Înmatriculări RENAULT, iunie 2024

Noi1.676+87,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.668+4,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.600-2,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri373

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.0005.000nov 24: 625 noinov 24: 1.895 rulate, prima înmatricularedec 24: 1.589 noidec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculareian 25: 726 noiian 25: 1.681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 744 noifeb 25: 2.165 rulate, prima înmatricularemar 25: 532 noimar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculareapr 25: 569 noiapr 25: 2.349 rulate, prima înmatricularemai 25: 631 noimai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculareiun 25: 581 noiiun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculareiul 25: 976 noiiul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.018 noiaug 25: 2.107 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.140 noisep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculareoct 25: 906 noioct 25: 2.614 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.021 noinov 25: 2.389 rulate, prima înmatricularedec 25: 2.638 noidec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculareian 26: 255 noiian 26: 1.801 rulate, prima înmatricularefeb 26: 583 noifeb 26: 2.265 rulate, prima înmatricularemar 26: 454 noimar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculareapr 26: 367 noiapr 26: 2.080 rulate, prima înmatricularemai 26: 389 noimai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculareiun 26: 964 noiiun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculareiul 26: 536 noiiul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculareaug 26: 385 noiaug 26: 1.934 rulate, prima înmatricularesep 26: 671 noisep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculareoct 26: 597 noioct 26: 2.032 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 246251.895
dec 241.5891.972
ian 257261.681
feb 257442.165
mar 255322.252
apr 255692.349
mai 256312.263
iun 255812.339
iul 259762.465
aug 251.0182.107
sep 251.1402.255
oct 259062.614
nov 251.0212.389
dec 252.6382.101
ian 262551.801
feb 265832.265
mar 264542.312
apr 263672.080
mai 263891.921
iun 269642.049
iul 265362.102
aug 263851.934
sep 266712.112
oct 265972.032

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 35 rulate, prima înmatriculare2007: 55 rulate, prima înmatriculare2008: 57 rulate, prima înmatriculare2009: 54 rulate, prima înmatriculare2010: 87 rulate, prima înmatriculare2011: 115 rulate, prima înmatriculare2012: 167 rulate, prima înmatriculare2013: 148 rulate, prima înmatriculare2014: 1 noi2014: 111 rulate, prima înmatriculare2015: 141 rulate, prima înmatriculare2016: 149 rulate, prima înmatriculare2017: 139 rulate, prima înmatriculare2018: 144 rulate, prima înmatriculare2019: 96 rulate, prima înmatriculare2020: 62 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 16 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 371 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 1.288 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200004
2001010
200208
200309
2004020
2005028
2006035
2007055
2008057
2009054
2010087
20110115
20120167
20130148
20141111
20150141
20160149
20170139
20180144
2019096
2020062
2021019
2022167
20233712
20241.2880

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE91227,3%
CLIO54316,2%
CAPTUR3289,8%
AUSTRAL2828,4%
ARKANA2627,8%
SCENIC2266,8%
KADJAR1745,2%
TRAFIC1594,8%
TALISMAN1023,1%
KOLEOS842,5%
Toate (20)
Modele: valoare, vehicule, cotă
LAGUNA752,2%
ESPACE591,8%
KANGOO541,6%
ZOE310,9%
MASTER200,6%
TWINGO130,4%
FLUENCE70,2%
MODUS70,2%
LATITUDE50,1%
WIND10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1.13033,8%
Compacte (C)91927,5%
Mici (B)58117,4%
Monovolume (MPV)49814,9%
Medii (D)1825,4%
Utilitare200,6%
Mini (A)140,4%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București92227,6%
Argeș2347,0%
Prahova1504,5%
Ilfov1243,7%
Brașov1123,3%
Bacău952,8%
Iași922,8%
Dolj912,7%
Timiș842,5%
Cluj742,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Constanța742,2%
Maramureș742,2%
Sibiu742,2%
Dâmbovița732,2%
Galați702,1%
Hunedoara621,9%
Mureș621,9%
Bihor611,8%
Arad531,6%
Gorj531,6%
Neamț511,5%
Suceava471,4%
Călărași451,3%
Vâlcea451,3%
Alba441,3%
Vrancea431,3%
Botoșani401,2%
Brăila391,2%
Buzău391,2%
Olt391,2%
Harghita321,0%
Satu Mare300,9%
Vaslui260,8%
Giurgiu240,7%
Ialomița230,7%
Teleorman230,7%
Caraș-Severin220,7%
Tulcea220,7%
Bistrița-Năsăud200,6%
Sălaj200,6%
Covasna180,5%
Mehedinți180,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi1.67650,1%
Rulate, prima înmatriculare1.66849,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.58947,5%
Benzină82124,6%
Hibrid81524,4%
Electric621,9%
GPL571,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2.46073,6%
Companie88426,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon1.47344,0%
Break1.11033,2%
Berlină39311,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3219,6%
Cabriolet321,0%
Cupeu150,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1.01130,2%
75-109 kW1.85555,5%
110-149 kW41012,3%
150-219 kW60,2%
220 kW și peste20,1%
Necompletat601,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc38311,5%
1000-1399 cmc93928,1%
1400-1599 cmc1.48744,5%
1600-1999 cmc44913,4%
2000-2999 cmc240,7%
Necompletat621,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București37214,3%
Argeș1746,7%
Ilfov1345,2%
Prahova1124,3%
Timiș1013,9%
Constanța973,7%
Iași883,4%
Brașov873,3%
Bacău863,3%
Galați783,0%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj642,5%
Dolj642,5%
Dâmbovița632,4%
Hunedoara582,2%
Brăila562,2%
Buzău552,1%
Maramureș552,1%
Bihor542,1%
Arad512,0%
Neamț512,0%
Olt512,0%
Suceava512,0%
Gorj491,9%
Sibiu471,8%
Giurgiu401,5%
Teleorman391,5%
Vrancea381,5%
Călărași361,4%
Vaslui361,4%
Ialomița351,3%
Mureș351,3%
Vâlcea331,3%
Harghita301,2%
Alba291,1%
Mehedinți230,9%
Sălaj230,9%
Satu Mare200,8%
Tulcea200,8%
Covasna180,7%
Caraș-Severin170,7%
Bistrița-Năsăud150,6%
Botoșani150,6%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare32587,1%
Export4512,1%
Înmatriculat pentru export30,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.