Înmatriculări RENAULT, mai 2024

Noi1.425+58,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.598-12,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.814-12,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri494

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.0005.000nov 24: 625 noinov 24: 1.895 rulate, prima înmatricularedec 24: 1.589 noidec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculareian 25: 726 noiian 25: 1.681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 744 noifeb 25: 2.165 rulate, prima înmatricularemar 25: 532 noimar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculareapr 25: 569 noiapr 25: 2.349 rulate, prima înmatricularemai 25: 631 noimai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculareiun 25: 581 noiiun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculareiul 25: 976 noiiul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.018 noiaug 25: 2.107 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.140 noisep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculareoct 25: 906 noioct 25: 2.614 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.021 noinov 25: 2.389 rulate, prima înmatricularedec 25: 2.638 noidec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculareian 26: 255 noiian 26: 1.801 rulate, prima înmatricularefeb 26: 583 noifeb 26: 2.265 rulate, prima înmatricularemar 26: 454 noimar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculareapr 26: 367 noiapr 26: 2.080 rulate, prima înmatricularemai 26: 389 noimai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculareiun 26: 964 noiiun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculareiul 26: 536 noiiul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculareaug 26: 385 noiaug 26: 1.934 rulate, prima înmatricularesep 26: 671 noisep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculareoct 26: 597 noioct 26: 2.032 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 246251.895
dec 241.5891.972
ian 257261.681
feb 257442.165
mar 255322.252
apr 255692.349
mai 256312.263
iun 255812.339
iul 259762.465
aug 251.0182.107
sep 251.1402.255
oct 259062.614
nov 251.0212.389
dec 252.6382.101
ian 262551.801
feb 265832.265
mar 264542.312
apr 263672.080
mai 263891.921
iun 269642.049
iul 265362.102
aug 263851.934
sep 266712.112
oct 265972.032

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500< 2000: 1 noi< 2000: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 14 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 28 rulate, prima înmatriculare2006: 38 rulate, prima înmatriculare2007: 43 rulate, prima înmatriculare2008: 53 rulate, prima înmatriculare2009: 69 rulate, prima înmatriculare2010: 98 rulate, prima înmatriculare2011: 136 rulate, prima înmatriculare2012: 158 rulate, prima înmatriculare2013: 129 rulate, prima înmatriculare2014: 120 rulate, prima înmatriculare2015: 131 rulate, prima înmatriculare2016: 137 rulate, prima înmatriculare2017: 123 rulate, prima înmatriculare2018: 118 rulate, prima înmatriculare2019: 93 rulate, prima înmatriculare2020: 44 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 399 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 1.021 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200017
200002
2001014
200208
200309
2004022
2005028
2006038
2007043
2008053
2009069
2010098
20110136
20120158
20130129
20140120
20150131
20160137
20170123
20180118
2019093
2020044
2021013
202244
20233991
20241.0210

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
MEGANE94531,3%
CLIO70323,3%
CAPTUR2167,1%
AUSTRAL1996,6%
SCENIC1665,5%
KADJAR1625,4%
ARKANA1093,6%
TRAFIC1043,4%
TALISMAN943,1%
ESPACE732,4%
Toate (25)
Modele: valoare, vehicule, cotă
KOLEOS702,3%
LAGUNA672,2%
KANGOO571,9%
MASTER100,3%
MODUS100,3%
ZOE100,3%
TWINGO90,3%
FLUENCE60,2%
LATITUDE40,1%
SAFRANE20,1%
THALIA20,1%
WIND20,1%
19 CABRIO10,0%
AVANTIME10,0%
VEL SATIS10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)95131,5%
SUV75625,0%
Mici (B)72524,0%
Monovolume (MPV)40013,2%
Medii (D)1675,5%
Mini (A)110,4%
Utilitare100,3%
Neclasificate20,1%
Mari și de lux (E)10,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București84728,0%
Argeș2428,0%
Prahova1394,6%
Ilfov1073,5%
Cluj852,8%
Bacău802,6%
Dolj762,5%
Iași752,5%
Hunedoara742,4%
Maramureș742,4%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița722,4%
Brașov702,3%
Galați672,2%
Bihor642,1%
Constanța612,0%
Suceava602,0%
Sibiu581,9%
Timiș561,9%
Gorj531,8%
Neamț531,8%
Olt501,7%
Vâlcea501,7%
Mureș451,5%
Brăila421,4%
Satu Mare351,2%
Buzău341,1%
Alba321,1%
Arad321,1%
Harghita301,0%
Mehedinți291,0%
Ialomița260,9%
Vrancea250,8%
Caraș-Severin230,8%
Botoșani220,7%
Sălaj200,7%
Bistrița-Năsăud180,6%
Giurgiu180,6%
Tulcea180,6%
Călărași170,6%
Vaslui160,5%
Covasna150,5%
Teleorman130,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.59852,9%
Noi1.42547,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.46948,6%
Benzină1.01233,5%
Hibrid48516,0%
GPL331,1%
Electric240,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2.20272,8%
Companie82127,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon1.27042,0%
Break1.02834,0%
Berlină41713,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2608,6%
Cabriolet301,0%
Cupeu180,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1.01333,5%
75-109 kW1.60253,0%
110-149 kW37512,4%
150-219 kW70,2%
220 kW și peste20,1%
Necompletat240,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc50416,7%
1000-1399 cmc79926,4%
1400-1599 cmc1.31343,4%
1600-1999 cmc36312,0%
2000-2999 cmc200,7%
Necompletat240,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București37113,2%
Argeș1776,3%
Ilfov1294,6%
Prahova1204,3%
Timiș1184,2%
Bacău973,4%
Brașov953,4%
Constanța933,3%
Iași913,2%
Dâmbovița873,1%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj802,8%
Dolj752,7%
Buzău742,6%
Galați722,6%
Bihor702,5%
Hunedoara702,5%
Olt592,1%
Maramureș582,1%
Mureș572,0%
Neamț541,9%
Sibiu531,9%
Brăila511,8%
Ialomița491,7%
Suceava461,6%
Giurgiu431,5%
Vâlcea431,5%
Gorj421,5%
Vrancea421,5%
Teleorman401,4%
Alba361,3%
Arad361,3%
Călărași361,3%
Caraș-Severin341,2%
Vaslui341,2%
Satu Mare331,2%
Botoșani271,0%
Mehedinți240,9%
Harghita230,8%
Tulcea230,8%
Covasna190,7%
Bistrița-Năsăud170,6%
Sălaj160,6%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare36473,7%
Export12926,1%
Înmatriculat pentru export10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.