEVROLET60,6%
MAZDA60,6%
MITSUBISHI40,4%
VOLVO40,4%
MINI30,3%
SANTANA20,2%
TRABANT20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DAIHATSU10,1%
HONDA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
POLSKI FIAT10,1%
PORSCHE10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4171,9%
Export1628,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1119,3%
DACIA915,8%
BMW610,5%
OPEL610,5%
FORD58,8%
AUDI47,0%
FIAT47,0%
MERCEDES-BENZ47,0%
RENAULT35,3%
CHEVROLET11,8%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN11,8%
JAGUAR11,8%
PEUGEOT11,8%
SEAT11,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.